Muslimka bojuje proti nenávisti na internetu. Za urážlivé komentáře věnuje peníze nadaci UNICEF

jaz
20. 11. 2015 9:57
Respektovaná socioložka muslimského vyznání bojuje na sociálních sítích s vlnou nenávistných komentářů, které ji obviňují ze schvalování vražd, válek i sexismu. Lidé mladou ženu nabádají, aby opustila Austrálii, odkud coby rozená křesťanka pochází. Ignorování ani protiútok ale nevedou ke kýženému klidu, proto se rozhodla otočit zlo v dobro. Oznámila, že hodlá za každý nenávistný komentář darovat nadaci UNICEF jeden dolar.
Foto: Twitter

Melbourne – Australská akademička Susan Carlandová odstartovala kampaň proti internetovým provokatérům, kteří jí na sociálních sítích nedopřávali ani chvilku oddychu.

Známou socioložku a manželku televizního moderátora napadala řada neznámých lidí, kteří jí vyčítali spojení s islámem. Jak sama říká, nejvíce lidem vadil fakt, že je muslimkou, a ještě k tomu ženou. Dlouho nedokázala nijak bojovat s online útoky, a proto se rozhodla obrátit je v dobro. Informoval o tom server Huffington Post.

"Pravidelně dostávám tweety a zprávy z Facebooku od statečných bojovníků za svobodu z anonymních účtů, kteří mi říkají, že jako žena muslimka miluji útlak, vraždy, války a sexismus," napsala Carlandová v úvodníku pro Sydney Morning Herald. Jako známá osobnost muslimské komunity v Austrálii je na příval negativních reakcí celkem zvyklá. Oproti ostatním věřícím dostává coby žena těchto vzkazů o mnoho víc.

Lidé ji obtěžují a požadují, aby okamžitě opustila Austrálii. Přejí si její smrt nebo uráží její vzhled, zvláště pak hidžáb. Zkoušela na vzkazy na svém Twitteru i Facebooku nereagovat nebo naopak s lidmi diskutovat. Nic ale nepomáhalo. "Cítila jsem, že bych měla aktivněji vytvářet dobro ve světě za každou ošklivou slovní kulku, která míří mou cestou."

Proto na svém profilu oznámila, že hodlá za každou nenávistnou zprávu věnovat jeden dolar na charitu, konkrétně organizaci UNICEF. "Líbila se mi obzvláště myšlenka obdarovat UNICEF, pomáhají totiž dětem, které se dostaly do hrozných situací, jež byly přímým následkem nenávisti. Války, chudoba v důsledku chamtivosti, nespravedlnosti a násilí. Tyto děti jsou přirozenými příjemci protijedu," řekla.

Za pár dní vybrala 1000 dolarů. 

Carlandová konvertovala k islámu ve svých 19 letech, přestože si do té doby myslela, že je to zastaralé, barbarské a sexistické náboženství, jak píše Daily Mail. V roce 2009 už ale byla označena za jednu z 500 nejvlivnějších muslimských osobností na světě.

V letošním roce se matce dvou dětí podařilo získat doktorandský titul na univerzitě Monash v Melbourne. Ve své práci se věnovala boji muslimských žen v Austrálii a Severní Americe proti sexismu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy