Nejobdivovanějším městem na světě je Paříž, na Praze turisté oceňují atraktivitu i lidi

ČTK ČTK
2. 2. 2016 14:46
Nejobdivovanějším městem na světě byla v minulém roce podle mezinárodní studie Paříž, na druhém místě skončil Londýn a třetí New York. Praha si proti minulému průzkumu z roku 2013 polepšila, z 27. místa se posunula na 25. příčku v seznamu padesátky hodnocených měst, informovali zástupci české pobočky společnosti GfK, která řebříček měst každé dva roky sestavuje. Průzkum se uskutečnil loni v září, tedy asi dva měsíce před teroristickými útoky v Paříži.
Praha
Praha | Foto: Thinkstock

Mezi města s nejlepší image patří Paříž, české hlavní město skončilo na 25. místě. Metropole hodnotí společnost GfK podle šesti kritérií, a to věhlas, místo, základní předpoklady, lidé, náboj a potenciál.

Lidé z celého světa hodnotí na Praze pozitivně zejména její náboj (19. příčka), atraktivitu místa (20. místo) a lidi (25. příčka). Dobrých výsledků dosáhla i v kategoriích věhlasu a potenciálu, kde skončila 32.

Paříž na prvním místě žebříčku vystřídala Londýn, který se stal nejobdivovanějším městem na světě v roce 2013. Francouzské hlavní město si tento titul připsalo už v roce 2011, o dva roky později ale kleslo na třetí místo.

Do první desítky se poprvé probojovaly Berlín a Amsterdam, naopak Vídeň z "top 10" vypadla. Sydney, které se od roku 2011 pravidelně umísťovalo v první trojce, nyní kleslo na čtvrté místo, když jej předstihly New York i Paříž.

Společnost GfK sestavila pořadí světových měst na základě 5166 rozhovorů prováděných v Austrálii, Brazílii, Číně, Francii, Indii, Jižní Koreji, Německu, Rusku, Británii a USA s respondenty staršími 18 let. Terénní výzkum se uskutečnil od 10. do 23. září 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy