Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko, Česko si polepšilo a předběhlo i Belgii

Magazín Magazín
21. 3. 2020 7:00
Evropská severská země se potřetí v řadě za sebou umístila v popředí žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Finsko předběhlo v hodnocení, které každoročně vypracovává agentura OSN, Dánsko, Švýcarsko, Island či Norsko. Kromě toho se Helsinky staly také nejšťastnějším městem světa. Česko se umístilo na 19. pozici žebříčku a předběhlo tak například Belgii.

Report každý rok hodnotí země v šesti klíčových kategoriích, jako jsou příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost. První hodnocení vyšlo v roce 2012 a každým rokem se zaměřuje na jiné téma. Letošním bylo společenské, městské a životní prostředí. 

"Zpráva o světovém štěstí se ukázala být nepostradatelným nástrojem pro strategická politická rozhodnutí, který pomáhá porozumět tomu, co činí lidi šťastnými, a pomáhá tak také prosazovat blahobyt občanů," uvedl ke zprávě Jeffrey Sachs z organizace Sustainable Development Solutions Network v rámci OSN.

Podle něj patří stabilně mezi nejdůležitější kategorie dobrá síť sociální podpory, společenská důvěra, otevřená státní správa či bezpečné a zdravé prostředí k životu. 

A ačkoliv se může zdát poněkud nemístné zveřejňovat žebříček nejšťastnějších míst světa právě v době pandemie koronaviru, autoři tvrdí, že krizové situace naopak mohou ještě zvýšit pocity spokojenosti. "Světová pandemie představuje ohromný risk pro životní pohodu, zejména v oblasti zdraví a příjmů," připouští.

Zároveň však dodávají, že dřívější studie zemětřesení, záplav či tsunami ukazují, že společnosti se v těchto situacích snaží spolupracovat na obnově svého prostředí i životů. "Tohle někdy vedlo k překvapivému růstu pocitů spokojenosti," dodávají. 

Helsinky, Finsko
Helsinky, Finsko | Foto: Shutterstock

1. Finsko

Finsko se podle hodnocení stalo nejšťastnější zemí světa již potřetí. První příčku obsadilo již v roce 2018. A kraluje tak 156 hodnoceným světovým státům. Helsinky se také umístily v popředí žebříčku nejšťastnějších měst světa, což je kategorie, jenž byla do hodnocení zakomponována vůbec poprvé. 

Autoři studie se v případě hodnocení měst ptají na pocity samotných obyvatel. "Náš žebříček se spoléhá na hodnocení městských obyvatel a to, jak vnímají kvalitu svých životů," okomentovali editoři.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce do obnovy unijních ekonomik zasažených koronavirovou krizí dát 750 miliard eur (20 bilionů Kč), jež si chce vypůjčit. Půl bilionu eur budou přímé platby, 250 miliard bude ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy