Nová naděje pro děti s cukrovkou. Parťákem v nemoci jim bude osobní robot Charlie

ČTK ČTK
18. 7. 2016 9:45
Dosud dostalo 40 dětí v Nizozemsku nového přítele, robota Charlieho, v rámci testování projektu, který zároveň probíhá v Itálii a který financuje Evropská unie. Robot je určen pro děti od sedmi do čtrnácti let, které jsou postiženy cukrovkou.
Robot Charlie
Robot Charlie | Foto: YouTube repro

Ruben si ve svých sedmi letech už umí změřit glykemii a vypočítat, kolik sacharidů má sklenice mléka. To všechno dokáže díky svému novému příteli, robotu Charliemu, píše agentura AFP.

"Co máš dělat, když cítíš, že máš hypoglykemii?" ptá se svým mechanickým hlasem malý červenobílý robot, když si s ním hoch hraje.

S robotem, který mluví a tančí, se Ruben, u něhož byla cukrovka zjištěna před rokem, učí vypočítat si údaje, které mu mohou zachránit život.

Charlie, jenž je výsledkem práce zdravotníků, expertů na robotiku a univerzit z Nizozemska, Itálie, Německa a Británie, se brzy může stát pomocníkem mnoha dětí postižených cukrovkou prvního typu.

V Nizozemsku je kolem 6000 mladých diabetiků a na tuto nemoc zde každoročně zemře nejméně jedno dítě.

"Nemocné dítě a jeho rodina musejí na nemoc myslet bez přestání," vysvětluje Gert Jan van der Burg, pediatr z nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede v centrální části Nizozemska. Oslava narozenin, návštěva fast-foodu, sportovní aktivita či pouhé hraní videoher mohou totiž velmi rychle zvýšit hladinu cukru v krvi.

U osoby trpící cukrovkou prvního typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín, hormon nutný pro vstup cukru do většiny buněk. Místo toho, aby cukr v buňkách byl zdrojem energie, hromadí se v krvi a uniká do moči. Jediným způsobem, jak tuto nemoc kontrolovat, je pravidelné užívání inzulínu.

Rodiče, ale i samy děti tedy musejí stále vypočítávat obsah cukru v krvi či příjem sacharidů. Chyba v dávkování inzulínu může vést ke kómatu.

Tvůrci Charlieho chtějí vyvinout nový typ robota, který by dětem pomáhal vypořádávat se s nemocí, učil je, co to je cukrovka a jaký na ni mají vliv sport a výživa, vysvětluje Mark Neerincx z Technické univerzity v Delftu.

Projekt nazvaný Osobní asistent pro zdravý životní styl vyvíjí nizozemská organizace pro aplikovaný výzkum (TNO) a její italské a německé protějšky, delftská univerzita a Imperial College v Londýně.

Děti postižené těžkou zátěží choroby si uvědomují, že se liší od svých vrstevníků. Robotu mohou sdělovat své pocity a líčit mu své zkušenosti.

"Charlie je hodný, dává mi otázky, které se mě týkají," usmívá se desetiletá Sofiye Boyuksimseková, u níž byla cukrovka zjištěna před dvěma roky.

Robot, který je v testovací fázi, má umět vyhodnocovat potřeby dítěte a jeho rodičů a konverzovat s nimi.

"Nejenže děti chtějí vědět víc o cukrovce, ale hlavně chtějí s robotem mluvit o tom, co je zajímá," zdůrazňuje Olivier Blanson z nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy