reklama
 
 

Dyslektik se základní školou. To je norský multimiliardář, jenž chce svůj majetek vrátit lidem

2. 5. 2017 12:03
Norský miliardář Kjell Inge Rökke chce vrátit většinu majetku společnosti. Začal tím, že financoval studentům stipendia. Nyní dává peníze na stavbu a provozování lodi, která má zkoumat a čistit oceány. "Moře a oceány mi toho daly hrozně moc a já jim to dlužím," vysvětluje dolarový multimiliardář deníku Afteposten, proč zvolil právě tento projekt. Rökke se totiž coby dyslektik se základním vzděláním stal jako mladík rybářem. Vypracoval se na vlastníka obrovského holdingu.

Majetek jednoho z nejzámožnějších Norů je odhadován na dvě miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 50 miliard korun. Kjell Inge Rökke (58) mimo jiné kontroluje holding, který je aktivní v oblasti ropných služeb, strojírenství, stavebnictví, rybářství a stavby lodí. Rovněž spoluvlastní druholigový fotbalový klub v Anglii. Stál i u jeho přesunu z Wimbledonu, což mu nemůže odpustit nejeden ostrovní fanoušek.

Rökkeho kariéra se vyvíjela velmi nenápadně. Odmalička měl problém s dyslexií, tedy s poruchou čtení. Má dokončené pouze základní vzdělání. V osmnácti letech se stal rybářem a působil na rybářské lodi na Aljašce. Dnes nicméně tvrdí, že za úspěchy v podnikání vděčí právě své dyslexii.

Rökke byl dříve vnímán spíše jako kontroverzní osobnost. V roce 2005 byl usvědčen z toho, že za úplatu ilegálně získal licenci na řízení člunu, a musel strávit necelý měsíc ve vězení.

Nyní však prohlašuje: "Vrátím společnosti lví podíl toho, co jsem vydělal."

Od roku 2015 financuje vybraným studentům studia na prestižních světových školách. Nyní přichází s velký projektem speciální a bohatě vybavené lodi, jež bude hloubkově zkoumat oceány.

Plány jsou smělé: odebírat vzorky až v šestikilometrové hloubce a dostat se i dvacet metrů pod dno.

Podle norského deníku Aftenposten bude mít loď ty nejmodernější přístroje a laboratoře. Loď má mít třicetičlennou posádku a pojme až šedesát členů vědeckého týmu.

Na jejím vývoji se podílí přímo i Kjell Inge Rökke díky svým mnohaletým zkušenostem v oboru.

Plavidlo navíc bude vysávat plastový odpad z oceánů a spalovat ho bez jediné toxické látky v ovzduší.

Nové plavidlo chce Rökke provozovat ve spolupráci s norskou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Z celého projektu nevydělá ani korunu, navíc bude vše financovat - od provozu po platy výzkumníků.

"Moře a oceány mi toho daly hrozně moc a já jim to dlužím," vysvětluje dolarový multimiliardář deníku Afteposten, proč zvolil právě tento projekt. A jak dodává, na to, že moře a oceány tvoří 70 procent Země, víme toho o nich stále trestuhodně málo - plných 90 procent teprve na průzkum čeká.

Tajemného tvora vyplavilo moře u filipínského ostrova Dinagat. Torzo stvoření měřilo 4,5 metru na délku. Vzorek zvířete poslali do laboratoře. | Video: Reuters |  01:06

autoři: hrz, ČTK | 2. 5. 2017 12:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama