Australané mají během koronaviru nový koníček, pozorují za okny ptáky

ČTK ČTK
7. 8. 2020 10:58
V Austrálii, která kvůli koronaviru zavedla jedno z nejpřísnějších omezení pohybu na světě, se rozmohl nový koníček - pozorování ptactva. Lidé totiž tráví mnohem více času doma a začali se zajímat o dění za oknem. Navíc se ukázalo, že tato zábava může pomoci odborníkům shromáždit informace o ptácích, kteří vinou posledních ničivých požárů museli změnit své přirozené prostředí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Během koronavirového omezení pohybu se mnoho lidí, kteří se dříve o sledování ptáků vůbec nezajímali, najednou pocítilo potřebu začít monitorovat pohyby zvířat za oknem. Podle Ayeshy Tullochové ze Sydneyské univerzity se počet lidí, kteří informace o ptácích také zaznamenávají, oproti minulému roku zdvojnásobil.

Pozorovatelé k tomuto účelu používají internetové aplikace rozpoznávající jednotlivé druhy. Jednu z nich provozuje například nezisková organizace Birdlife Australia. Data shromážděná v této aplikaci mohou využít ornitologové i ochránci přírody.

Požáry, které Austrálii zachvátily v září loňského roku a trvaly do letošního března, zasáhly asi 832 živočišných druhů, polovinu z nich podle Tullochové tvoří právě ptáci. Ti se kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí museli často přesunout na nová místa.

Zatímco pro pozorovatele je někdy přesun opeřenců na nová stanoviště výhodný, pro některé ohrožené druhy znamená další nebezpečí. V novém prostředí mohou mít jedinci méně potravy nebo se setkat s konkurenčními druhy či novými predátory, jakou jsou lišky, psi nebo divoké kočky.

Díky mapování pohybů ptáků se ale ornitologové spolu s ochránci přírody mohou na tato nová stanoviště zaměřit a pokusit se na nich zlepšit podmínky pro život ptáků, než se jejich přirozené prostředí obnoví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Státní Lesy ČR jsou v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 milionů Kč

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi a jejich hlavní snahou je zvládnutí kalamity.

"Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy