Návrháři vyrobili triko z celulózy a řasy. Po vyhození se v přírodě rozloží za 12 dnů

Magazín Magazín
27. 8. 2019 8:57
Zakladatelé britského start-upu Vollebak představili revoluční tričko, které může přispět k ochraně životního prostředí. Při jeho výrobě využívají jen přírodní materiály, takže se po vyhození samo za 12 dnů rozloží. Vlákna jsou z celulózy a barevný potisk zase z řasy.
Triko vyrobené z řas se v přírodě rozloží za 12 týdnů | Video: Vollebak

Dvojčata Nick a Steve Tidballovi v roce 2015 založili značku oblečení Vollebak s cílem vyrábět funkční textil, který něco vydrží a zanechá po sobě na planetě co nejméně pozůstatků. Bratři, kteří jsou zároveň atleti i návrháři, ohromili svět už s grafenovou bundou vyhřívanou solární energií a kalhotami, které dokážou odolávat ohni i vodě po dobu sto let.

V srpnu 2019 ovšem myšlenku udržitelné módy posunuli ještě o úroveň výš, když představili triko vyrobené z řas, eukalyptu a buku. Záměrem inovátorů tentokrát bylo vyvinout oděv pouze z přírodních materiálů, který se v přírodě potom, co doslouží, jednoduše rozpadne, aniž by po něm cokoli zbylo.

"Chtěli jsme lidem ukázat podstatu udržitelné módy tak, aby pro ně byla co nejvíc srozumitelná. Jakmile naše tričko donosíte, můžete ho klidně zahodit a ono se v přírodě za 12 týdnů samo rozloží," přiblížil Steve Tidball magazínu Forbes.

U oblečení z běžných oděvních řetězců přitom může rozklad trvat desítky až stovky let a nejvíc v tomto ohledu planetě škodí polyester. Podle statistik americké Agentury pro ochranu životní prostředí se v roce 2015 recyklovalo jen 14,2 procenta oblečení a obuvi, 11,9 milionu tun oděvů a bot lidé ve stejném roce vyhodili a 8,2 milionu tun skončilo na skládkách.

"Přestože jsme dřív pracovali s nejmodernějšími materiály, tentokrát jsme chtěli využít jen ty přírodní, protože nepřispívat k těm osmi milionům tunám odpadu nám přišlo taky dost moderní. Naše trika můžete zahrabat do země nebo je přidat do kompostu. Doufáme, že si díky tomu lidi víc uvědomí, že všechno, co mají ve skříni, musí projít nějakým cyklem, než to úplně zmizí," vyjádřil se Tidball pro Forbes.

Barevný potisk trika bratři vyrábí z řasy vypěstované v bioreaktoru. Řasu pomocí filtru oddělí od vody, díky čemuž vznikne řasová pasta s konzistencí polévky. Ta se následně vysuší na jemný prášek a smíchá s tmelem, což vytvoří barevný inkoust.

Tento inkoust firma Vollebak natiskne na trika vyprodukovaná z celulózy, kterou získává s udržitelných lesů. Materiály jako bavlna, vlna nebo hedvábí se v přírodě sice oproti polyesteru rozkládají relativně rychle, ale podle Tidballa bývají napuštěny chemikáliemi, které se pak dostanou do půdy a udělají tam škody. "V našich tričkách žádná umělá barviva ani chemikálie nejsou," dodal.

Video: Z nošení oblečení nemáme radost, uspokojuje nás jenom nakupování, říká propagátorka udržitelné módy

Oblečení, které vůbec nezatěžuje přírodu, neexistuje, říká autorka knihy Příběh skříně Veronika Blabla-Hubková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy