Návrháři vyrobili triko z celulózy a řasy. Po vyhození se v přírodě rozloží za 12 dnů

Magazín Magazín
27. 8. 2019 8:57
Zakladatelé britského start-upu Vollebak představili revoluční tričko, které může přispět k ochraně životního prostředí. Při jeho výrobě využívají jen přírodní materiály, takže se po vyhození samo za 12 dnů rozloží. Vlákna jsou z celulózy a barevný potisk zase z řasy.
Triko vyrobené z řas se v přírodě rozloží za 12 týdnů | Video: Vollebak

Dvojčata Nick a Steve Tidballovi v roce 2015 založili značku oblečení Vollebak s cílem vyrábět funkční textil, který něco vydrží a zanechá po sobě na planetě co nejméně pozůstatků. Bratři, kteří jsou zároveň atleti i návrháři, ohromili svět už s grafenovou bundou vyhřívanou solární energií a kalhotami, které dokážou odolávat ohni i vodě po dobu sto let.

V srpnu 2019 ovšem myšlenku udržitelné módy posunuli ještě o úroveň výš, když představili triko vyrobené z řas, eukalyptu a buku. Záměrem inovátorů tentokrát bylo vyvinout oděv pouze z přírodních materiálů, který se v přírodě potom, co doslouží, jednoduše rozpadne, aniž by po něm cokoli zbylo.

"Chtěli jsme lidem ukázat podstatu udržitelné módy tak, aby pro ně byla co nejvíc srozumitelná. Jakmile naše tričko donosíte, můžete ho klidně zahodit a ono se v přírodě za 12 týdnů samo rozloží," přiblížil Steve Tidball magazínu Forbes.

U oblečení z běžných oděvních řetězců přitom může rozklad trvat desítky až stovky let a nejvíc v tomto ohledu planetě škodí polyester. Podle statistik americké Agentury pro ochranu životní prostředí se v roce 2015 recyklovalo jen 14,2 procenta oblečení a obuvi, 11,9 milionu tun oděvů a bot lidé ve stejném roce vyhodili a 8,2 milionu tun skončilo na skládkách.

"Přestože jsme dřív pracovali s nejmodernějšími materiály, tentokrát jsme chtěli využít jen ty přírodní, protože nepřispívat k těm osmi milionům tunám odpadu nám přišlo taky dost moderní. Naše trika můžete zahrabat do země nebo je přidat do kompostu. Doufáme, že si díky tomu lidi víc uvědomí, že všechno, co mají ve skříni, musí projít nějakým cyklem, než to úplně zmizí," vyjádřil se Tidball pro Forbes.

Barevný potisk trika bratři vyrábí z řasy vypěstované v bioreaktoru. Řasu pomocí filtru oddělí od vody, díky čemuž vznikne řasová pasta s konzistencí polévky. Ta se následně vysuší na jemný prášek a smíchá s tmelem, což vytvoří barevný inkoust.

Tento inkoust firma Vollebak natiskne na trika vyprodukovaná z celulózy, kterou získává s udržitelných lesů. Materiály jako bavlna, vlna nebo hedvábí se v přírodě sice oproti polyesteru rozkládají relativně rychle, ale podle Tidballa bývají napuštěny chemikáliemi, které se pak dostanou do půdy a udělají tam škody. "V našich tričkách žádná umělá barviva ani chemikálie nejsou," dodal.

Video: Z nošení oblečení nemáme radost, uspokojuje nás jenom nakupování, říká propagátorka udržitelné módy

Oblečení, které vůbec nezatěžuje přírodu, neexistuje, říká autorka knihy Příběh skříně Veronika Blabla-Hubková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 16 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy