Kájo, už můžeš volat! Senioři v krizi se už dovolají pomoci

Magazín Magazín
2. 3. 2015 14:00
Díky charitativnímu spotu Kájo, nevolej! se na bezplatnou Linku seniorů už mohou lidé obracet i o víkendu.
Spot Kájo, nevolej! | Video: Elpida, o.p.s.

Praha - Díky charitativnímu spotu Kájo, nevolej! a podpoře hlavních partnerů služby se volající budou moci obracet na bezplatnou a anonymní Linku seniorů od 1. března také o víkendech. Je to dobrá zpráva zejména pro 50 tisíc zoufalých lidí, kteří se na Linku kvůli absenci víkendových služeb každý rok nedovolali.

Linka pomáhá seniorům v obtížných životních situacích. Ročně pomůže až 30 tisícům jedinců. Ať volající trápí samota, uvažují o sebevraždě, stali se obětí podvodné činnosti nebo se potýkají se špatnými rodinnými vztahy, anonymní a bezplatná pomoc linky je na dosah. Díky anonymitě hovorů mohou bez pocitu viny mluvit o tom, za co se mnohdy hluboce stydí.

Životem v samotě až na dno

Za stoupajícími počty hovorů nejčastěji stojí špatné či zcela nefunkční mezigenerační vztahy.

"Často slyšíme, že volající zůstal na všechno sám, bez pomoci blízkých. Samota je fenomén, který obzvlášť starého člověka dokáže dostat až na hranici jeho možností žít kvalitní život, podstatnou měrou zvyšuje riziko úplné sociální izolace a také sebevražedných úvah. V takových těžkých situacích je často hledání pomoci beznadějné," přibližuje starosti volajících vedoucí Linky seniorů Alena Krásná.

Profesionální telefonický rozhovor v krizové situaci poskytuje klientovi "první pomoc" a snižuje tak riziko prohloubení krizové situace. Dále pak podává informace vedoucí k řešení jeho problémů, odkazy na další navazující služby a instituce. Službu zajišťuje tým odborně vzdělaných pracovníků v telefonické krizové intervenci, sociální pracovníci, psychoterapeuti  a psychologové.

"Během naší dvanáctileté praxe se potvrdilo, že i jeden hovor na Lince seniorů může zachránit lidský život," říká Jiří Hrabě z obecně prospěšné společnosti Elpida. 

 

Právě se děje

Další zprávy