Milenci z války byli 70 let odloučeni. Teď se mají potkat na svatého Valentýna

jaz
23. 1. 2016 10:00
Pohledný parašutista a mladá dívka se před jednasedmdesáti lety poznali v Londýně na břehu řeky Temže a zamilovali se. Poté ale přišel vojenský rozkaz a po měsíci plném schůzek a slibů do budoucna se už nikdy neviděli. To má nyní změnit internetová kampaň, která vybírá peníze na letenky, aby se váleční milenci mohli znovu spatřit a dohnat ztracený čas.
Foto: GoFundMe

Virginia Beach – Norwood Thomas ani po jednasedmdesáti letech nezapomněl na dívku, kterou si během svého nasazení za 2. světové války chtěl vzít. Těžká doba a stovky kilometrů rozdělily mladou dvojici, která si v roce 1945 v Londýně slíbila věčnou lásku.

O znovunalezení se postarali synové obou dávných milenců, kteří se mohli prostřednictvím Skypu opět vidět i slyšet. Nyní plánují i osobní setkání, které bude možné díky řadě dobrovolníků. Informoval o tom server The Washington Post.

Když si barmanka Barbara Lee McDonaldová v loňském roce přečetla v novinách The Virginian-Pilot příběh třiadevadesátiletého Norwooda Thomase a o pět let mladší Joyce Morrisové, neubránila se pocitu, že pouhé volání přes Skype je pro milence, kteří toho tolik zameškali, hodně málo.

Zkontaktovala jejich syny a nabídla se, že sežene finanční prostředky, aby mohl mít příběh jejich rodičů pokračování.

"Myslela jsem na to celý den. Ukazovala jsem to svým zákazníkům a říkala – Podívejte se na to," řekla McDonaldová serveru Daily Dot. "Uvízlo mi to v hlavě na celý den."

Joyce, která se po skoro 40 letech manželství a třech dětech rozvedla, bydlí v Austrálii, zatímco vdovec Norwood ve Virginia Beach v Americe. Právě překonal rakovinu a kvůli křehkému zdravotního stavu nemůže cestovat sám. Je proto nutné zakoupit letenky nejen pro něj, ale i jeho syna, který je zároveň jeho opatrovatelem.

Barbara proto založila crowdfundingovou stránku GoFundMe, pro příběh válkou zničené lásky hodlá vybrat 20 tisíc dolarů (v přepočtu necelý půlmilion korun), které mají uhradit nejen cestu, ale i ubytování, stravu a celý pobyt v Austrálii.

Když o dvojici slyšeli zástupci letecké společnosti Air New Zealand, nabídli místa v letadle pro otce i syna zdarma. Oba se tak mohou s Joyce setkat již 8. února a strávit s ní očekávaného svatého Valentýna.

"Nemám tušení, jaké budou mé emoce, když se poprvé setkáme tváří v tvář," řekl plný očekávání i nervozity Norwood, který si myslel, že Joyce zemřela už v 90. letech během leteckého neštěstí. Na setkání na letišti se chystají i zástupci médií, kteří mají o příběh velký zájem.

Dávní milenci si budou muset po tolika letech také mnohé vysvětlit. Po společně stráveném měsíci za války v Londýně totiž Norwood bez rozloučení zmizel. Byl odvelen do Normandie a poté hned zpátky do USA. Z Ameriky ale napsal dopis Joyce, kde ji žádal o ruku. Ta ovšem dopis pochopila tak, že je ženatý, proto svého milence odmítla. "Zlomila jsi mi srdce," řekl po Skypu Norwood své dávné lásce.

Norwood si s Joyce pravidelně skypuje jako teenager. | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy