Mláděti žirafy hrozilo, že nikdy nebude chodit. Nohy mu narovnaly až speciální ortézy

Magazín Magazín
21. 5. 2022 17:26
Zoologická zahrada v kalifornském San Diegu přivedla na svět žirafí mládě, které mělo hned po narození špatně vychýlené přední končetiny. Ošetřovatelé se proto spojili se zkušeným ortopedem Arou Mirzaianem, který pro samičku Msituni nechal vyrobit speciální výztuhy, aby se jí nohy daly do pořádku.
Žirafí samička Msituni se narodila s předními končetinami vychýlenými do špatného směru. Pomohl ji zkušený ortoped, který pracuje s paralympioniky.
Žirafí samička Msituni se narodila s předními končetinami vychýlenými do špatného směru. Pomohl ji zkušený ortoped, který pracuje s paralympioniky. | Foto: San Diego Zoo Wildlife Alliance

Ortoped Ara Mirzaian se ve svém oboru pohybuje už třicet let a za tu dobu pomáhal paralympionikům i dětem s deformací páteře. Nedávno ale přijal pacienta, s jakým se ještě nikdy nesetkal. V zoologické zahradě v San Diegu se totiž v únoru narodilo mládě žirafy, které mělo přední končetiny ohnuté špatným směrem. Píše o tom zpravodajský web americké rozhlasové stanice NPR.

Ošetřovatelé se báli, že samička jménem Msituni nepřežije nebo že se kvůli neobvyklé poruše minimálně nikdy nebude moct pohybovat. Hledali proto způsob, jak jí přední nohy narovnat, jenomže s korekčními výztuhami pro zvířata neměli žádné zkušenosti. Situaci jim neulehčoval ani fakt, že žirafa byla už po narození 178 centimetrů vysoká a každým dnem rostla.

Zoologická zahrada se tak spojila s klinikou, na které působil právě Mirzaian, a doufala, že lékař pro sudokopytníka najde řešení. "Když se na mě se svou prosbou obrátili, připadalo mi to nejdřív jako sci-fi. Chtěl jsem ale Msituni pomoct, a tak jsem ve dne v noci projížděl internet a snažil se o žirafách zjistit co nejvíc," řekl ortoped.

Se zvěrolékařem Mattem Kinneym, který má žirafy v zoo na starost, se samičce nejprve pokusili nasadit běžné pooperační kolenní ortézy, jenom je rozstříhali a sešili, aby tvarem a velikostí odpovídaly vzrůstu zvířete. Tato strategie ovšem nezabrala, protože výztuhy neustále sjížděly dolů. Nefungovaly ani látkové ortézy v žirafí velikosti, které Msituni zase po chvíli zničila.

Mirzaian a Kinney zjistili, že ortézy musí být dostatečně flexibilní, aby zvířeti umožňovaly pohyb, a zároveň odolné, aby se hned neopotřebovaly. Nechali si je tedy vyrobit od firmy, která dělá z grafitu podobné výztuhy pro koně. Ta nakonec přišla s modelem, který je Msituniným předním nohám šitý na míru a navíc má na povrchu fleky, aby to samičce slušelo.

"Dětem dávám barevné ortézy v jednom kuse, třeba i s jejich oblíbenými superhrdiny, tak jsem si říkal, že žirafí mládě nemůže přijít zkrátka," žertoval Mirzaian poté, co Msituni korekci končetin poprvé nandal. Samička přitom nakonec využívá jen jednu výztuhu. Druhá noha se jí totiž už navrátila do správné polohy.

Mohlo by vás zajímat: Rozplakalo je video s pokusy na zvířatech. Klip předčil naše očekávání, říká Večlová

Záběry ukazují testování toxicity různých látek na psech, opicích, králících nebo myších v laboratoři ve Španělsku, říká šéfka spolku Svoboda zvířat. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy