Nosorožci z Česka pomohou zachraňovat ohrožený druh ve Rwandě. I díky topmodelce

Ondřej Novotný
17. 6. 2019 16:28
Po pláních rwandského národního parku Akagera se brzy bude prohánět pět nových nosorožců černých východních. Poputují tam náročnou, skoro šest tisíc kilometrů dlouhou cestou z místa, kde se na přesun intenzivně připravovali. Z Česka.
Jeden z nosorožců, který poputuje na záchrannou misi do Rwandy.
Jeden z nosorožců, který poputuje na záchrannou misi do Rwandy. | Foto: archiv Veroniky Vařekové

V Safari Park Dvůr Králové už několik týdnů tři samice a dva samci trénují na to, aby cestu zvládli. Historicky největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky má pomoci navýšit tamní populaci tohoto druhu. Ta skomírá kvůli pytláctví, ve Rwandě ji zdecimovala i tamní občanská válka v 90. letech. V parku Akagera dokonce nosorožci v roce 2007 vyhynuli a znovu se tam objevují až v posledních letech.

Veronika Vařeková
Veronika Vařeková | Foto: archiv Veroniky Vařekové

Pomůže tomu i nynější mise, která se vydá na cestu v neděli. Tři nosorožci pocházejí přímo ze Dvora Králové, doplňují je samice z britského Flamingo Landu a samec z dánského Ree Park Safari. S ideou přišli před třemi roky Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů v Safari Park Dvůr Králové, a Veronika Vařeková, topmodelka, která se v posledních letech intenzivně věnuje ochraně zvířat a Afriku často navštěvuje.

"Východní černí nosorožci patří k nejohroženějším druhům. Jsou neustále cílem pytláků kvůli jejich rohům, jeden se prodává klidně za 150 tisíc dolarů," řekla Hospodářským novinám. "Ve volné přírodě jich tak zbylo asi jen 900. A jelikož máme v Evropě jejich zdravou populaci, tak mě napadlo, jestli bychom s tím nemohli pomoci."

Rwanda se jako destinace nabízela: po pustošivých válečných časech dnes naopak patří k nejbezpečnějším zemím na kontinentu.

A tak Vařeková před třemi lety oslovila Marka Pilgrima, místopředsedu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, a rwandskou vládu. Z obou stran slyšela nadšený souhlas. Mohlo začít byrokratické kolečko schvalování a také výběr nosorožců pro přesun. "Mysleli jsme si na deset nosorožců, schválili jich pět," popisovala Vařeková. "Vybraní nosorožci museli splňovat řadu přísných kritérií: nemohli být například mladší než dva a půl roku, aby zvládli převoz, museli mít určitou genetickou vybavenost… Naštěstí tím sítem prošli tři nosorožci z Česka."

A odsud také celá posádka poputuje do Afriky. Ve Dvoře Králové si na sebe v posledních týdnech nosorožci zvykali a také se seznamovali s bednou, v níž stráví mnohahodinovou cestu. Bedna stojí 130 tisíc korun a náklady na transport vyjdou na více než tři miliony.

I s jejich pokrytím se snaží Vařeková pomoci. A tady přichází vhod její úspěšná modelingová minulost, kdy se několikrát dostala na prestižní obálku plavkového čísla Sports Illustrated, pracovala s Victoria’s Secret a objevila se na titulních stranách mnoha dalších časopisů jako Vogue, Marie Claire či Elle. Slavné jméno a nasbírané kontakty jsou pro fundraising užitečnou oporou. Přispět ale může každý - přes stránky Safari Park Dvůr Králové.

"Jejich aktivity k ochraně zvířat jsou obdivuhodné. Dělají Česku výborné jméno ve světě, podobně jako třeba tenisté či vědci," říká Vařeková.

A zároveň věří, že přesun nosorožců pomůže nejen jejich populaci, ale celé Rwandě. "Ekonomika afrických zemí stojí z velké části na turismu, který se opírá o to, že tyto státy chrání svou divočinu. Bez bohaté biodiverzity by byl turismus slabší, mnoho lidí by přišlo o práci, a co víc, mělo by to katastrofální dopad na životní prostředí," vysvětlila Vařeková. Její tříletá mise, která má pomoci tomu zabránit, se pomalu chýlí do finále.

Video: Vymírání hmyzu je varující, tvrdí biolog

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy