Bývalá prostitutka získala řád za zásluhy. Královna ocenila její boj za práva sexuálních pracovnic

Magazín Magazín
4. 6. 2018 14:11
Catherine Healyová získala v pondělí ocenění od britské královny Alžběty II. za boj za práva prostitutek. Se svými kolegyněmi založila koncem 80. let sdružení, jehož cílem bylo zlepšení podmínek sexuálních pracovnic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Roky pomáhala Catherine Healyová z Nového Zélandu dekriminalizovat prostituci a bojovala za práva sexuálních pracovnic. Nyní po letech výsměchů a opovržení získala Řád Za zásluhy (Order of Merit) při příležitosti oslav narozenin královny Alžběty II. "Vůbec jsem si to nedokázala představit," řekla Healyová britskému deníku The Guardian.

Její ocenění vyvolalo pozitivní ohlas na sociálních sítích. Mnozí lidé na Twitteru rozhodnutí vítají a vyzdvihují, že si Healyová svůj řád zasloužila. 

Sama kdysi pracovala jako prostitutka ve wellingtonském nevěstinci, kde ji také společně s dalšími kolegyněmi zatkla počátkem 80. let policie. Rozhodla se tehdy vzdát postu učitelky za pětkrát vyšší plat prostitutky. V roce 1986 pomohla Healyová založit novozélandské sdružení na podporu sexuálních pracovnic.

Hlavním důvodem tehdy byla prevence před virem HIV a jeho přenosem. "Nechtěly jsme, aby se k nám ostatní chovali tak, jak se chovali. Necítily jsme se nenormální, chtěly jsme patřit do společnosti," sdělila.

Roky pak společně s dalšími prostitutkami bojovala se stigmatem a za větší práva a uznání těchto žen. "Pamatuji si, že jsem o nás četla příběhy, ale novináři s námi nikdy nemluvili. Nebylo to slušné," uvedla.

Na začátku nového milénia pak společně s politiky pomáhala ustavit zákon dekriminalizující prostituci a chránící práva sexuálních pracovníků. Ačkoliv mají v současné době prostitutky na Novém Zélandu mnohem více práv, Healyová doufá, že jednoho dne se na legalizaci prostituce budou lidé dívat stejně jako třeba na udělení volebního práva ženám nebo denuklearizaci země v roce 1984. "Rády bychom vedly otevřený a upřímný dialog s lidmi, kteří mají jiné ideologické názory," dodala žena.

Catherine Healyová získala commonwealthský Řád Za zásluhy oficiálně v pondělí, více než měsíc po královniných 92. narozeninách. Britské vyznamenání bylo založeno počátkem 20. století králem Eduarem VII. Uděluje se na základě panovníkova osobního uvážení a získat ho mohou občané Commonwealthu. Mezi oceněnými byli například fyzik Iord Kelvin, sochař a kreslíř Henry Moore či Matka Tereza.

Video: Ženy se daly na prostituci i proto, aby uživily děti

Samoživitelek je mezi prostitutkami v Česku až 60 %. Sexbyznys můžou skloubit s výchovou dětí, vysvětluje Hana Malinová z Rozkoše bez rizika. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 41 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy