Nejobdivovanějším městem na světě je Paříž, na Praze turisté oceňují atraktivitu i lidi

ČTK ČTK
2. 2. 2016 14:46
Nejobdivovanějším městem na světě byla v minulém roce podle mezinárodní studie Paříž, na druhém místě skončil Londýn a třetí New York. Praha si proti minulému průzkumu z roku 2013 polepšila, z 27. místa se posunula na 25. příčku v seznamu padesátky hodnocených měst, informovali zástupci české pobočky společnosti GfK, která řebříček měst každé dva roky sestavuje. Průzkum se uskutečnil loni v září, tedy asi dva měsíce před teroristickými útoky v Paříži.
Praha
Praha | Foto: Thinkstock

Mezi města s nejlepší image patří Paříž, české hlavní město skončilo na 25. místě. Metropole hodnotí společnost GfK podle šesti kritérií, a to věhlas, místo, základní předpoklady, lidé, náboj a potenciál.

Lidé z celého světa hodnotí na Praze pozitivně zejména její náboj (19. příčka), atraktivitu místa (20. místo) a lidi (25. příčka). Dobrých výsledků dosáhla i v kategoriích věhlasu a potenciálu, kde skončila 32.

Paříž na prvním místě žebříčku vystřídala Londýn, který se stal nejobdivovanějším městem na světě v roce 2013. Francouzské hlavní město si tento titul připsalo už v roce 2011, o dva roky později ale kleslo na třetí místo.

Do první desítky se poprvé probojovaly Berlín a Amsterdam, naopak Vídeň z "top 10" vypadla. Sydney, které se od roku 2011 pravidelně umísťovalo v první trojce, nyní kleslo na čtvrté místo, když jej předstihly New York i Paříž.

Společnost GfK sestavila pořadí světových měst na základě 5166 rozhovorů prováděných v Austrálii, Brazílii, Číně, Francii, Indii, Jižní Koreji, Německu, Rusku, Británii a USA s respondenty staršími 18 let. Terénní výzkum se uskutečnil od 10. do 23. září 2015.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy