Milenci z války byli 70 let odloučeni. Teď se mají potkat na svatého Valentýna

jaz
23. 1. 2016 10:00
Pohledný parašutista a mladá dívka se před jednasedmdesáti lety poznali v Londýně na břehu řeky Temže a zamilovali se. Poté ale přišel vojenský rozkaz a po měsíci plném schůzek a slibů do budoucna se už nikdy neviděli. To má nyní změnit internetová kampaň, která vybírá peníze na letenky, aby se váleční milenci mohli znovu spatřit a dohnat ztracený čas.
Foto: GoFundMe

Virginia Beach – Norwood Thomas ani po jednasedmdesáti letech nezapomněl na dívku, kterou si během svého nasazení za 2. světové války chtěl vzít. Těžká doba a stovky kilometrů rozdělily mladou dvojici, která si v roce 1945 v Londýně slíbila věčnou lásku.

O znovunalezení se postarali synové obou dávných milenců, kteří se mohli prostřednictvím Skypu opět vidět i slyšet. Nyní plánují i osobní setkání, které bude možné díky řadě dobrovolníků. Informoval o tom server The Washington Post.

Když si barmanka Barbara Lee McDonaldová v loňském roce přečetla v novinách The Virginian-Pilot příběh třiadevadesátiletého Norwooda Thomase a o pět let mladší Joyce Morrisové, neubránila se pocitu, že pouhé volání přes Skype je pro milence, kteří toho tolik zameškali, hodně málo.

Zkontaktovala jejich syny a nabídla se, že sežene finanční prostředky, aby mohl mít příběh jejich rodičů pokračování.

"Myslela jsem na to celý den. Ukazovala jsem to svým zákazníkům a říkala – Podívejte se na to," řekla McDonaldová serveru Daily Dot. "Uvízlo mi to v hlavě na celý den."

Joyce, která se po skoro 40 letech manželství a třech dětech rozvedla, bydlí v Austrálii, zatímco vdovec Norwood ve Virginia Beach v Americe. Právě překonal rakovinu a kvůli křehkému zdravotního stavu nemůže cestovat sám. Je proto nutné zakoupit letenky nejen pro něj, ale i jeho syna, který je zároveň jeho opatrovatelem.

Barbara proto založila crowdfundingovou stránku GoFundMe, pro příběh válkou zničené lásky hodlá vybrat 20 tisíc dolarů (v přepočtu necelý půlmilion korun), které mají uhradit nejen cestu, ale i ubytování, stravu a celý pobyt v Austrálii.

Když o dvojici slyšeli zástupci letecké společnosti Air New Zealand, nabídli místa v letadle pro otce i syna zdarma. Oba se tak mohou s Joyce setkat již 8. února a strávit s ní očekávaného svatého Valentýna.

"Nemám tušení, jaké budou mé emoce, když se poprvé setkáme tváří v tvář," řekl plný očekávání i nervozity Norwood, který si myslel, že Joyce zemřela už v 90. letech během leteckého neštěstí. Na setkání na letišti se chystají i zástupci médií, kteří mají o příběh velký zájem.

Dávní milenci si budou muset po tolika letech také mnohé vysvětlit. Po společně stráveném měsíci za války v Londýně totiž Norwood bez rozloučení zmizel. Byl odvelen do Normandie a poté hned zpátky do USA. Z Ameriky ale napsal dopis Joyce, kde ji žádal o ruku. Ta ovšem dopis pochopila tak, že je ženatý, proto svého milence odmítla. "Zlomila jsi mi srdce," řekl po Skypu Norwood své dávné lásce.

Norwood si s Joyce pravidelně skypuje jako teenager. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy