Konec hliníku v kávových kapslích? Češka přišla s nápadem, za který vyhrála cenu

pej pej
4. 10. 2018 19:21
Vítězkou letošního 23. ročníku mezinárodní soutěže Model Young Package se stala česká studentka, která přišla s inovativním nápadem, jak vyrobit kávové kapsle bez hliníku a plastu.
Kávové kapsle bez hliníku a plastu. Nápad, který české studentce zajistil cenu Model Young Package | Video:

Česká studentka Veronika Janečková zvítězila v mezinárodní soutěži Model Young Package za návrh sady kompostovatelných kávových kapslí. Porota ocenila její "vizionářský ekologický přístup". 

Studenti vysokých a středních škol letos soutěžili na téma Coffee Mania a měli navrhnout obal, který bude mít vztah ke kávě.

Vítězka navrhla stoprocentně recyklovatelné a kompostovatelné kapsle vyrobené z kuchyňského odpadu, přeměněného do nového materiálu, podobného bioplastu. 

Coffee Mania, to bylo hlavní téma letošní soutěže Model Young Package | Video:

Jeho základním stavebním prvkem je recyklovaná papírovina, doplněná o různá pojidla jako například kávová sedlina. Suroviny na výrobu kapsle se rovněž dají bezpečně vyhodit na kompost.

Jednorázové kapsle do kávovarů představují pro životní prostředí obrovskou zátěž a kvůli podílu plastu a hliníku jsou rovněž velmi špatně recyklovatelné.

Druhé místo získal Chia Chun Chuang z Taiwanu.
Druhé místo získal Chia Chun Chuang z Taiwanu. | Foto: Model Young Package

Druhé místo získal Chia Chun Chuang z Taiwanu, který přišel s návrhem celopapírových kávových kelímků a nahradil ty běžně využívané, které mají plastovou nepropustnou vrstvu a také plastové víčko. Chunag navrhl, jak vyrobit stoprocentně recyklovatelné papírové kelímky včetně nepropustného víčka. Porotu na jeho projektu zaujala až "fascinující jednoduchost produktu" a snadná manipulace. 

Třetí místo v kategorii vysokých škol získal Karol Krčmár ze Slovenska, který navrhl tácek na kávové kelímky na kávy z papírové lepenky.

Mezinárodní soutěž Model Young Package už více než dvacet let motivuje mladé designéry k navrhování nápaditých ekologických obalů.

"Obal je stále především nástroj marketingu a prodeje, ale my se snažíme spojovat ho se společenskými problémy," podotýká manažerka soutěže Radka Machalická.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy