Dyslektik se základní školou. To je norský multimiliardář, jenž chce svůj majetek vrátit lidem

ČTK hrz, ČTK
2. 5. 2017 12:03
Norský miliardář Kjell Inge Rökke chce vrátit většinu majetku společnosti. Začal tím, že financoval studentům stipendia. Nyní dává peníze na stavbu a provozování lodi, která má zkoumat a čistit oceány. "Moře a oceány mi toho daly hrozně moc a já jim to dlužím," vysvětluje dolarový multimiliardář deníku Afteposten, proč zvolil právě tento projekt. Rökke se totiž coby dyslektik se základním vzděláním stal jako mladík rybářem. Vypracoval se na vlastníka obrovského holdingu.
Norský multimiliardář Kjell Inge Rökke s někdejším americkým prezidentem Billem Clintonem na své lodi v Oslu.
Norský multimiliardář Kjell Inge Rökke s někdejším americkým prezidentem Billem Clintonem na své lodi v Oslu. | Foto: Profimedia

Majetek jednoho z nejzámožnějších Norů je odhadován na dvě miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 50 miliard korun. Kjell Inge Rökke (58) mimo jiné kontroluje holding, který je aktivní v oblasti ropných služeb, strojírenství, stavebnictví, rybářství a stavby lodí. Rovněž spoluvlastní druholigový fotbalový klub v Anglii. Stál i u jeho přesunu z Wimbledonu, což mu nemůže odpustit nejeden ostrovní fanoušek.

Rökkeho kariéra se vyvíjela velmi nenápadně. Odmalička měl problém s dyslexií, tedy s poruchou čtení. Má dokončené pouze základní vzdělání. V osmnácti letech se stal rybářem a působil na rybářské lodi na Aljašce. Dnes nicméně tvrdí, že za úspěchy v podnikání vděčí právě své dyslexii.

Rökke byl dříve vnímán spíše jako kontroverzní osobnost. V roce 2005 byl usvědčen z toho, že za úplatu ilegálně získal licenci na řízení člunu, a musel strávit necelý měsíc ve vězení.

Nyní však prohlašuje: "Vrátím společnosti lví podíl toho, co jsem vydělal."

Od roku 2015 financuje vybraným studentům studia na prestižních světových školách. Nyní přichází s velký projektem speciální a bohatě vybavené lodi, jež bude hloubkově zkoumat oceány.

Plány jsou smělé: odebírat vzorky až v šestikilometrové hloubce a dostat se i dvacet metrů pod dno.

Podle norského deníku Aftenposten bude mít loď ty nejmodernější přístroje a laboratoře. Loď má mít třicetičlennou posádku a pojme až šedesát členů vědeckého týmu.

Na jejím vývoji se podílí přímo i Kjell Inge Rökke díky svým mnohaletým zkušenostem v oboru.

Plavidlo navíc bude vysávat plastový odpad z oceánů a spalovat ho bez jediné toxické látky v ovzduší.

Nové plavidlo chce Rökke provozovat ve spolupráci s norskou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Z celého projektu nevydělá ani korunu, navíc bude vše financovat - od provozu po platy výzkumníků.

"Moře a oceány mi toho daly hrozně moc a já jim to dlužím," vysvětluje dolarový multimiliardář deníku Afteposten, proč zvolil právě tento projekt. A jak dodává, na to, že moře a oceány tvoří 70 procent Země, víme toho o nich stále trestuhodně málo - plných 90 procent teprve na průzkum čeká.

Tajemného tvora vyplavilo moře u filipínského ostrova Dinagat. Torzo stvoření měřilo 4,5 metru na délku. Vzorek zvířete poslali do laboratoře. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Na Praze 6 havarovala v pondělí ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic

 V Praze 6 havarovala dnes ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic. Unikající provozní kapaliny hasiči zajistili, cement se nevysypal, řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V době zásahu hasičů a vyšetřování nehody byl provoz v místě řízen kyvadlově. Řidič utrpěl lehčí pohmožděniny, záchranáři ho převezli do nemocnice, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Nehoda se stala kolem 7:00. "Podle informací z místa se měl řidič kamionu vyhýbat protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici, která se sesunula, a spadl do pole. Cisterna se obrátila na střechu," popsal nehodu policejní mluvčí Jan Rybanský. Vyproštění a přečerpání nákladu nyní zajistí firma, které cisterna patří, dodal.

Třiatřicetiletý řidič měl lehké pohmožděniny, byl převezen do vojenské nemocnice, doplnila mluvčí záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy