Nosorožci z Česka pomohou zachraňovat ohrožený druh ve Rwandě. I díky topmodelce

Ondřej Novotný
17. 6. 2019 16:28
Po pláních rwandského národního parku Akagera se brzy bude prohánět pět nových nosorožců černých východních. Poputují tam náročnou, skoro šest tisíc kilometrů dlouhou cestou z místa, kde se na přesun intenzivně připravovali. Z Česka.
Jeden z nosorožců, který poputuje na záchrannou misi do Rwandy.
Jeden z nosorožců, který poputuje na záchrannou misi do Rwandy. | Foto: archiv Veroniky Vařekové

V Safari Park Dvůr Králové už několik týdnů tři samice a dva samci trénují na to, aby cestu zvládli. Historicky největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky má pomoci navýšit tamní populaci tohoto druhu. Ta skomírá kvůli pytláctví, ve Rwandě ji zdecimovala i tamní občanská válka v 90. letech. V parku Akagera dokonce nosorožci v roce 2007 vyhynuli a znovu se tam objevují až v posledních letech.

Veronika Vařeková
Veronika Vařeková | Foto: archiv Veroniky Vařekové

Pomůže tomu i nynější mise, která se vydá na cestu v neděli. Tři nosorožci pocházejí přímo ze Dvora Králové, doplňují je samice z britského Flamingo Landu a samec z dánského Ree Park Safari. S ideou přišli před třemi roky Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů v Safari Park Dvůr Králové, a Veronika Vařeková, topmodelka, která se v posledních letech intenzivně věnuje ochraně zvířat a Afriku často navštěvuje.

"Východní černí nosorožci patří k nejohroženějším druhům. Jsou neustále cílem pytláků kvůli jejich rohům, jeden se prodává klidně za 150 tisíc dolarů," řekla Hospodářským novinám. "Ve volné přírodě jich tak zbylo asi jen 900. A jelikož máme v Evropě jejich zdravou populaci, tak mě napadlo, jestli bychom s tím nemohli pomoci."

Rwanda se jako destinace nabízela: po pustošivých válečných časech dnes naopak patří k nejbezpečnějším zemím na kontinentu.

A tak Vařeková před třemi lety oslovila Marka Pilgrima, místopředsedu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, a rwandskou vládu. Z obou stran slyšela nadšený souhlas. Mohlo začít byrokratické kolečko schvalování a také výběr nosorožců pro přesun. "Mysleli jsme si na deset nosorožců, schválili jich pět," popisovala Vařeková. "Vybraní nosorožci museli splňovat řadu přísných kritérií: nemohli být například mladší než dva a půl roku, aby zvládli převoz, museli mít určitou genetickou vybavenost… Naštěstí tím sítem prošli tři nosorožci z Česka."

A odsud také celá posádka poputuje do Afriky. Ve Dvoře Králové si na sebe v posledních týdnech nosorožci zvykali a také se seznamovali s bednou, v níž stráví mnohahodinovou cestu. Bedna stojí 130 tisíc korun a náklady na transport vyjdou na více než tři miliony.

I s jejich pokrytím se snaží Vařeková pomoci. A tady přichází vhod její úspěšná modelingová minulost, kdy se několikrát dostala na prestižní obálku plavkového čísla Sports Illustrated, pracovala s Victoria’s Secret a objevila se na titulních stranách mnoha dalších časopisů jako Vogue, Marie Claire či Elle. Slavné jméno a nasbírané kontakty jsou pro fundraising užitečnou oporou. Přispět ale může každý - přes stránky Safari Park Dvůr Králové.

"Jejich aktivity k ochraně zvířat jsou obdivuhodné. Dělají Česku výborné jméno ve světě, podobně jako třeba tenisté či vědci," říká Vařeková.

A zároveň věří, že přesun nosorožců pomůže nejen jejich populaci, ale celé Rwandě. "Ekonomika afrických zemí stojí z velké části na turismu, který se opírá o to, že tyto státy chrání svou divočinu. Bez bohaté biodiverzity by byl turismus slabší, mnoho lidí by přišlo o práci, a co víc, mělo by to katastrofální dopad na životní prostředí," vysvětlila Vařeková. Její tříletá mise, která má pomoci tomu zabránit, se pomalu chýlí do finále.

Video: Vymírání hmyzu je varující, tvrdí biolog

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy