Mladý bezdomovec se dostal na práva. Teď chce změnit svět

hrz
15. 8. 2015 8:00
Mladík pobýval dvanáct hodin denně v knihovně, přespával občas u kamaráda, skoro nejedl a ve volném čase chodil na brigády. Úsilí se vyplatilo. Dostal se na práva na Cambridge.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cambridge – Nedostudovaný, bez práce a nakonec i bez domova. Život britského mladíka Jacoba Lewise se nevyvíjel vůbec dobře, a proto si v jednu chvíli řekl, že takhle už to dál nejde.

Mladý bezdomovec si dal velmi smělý cíl – dostat se na práva na Cambridge, tedy na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě, píše britský deník The Independent.

Dvanáct hodin denně seděl a pilně studoval v knihovně školy Coleg y Cymoedd ve velšském Aberdare, kam rovněž podal přihlášku. Přespával u kamaráda na pohovce, občas v hotelu, který mu pomáhala hradit velšská univerzita.

"Na začátku tohoto roku jsem pracoval dvacet čtyři hodin týdně, abych si vydělal na své studium. Abych vyšel s penězi, skoro jsem nejedl."

Jeho úsilí přineslo ohromující výsledky. Na studia práv na Cambridge byl přijat bez ztráty bodu, dostal se i na univerzitu do Aberdare.

Judith Evansová, ředitelka Coleg y Cymoedd, říká, že tento student "je důkazem, že tvrdá práce a odhodlání skutečně mohou měnit sen ve skutečnost".

"Dostat se na Cambridge je úspěch sám o sobě. A když si navíc vezmete všechny ty osobní okolnosti, s nimiž se musel potýkat, je to opravdu ohromující. Jsme velmi pyšní, že jsme mu mohli pomoci na jeho cestě," dodává.

Jacob Lewis má před sebou vysněná studia na Cambridge. Jeho absolventi mají velkou šanci na skvělou kariéru. On to však vidí jinak. "Své elitní vzdělání bych rád využil na to, abych se pokusil udělat tento svět lepším," tvrdí mladík.

Martin Veselovský na zvláštní prohlídce hlavním městem - jeho průvodcem je Jan Badalec, který žil mnoho let na ulici a nyní se snaží zprostředkovat zájemcům, jak vidí Prahu bezdomovci. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy