Muslimka bojuje proti nenávisti na internetu. Za urážlivé komentáře věnuje peníze nadaci UNICEF

jaz
20. 11. 2015 9:57
Respektovaná socioložka muslimského vyznání bojuje na sociálních sítích s vlnou nenávistných komentářů, které ji obviňují ze schvalování vražd, válek i sexismu. Lidé mladou ženu nabádají, aby opustila Austrálii, odkud coby rozená křesťanka pochází. Ignorování ani protiútok ale nevedou ke kýženému klidu, proto se rozhodla otočit zlo v dobro. Oznámila, že hodlá za každý nenávistný komentář darovat nadaci UNICEF jeden dolar.
Foto: Twitter

Melbourne – Australská akademička Susan Carlandová odstartovala kampaň proti internetovým provokatérům, kteří jí na sociálních sítích nedopřávali ani chvilku oddychu.

Známou socioložku a manželku televizního moderátora napadala řada neznámých lidí, kteří jí vyčítali spojení s islámem. Jak sama říká, nejvíce lidem vadil fakt, že je muslimkou, a ještě k tomu ženou. Dlouho nedokázala nijak bojovat s online útoky, a proto se rozhodla obrátit je v dobro. Informoval o tom server Huffington Post.

"Pravidelně dostávám tweety a zprávy z Facebooku od statečných bojovníků za svobodu z anonymních účtů, kteří mi říkají, že jako žena muslimka miluji útlak, vraždy, války a sexismus," napsala Carlandová v úvodníku pro Sydney Morning Herald. Jako známá osobnost muslimské komunity v Austrálii je na příval negativních reakcí celkem zvyklá. Oproti ostatním věřícím dostává coby žena těchto vzkazů o mnoho víc.

Lidé ji obtěžují a požadují, aby okamžitě opustila Austrálii. Přejí si její smrt nebo uráží její vzhled, zvláště pak hidžáb. Zkoušela na vzkazy na svém Twitteru i Facebooku nereagovat nebo naopak s lidmi diskutovat. Nic ale nepomáhalo. "Cítila jsem, že bych měla aktivněji vytvářet dobro ve světě za každou ošklivou slovní kulku, která míří mou cestou."

Proto na svém profilu oznámila, že hodlá za každou nenávistnou zprávu věnovat jeden dolar na charitu, konkrétně organizaci UNICEF. "Líbila se mi obzvláště myšlenka obdarovat UNICEF, pomáhají totiž dětem, které se dostaly do hrozných situací, jež byly přímým následkem nenávisti. Války, chudoba v důsledku chamtivosti, nespravedlnosti a násilí. Tyto děti jsou přirozenými příjemci protijedu," řekla.

Za pár dní vybrala 1000 dolarů. 

Carlandová konvertovala k islámu ve svých 19 letech, přestože si do té doby myslela, že je to zastaralé, barbarské a sexistické náboženství, jak píše Daily Mail. V roce 2009 už ale byla označena za jednu z 500 nejvlivnějších muslimských osobností na světě.

V letošním roce se matce dvou dětí podařilo získat doktorandský titul na univerzitě Monash v Melbourne. Ve své práci se věnovala boji muslimských žen v Austrálii a Severní Americe proti sexismu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy