Osmiletý Brit se narodil bez pravé ruky. Teď má bionickou paži skoro jako Iron Man

Magazín Magazín
2. 5. 2019 16:00
Osmiletý britský chlapec se zapsal do dějin medicíny jako nejmladší člověk v historii, který si nechal implantovat bionickou ruku. Ta mu umožnila poprvé v životě pohnout prsty na pravé horní končetině a plácnout si s kamarády. Freddie Cook se totiž narodil s nevyvinutou paží.
Freddie Cook
Freddie Cook | Foto: Profimedia.cz

Osmiletý Freddie Cook se narodil bez pravé ruky. Lékaři tehdy rodičům malého Brita říkali, že může trvat víc než 20 let, než bude mít Spojené království k dispozici bionickou technologii, na níž stojí moderní náhrady končetin.

Nakonec to nezabralo ani z poloviny tak dlouhou dobu a Freddie dostal svou "superhrdinskou" protézu jako předčasný dárek k osmým narozeninám. Stal se tak ukázkovým příkladem technologické revoluce, jakou může v blízké budoucnosti procházet léčba mladých pacientů s nevyvinutými končetinami.

Všechny umělé paže, které Freddie ještě donedávna používal, mohl pomocí svých svalů ovládat jen ve velmi omezené míře. Jeho nová bionická ruka ovšem dokáže signály ze svalů nedostatečně vyvinuté končetiny prostřednictvím elektřiny úspěšně přijímat.

Podle vývojářské společnosti Open Bionics lze náhradu ovládat napínáním stejných svalů, kterými lidé běžně pohybují svými pažemi. Navíc je lehčí než jiné protézy, takže se hodí i pro děti. Freddie s její pomocí nyní zvládne uchopit i drobnější předměty, jako například některé hračky. 

"Když se o své nové ruce dověděl, byl radostí bez sebe. Nemohl se dočkat chvíle, kdy bude moct pohnout prsty, potřást si s námi pravicí nebo si plácnout s kamarády. Jako menší svůj handicap tolik nevnímal, ale během uplynulého roku mi začal připadat ostýchavý a bionická ruka mu může dodat sebevědomí," řekla Freddieho matka Suzy Cooková americké televizní stanici CNN.

Startupová firma Open Bionics se sídlem v anglickém Bristolu svůj implantát popisuje jako vůbec první klinicky schválenou bionickou ruku vyrobenou na 3D tiskárně a současně první svého druhu vhodnou už pro děti od osmi let.

"Dbáme i na to, abychom lidem s nevyvinutými končetinami nabídli náhrady, které se jim budou líbit po estetické stránce. Proto například dětem, jako je Freddie, nabízíme design ve stylu superhrdinů. Chceme mladé lidi podpořit, aby svůj handicap začali vidět jako superschopnost, jako věc, která je dělá výjimečnými," dodala pro CNN spoluzakladatelka firmy Samantha Payneová.

Výrobní proces založený na 3D tisku, který Open Bionics používá, snížil produkční náklady, které u podobných protéz dříve dosahovaly až 100 tisíc liber (necelé tři miliony korun), na desetinu. Cena, za kterou si bionickou ruku budou moci pacienti pořídit, by se pak mohla ještě snížit, pokud by se na ni vztahovalo zdravotní pojištění, což zatím funguje pouze ve Francii.

Video: Chci propojit mozky dvou lidí, bude to velmi nebezpečné, říká první kyborg na světě

Můžeme nahlédnout do budoucnosti, je to šance komunikovat úplně novým způsobem, tvrdí britský vědec Kevin Warwick. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy