Umírá na rakovinu. Svoji dceru chce inspirovat i po smrti

pej
30. 1. 2014 17:32
Umírající otec chce inspirovat svou dceru Emmu pomocí poznámek napsaných na svačinovém ubrousku i po smrti. Má v plánu je napsat dopředu.
Foto: Facebook Napkin Notes

Virginie –  Garth Callaghan začal s tradicí psaní vzkazů na ubrousky už v době, kdy byla jeho dcera ve školce. Každý den jí do svačinového boxu připravil i malou poznámku, tenkrát ještě formou kreseb či symbolů. Dnes už čtrnáctiletá Emma bere popsané svačinové ubrousky jako samozřejmý zdroj každodenní inspirace.

Čtyřiačtyřicetiletý Callaghan v posledních deseti letech bojoval dvakrát s rakovinou ledvin, kterou překonal. Naposledy mu byla diagnostikována rakovina prostaty a podle jeho onkologa lidé s podobnou diagnózou mají jen osmiprocentní šanci, že přežijí následujících pět let.

Navzdory negativním prognózám nehodlá v zavedené tradici přestat. Rozhodl se, že připraví 826 popsaných ubrousků, na každý den jeden až do doby, než jeho dcera odmaturuje. K nápadu ho inspiroval článek o neziskové organizaci Because I said I would.

Umírající otec píše pro svou dceru dopisy na ubrousky
Umírající otec píše pro svou dceru dopisy na ubrousky | Video: YouTube

"Není to příběh o rakovině. Každý z nás může kdykoliv skončit pod autem nebo dostat infarkt. Tyhle ubrousky jsou prostředkem k tomu, aby pochopila, jak moc ji miluji a co je mojí životní filosofií," vysvětloval Gart Callaghan svoje rozhodnutí pro magazín Today.

Všechny jeho poznámky na ubrousku začínají stejně, oslovením "drahá Emo", a končí rozloučením "s láskou táta." Některé obsahují osobní poselství či radu ("Co si o sobě myslíš ty, je mnohem důležitější než to, co si o tobě myslí ostatní."), jiné zase citát slavné osobnosti.

Po tom, co byl prostřednictvím facebookové stránky kontaktován dalšími rodiči, kteří hledali inspiraci pro navázání podobného vztahu se svými dětmi, dokonce ze svých poznámek sestavil brožuru. Ta je v prodeji na Amazon.com.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy