Během koronavirového omezení pohybu se mnoho lidí, kteří se dříve o sledování ptáků vůbec nezajímali, najednou pocítilo potřebu začít monitorovat pohyby zvířat za oknem. Podle Ayeshy Tullochové ze Sydneyské univerzity se počet lidí, kteří informace o ptácích také zaznamenávají, oproti minulému roku zdvojnásobil.
Pozorovatelé k tomuto účelu používají internetové aplikace rozpoznávající jednotlivé druhy. Jednu z nich provozuje například nezisková organizace Birdlife Australia. Data shromážděná v této aplikaci mohou využít ornitologové i ochránci přírody.
Požáry, které Austrálii zachvátily v září loňského roku a trvaly do letošního března, zasáhly asi 832 živočišných druhů, polovinu z nich podle Tullochové tvoří právě ptáci. Ti se kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí museli často přesunout na nová místa.
Zatímco pro pozorovatele je někdy přesun opeřenců na nová stanoviště výhodný, pro některé ohrožené druhy znamená další nebezpečí. V novém prostředí mohou mít jedinci méně potravy nebo se setkat s konkurenčními druhy či novými predátory, jakou jsou lišky, psi nebo divoké kočky.
Díky mapování pohybů ptáků se ale ornitologové spolu s ochránci přírody mohou na tato nová stanoviště zaměřit a pokusit se na nich zlepšit podmínky pro život ptáků, než se jejich přirozené prostředí obnoví.