Osmiletý Brit se narodil bez pravé ruky. Teď má bionickou paži skoro jako Iron Man

Magazín Magazín
2. 5. 2019 16:00
Osmiletý britský chlapec se zapsal do dějin medicíny jako nejmladší člověk v historii, který si nechal implantovat bionickou ruku. Ta mu umožnila poprvé v životě pohnout prsty na pravé horní končetině a plácnout si s kamarády. Freddie Cook se totiž narodil s nevyvinutou paží.
Freddie Cook
Freddie Cook | Foto: Profimedia.cz

Osmiletý Freddie Cook se narodil bez pravé ruky. Lékaři tehdy rodičům malého Brita říkali, že může trvat víc než 20 let, než bude mít Spojené království k dispozici bionickou technologii, na níž stojí moderní náhrady končetin.

Nakonec to nezabralo ani z poloviny tak dlouhou dobu a Freddie dostal svou "superhrdinskou" protézu jako předčasný dárek k osmým narozeninám. Stal se tak ukázkovým příkladem technologické revoluce, jakou může v blízké budoucnosti procházet léčba mladých pacientů s nevyvinutými končetinami.

Všechny umělé paže, které Freddie ještě donedávna používal, mohl pomocí svých svalů ovládat jen ve velmi omezené míře. Jeho nová bionická ruka ovšem dokáže signály ze svalů nedostatečně vyvinuté končetiny prostřednictvím elektřiny úspěšně přijímat.

Podle vývojářské společnosti Open Bionics lze náhradu ovládat napínáním stejných svalů, kterými lidé běžně pohybují svými pažemi. Navíc je lehčí než jiné protézy, takže se hodí i pro děti. Freddie s její pomocí nyní zvládne uchopit i drobnější předměty, jako například některé hračky. 

"Když se o své nové ruce dověděl, byl radostí bez sebe. Nemohl se dočkat chvíle, kdy bude moct pohnout prsty, potřást si s námi pravicí nebo si plácnout s kamarády. Jako menší svůj handicap tolik nevnímal, ale během uplynulého roku mi začal připadat ostýchavý a bionická ruka mu může dodat sebevědomí," řekla Freddieho matka Suzy Cooková americké televizní stanici CNN.

Startupová firma Open Bionics se sídlem v anglickém Bristolu svůj implantát popisuje jako vůbec první klinicky schválenou bionickou ruku vyrobenou na 3D tiskárně a současně první svého druhu vhodnou už pro děti od osmi let.

"Dbáme i na to, abychom lidem s nevyvinutými končetinami nabídli náhrady, které se jim budou líbit po estetické stránce. Proto například dětem, jako je Freddie, nabízíme design ve stylu superhrdinů. Chceme mladé lidi podpořit, aby svůj handicap začali vidět jako superschopnost, jako věc, která je dělá výjimečnými," dodala pro CNN spoluzakladatelka firmy Samantha Payneová.

Výrobní proces založený na 3D tisku, který Open Bionics používá, snížil produkční náklady, které u podobných protéz dříve dosahovaly až 100 tisíc liber (necelé tři miliony korun), na desetinu. Cena, za kterou si bionickou ruku budou moci pacienti pořídit, by se pak mohla ještě snížit, pokud by se na ni vztahovalo zdravotní pojištění, což zatím funguje pouze ve Francii.

Video: Chci propojit mozky dvou lidí, bude to velmi nebezpečné, říká první kyborg na světě

Můžeme nahlédnout do budoucnosti, je to šance komunikovat úplně novým způsobem, tvrdí britský vědec Kevin Warwick. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy