Nadávání je znakem inteligence a kreativity. Kdo umí klít, také tolik nelže

Magazín Magazín
13. 12. 2022 17:00
Nadávky a sprostá slova jsou sice ve společnosti obecně považovány za neuctivé a nevhodné, ve skutečnosti však mají řadu pozitivních vlivů na lidskou psychiku. Kromě toho vypovídají o upřímnosti a často také inteligenci člověka, který nadává, tvrdí americký vědec.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Klení má podle emeritního profesora Timothy Jaye z americké vysoké školy Massachusetts College of Liberal Arts řadu benefitů. "Výhody nadávání vychází najevo posledních dvacet let, což souvisí s výzkumem mozku a emocí, stejně jako vyspělejšími technologiemi zkoumání," tvrdí Jay, který se problematice věnuje poslední čtyři desetiletí. 

Jednou z největších a nejznámějších výhod sprostých slov je úleva od bolesti. Americký zpravodajský web CNN připomíná řadu studií dokazujících, že nadávky pomáhají lidem překonat bolest a zocelují je. 

Podle psychologa Richarda Stephense z Keelské univerzity klení produkuje stresové hormony, které vhání do žil adrenalin. Kromě toho spouští také analgetické reakce, díky kterým jsou lidé odolnější vůči bolesti. 

Slova místo činů

Nadávání pomáhá také s frustrací. "Pes či kočka vás poškrábe nebo pokouše, pokud se cítí v ohrožení nebo jsou naštvaní. Klení nám pomáhá vyjadřovat emoce symbolicky bez toho, aniž bychom někomu ublížili," popisuje Timothy Jay. 

"Ventilujeme při tom emoce a zřetelně je komunikujeme vůči ostatním okolo sebe. Je to velmi účinné, rychlé a jasné," dodává americký profesor.

Podle Timothy Jaye může být nadávání znakem vyšší inteligence, dokonce i kreativity. 

Studie z roku 2015 například poukázala na to, že sečtělí lidé dokážou vymyslet více vulgarit a lépe je používat. "Lidé, kteří jsou dobří ve vyjadřování a používání jazyka, také vynikají ve vymýšlení nadávek," tvrdí americký profesor.

Výzkum lidského mozku navíc ukázal, že klení vychází z pravé strany mozku, která bývá spojována s kreativitou.

"Máme případy pacientů po mozkové mrtvici v pravé hemisféře, kteří se projevují méně emotivně, nejsou schopni porozumět vtipům a přestali nadávat, ačkoliv dříve používali sprostá slova hodně," uvedla britská vědkyně a spisovatelka Emma Byrneová.

Nadávání jde navíc ruku v ruce s upřímností. Web CNN připomíná pět let staré studie, ze kterých vyplynulo, že lidé, kteří umí být sprostí, mnohem méně lžou. 

 

Právě se děje

Další zprávy