Nepanikař. Nová aplikace pomáhá lidem zvládat depresi i myšlenky na sebevraždu

mdan mdan
15. 4. 2019 9:52
Duševní onemocnění postihne v České republice během života zhruba každého čtvrtého člověka. Mezi nejčastější psychiatrické diagnózy patří úzkosti či deprese. S panickými atakami nebo myšlenkami na sebevraždu by nově mohla lidem pomoci mobilní aplikace Nepanikař. Tu vymysleli studenti Vysokého učení technického v Brně a za jejím vznikem stojí mimo jiné i osobní boj s psychickými potížemi spoluautorky aplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

S nápadem na okamžitou pomoc v mobilu přišli brněnští studenti Vysokého učení technického Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. Inspirací bylo Veronice mimo jiné i její vlastní psychické onemocnění.

"V České republice tehdy nebyla žádná taková aplikace k dispozici. A když u člověka propukne například panická ataka, není schopen si ještě překládat pokyny z angličtiny do češtiny," říká jedna z autorek s tím, že v Česku žádná podobná pomůcka dosud neexistovala.

Při její tvorbě spolupracovali s řadou psychiatrů, psychologů z brněnské či břeclavské nemocnice, ale i se specialisty ze soukromých praxí nebo s organizací Nevypusť duši. Kromě toho ale dostali své slovo také lidé potýkající se s duševními onemocněními.

Aplikace Nepanikař pomáhá například při panických atakách nebo nutkání k sebepoškozování. Dostupná ke stažení je momentálně pro všechny telefony s operačním systémem Android, do několika týdnů by tvůrci chtěli aplikaci dostat také k uživatelům iOS. Na roční poplatek Applu vybírali autoři prostřednictvím crowdfundingové platformy Darujme.cz.

Mobil jako záchrana

Podle spoluzakladatelky Nevypusť duši Marie Salomonové může ryze česká aplikace pomoci především teenagerům, kteří jsou zvyklí svůj mobil využívat při řešení rozličných problémů.

Uživatelům nabízí jednoduchou okamžitou pomoc v okamžiku, kdy na ně přijde ataka. V případě úzkosti nebo panického záchvatu si tak člověk může vyzkoušet například dechová cvičení, uklidňující počítání nebo projít další nápady, co dělat.

Pokud někoho přepadne chuť si ublížit, vybízí aplikace, ať člověk napíše kamarádovi, maluje si fixou po ruce, zacvičí si nebo si zakřičí. Podobné tipy vychází z každodenní praxe psychologů, psychiatrů a dalších vědeckých záznamů.

Nepanikař počítá i s prevencí, a proto nabízí lidem s depresí, aby si preventivně připravili plán na dobu, kdy je jim "extrémně nedobře". Aplikace ale obsahuje také pomoc pro ty nejhorší případy, myšlenky na sebevraždu.

Mohou si tak například v předstihu zapsat důvody, proč je důležité zůstat naživu, anebo záchranný plán spočívající ve vyplnění několika otázek, které následně mohou uživatele zachránit.

Spolupráce s lékaři

"Člověk si je pak může projít, když mu není dobře, a má tam třeba, že zavolá babičce, což udělá," řekla Marie Salomonová, spoluzakladatelka Nevypusť duši. V aplikaci nechybí ani kontakty na první pomoc, krizová centra nebo chat.

Kamenská uvedla, že by do budoucna rádi získali informace o tom, kolik lidí se přes aplikaci na krizová centra obrací. Kromě toho chtějí rozšířit kontakty na odbornou pomoc.

"Přemýšlíme nad přidáním modulu poruchy příjmu potravy, případně přidat některé funkce. Třeba u deprese bychom chtěli přidat sledování průměrné nálady, aby uživatel mohl lékaři ukázat, jak se jeho nálada proměňovala. U panické ataky bychom pak chtěli dodat minihru, kdy by člověk mohl v mobilu praskat balonky, aby odvedl pozornost," popsala Kamenská.

Nepanikař vyšla začátkem března a již nyní si na Google Play přičetla více než dva a půl tisíce stažení. Kamenská i Salomonová se shodují na tom, že si uživatelé aplikaci chválí.

"Lidi o ni mají zájem, jsou zvědaví a hlavně oceňují, že je v češtině," dodává Salomonová. Dobrou zpětnou vazbu dostali autoři Nepanikař také od psychologů a psychiatrů. "Říkají, že v Česku něco takového chybělo, že ji svým klientům doporučují a jsou moc rádi, že něco takového vůbec vzniklo," uzavřela Kamenská.

Video: Muži se bojí o svých problémech mluvit, i proto páchají sebevraždy

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy