Šedesátiletý senior vyučuje triky na skateboardu. Ke sportu přivedl stovky poflakujících se dětí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2016 17:45
Neal Unger měl pohnuté dětství. V devíti letech mu zemřela matka na mozkový nádor. Ujal se ho starší bratr a "nakazil" ho vášní pro skateboarding a surfování. Neal začal meditovat a dospěl k přesvědčení, že lidské tělo může zůstat silné a mladé i navzdory staršímu věku. Nyní mu je šedesát let a v Kalifornii se stal pro mládež ikonou skateboardingu. Láká flákače z rizikových oblastí a učí je nejrůznějším trikům na prkénku s kolečky. Nesnáší věčnou námitku: "Poslechni, a nejsi už na skateboard moc starý?"
Šedesátiletý učitel skateboardingu Neal Unger
Šedesátiletý učitel skateboardingu Neal Unger | Foto: Instagram/Neal Unger

Kamera zabírá šedesátiletého Neala Ungera. Člověk vidí jeho dlouhé šedivé vlasy, kšiltovku, bradku, klukovsky rozesmátou tvář a pomyslí si: "Panečku, ten nevypadá na šedesátku!" Jenže pak se ocitnou v záběru jeho nohy, které právě otáčejí skateboard z hrany na kolečka. Než se divák stačí vzpamatovat, Neal už jede na první U-rampu a předvádí triky.

To, že i v takřka důchodovém věku prohání prkénko na kolečkách, není stařecký vrtoch. Neučil se na skateboardu na stará kolena, zkrátka jen pokračoval ve svém životním stylu.

Narodil se v roce 1957 v Anaheimu. Když mu bylo pět let, maminka mu koupila první skateboard. O čtyři roky později zemřela na mozkový nádor. Devítiletého Neala si vzal do péče starší bratr. Odstěhoval se k němu do San Diega a plně propadl své vášni – surfování a skateboardingu.

Po studiích v kanadském Calgary se Neil vrátil na kalifornské pláže. Surfoval také na Kostarice či na Havaji a dal se na meditace. Během nich došel k přesvědčení, že lidské tělo může zůstat silné a mladé i v pokročilém věku. A povedlo se.

Nyní je Nealu Ungerovi šedesát let a pracuje jako mentor neziskovky Next Up Foundation. Ta se rozhodla bojovat skateboardingem proti potloukajícím se teenagerům, obezitě a zanedbanému okolí v rizikových oblastech. Zjistila, že obyčejné prkénko na kolečkách může působit jako všelék. Stovkám dětí už dala vizi, náplň volného času, kroužek po škole či letní kemp o prázdninách. Zaměřuje se i na budování nových skateparků a opravu těch starých.

"Potloukal jsem se v životě odnikud nikam a neměl žádný cíl. Skateboard mi ten cíl dal, chci jezdit jako skutečný profesionál,“ říká na videu nadace jeden z teenagerů.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Hlavním esem Next Up Foundation je právě Neal. Navzdory svému věku a šedivým vlasům zvládá ještě s prknem nejeden trik. A hlavně – žádný jiný mentor nepřitáhl k tomuto sportu tolik dětí. "Jdou za ním jako za magnetem. Chvíli koukají na jeho kousky, pak se osmělí zeptat, jak dělá tenhle trik, a pak už zůstanou," popisuje Nealův kolega.

Sám Unger nedělá ze svých zásluh žádnou vědu: "Prostě těm dětem říkám – hej, podívej se, není nic jednoduššího než tohle prkýnko!"

Skateboard mu prý pomohl zformovat život k lepšímu. "Naučil jsem se vážit si každého okamžiku. Vždyť i každá vteřina má tisíce zajímavých momentů."

A už ho nebaví, že na každém kroku stále slyší jednu a tutéž námitku: "Poslechni, nejsi už na skateboard moc starý?" "Jenže já jim říkám: 'Dobrá, kdybych skončil se skateboardem, co bych dělal?'" uzavírá věčnou debatu Neal. Jeho argumenty jsou odzbrojující.

"Jsem rád, že se hejbu a že mě to baví, taky se při tom sejdu s kamarády," vypočítává důvody, proč ve svém vysokém věku neustále běhá, Jiří Soukup. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy