V pražské zoo pokřtili nejmladší slůně. Lidé mu vybrali jméno Rudolf

ČTK Magazín ČTK, Magazín
27. 12. 2016 15:12
Nejmladší slůně, které se v pražské zoo narodilo před třemi měsíci, se má čile k světu. V úterý 27. prosince ve 14 hodin bylo rovněž pokřtěno. Jméno mu vybrali lidé v hlasování.
Slůně, pražská zoo
Slůně, pražská zoo | Foto: Petr Hamerník/ Zoo Praha

Sloní sameček, který se v pražské zoo narodil v říjnu, se má čile k světu. Užívá si zdravotní masáže a hry se starším kamarádem Maxem, který přišel na svět na jaře.

Nejmladší sloní přírůstek dostalo při úterním křtu jméno, které vybrali lidé v hlasování.

"Rozhodli jsme se dát na výběr ze tří jmen. Rudolf či Rudi, které odkazuje na císaře Rudolfa II. a jeho zálibu v chovu exotických zvířat. Nandimithra, zkráceně Nandi, které připomíná dávného mahauta válečných slonů na dnešní Srí Lance, a Hanno, tak se jmenoval slon indický, který byl v 16. století darován papeži," upřesnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek na webových stránkách.  

Návštěvníci nakonec vybrali jméno Rudolf čili Rudi. 

Pro zoo jsou dva sloní přírůstky v jednom roce skutečnou raritou. Slůně je třetím v historii, které se v pražské zoo narodilo, a druhým, které zde bylo i počato. "Váží 150 kilogramů a daří se mu velmi dobře," řekl kurátor. Většinu času tráví s matkou, na kterou je v útlém věku plně vázáno. Většinou každý den se zhruba na půl hodiny podívá i do venkovního výběhu.

slůně, pražská zoo
slůně, pražská zoo | Foto: Václav Šilha/ Zoo Praha

Chovatelé u malého slona záhy objevili kýlu, kterou ovšem není možné operovat. Pomáhají zdravotní masáže. "Ty slůněti nevadí, spíš bych někdy řekl, že jsou mu příjemné, protože u nich opřený o chobot podřimuje," uvedl Brendl. "Podle veterináře je prognóza uspokojivá a stav stabilizovaný," vysvětlil. Konečné výsledky bude možné zhodnotit zhruba po půl roce.

"V Maxovi našel parťáka, takže tu máme hravou sloní školku," popsal vztah obou slůňat. Hry pro mladé slony znamenají nejen zábavu, ale i přípravu na dospělost. Oba sloní samečky čeká podobný osud, a sice stěhování. "Samci vždy odchází ze skupiny, zatímco samičky ve skupině zůstávají celoživotně," vysvětlil kurátor. Nový domov tak v budoucnu zřejmě najdou v některé z evropských zoologických zahrad.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 4,1 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v dubnu klesl z březnových 4,2 procenta na 4,1 procenta. Nezaměstnanost je tak nejnižší od loňského prosince. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti březnu téměř o 9000 na 297 876, zatímco počet volných míst stoupl o 4500 na 343 407. Množství míst vzrostlo i ve srovnání s loňským dubnem, a to o více než 10 000. Nezaměstnaných meziročně skoro 44 000 přibylo.

"S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací," sdělil k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech," doplnil. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pomohly i státní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. "Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst," sdělila v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy