Laskavci mění svět kolem sebe k lepšímu, převezmou za to ocenění

Barbora Pěničková
29. 10. 2021 15:32
Celkem 24 lidí za své nezištné činy převezme 4. listopadu slavnostní ocenění od Nadace Karla Janečka. Ta jejich příběhy aktivně vyhledává od roku 2017. Veřejnost může prostřednictvím formuláře na webových stránkách nominovat ty, jichž si váží a obdivuje je za to, co dělají pro společnost. Každý měsíc vybraný laskavec získává v rámci komorního ocenění finanční odměnu.
Eva Nemčková letos získala titul Laskavec za pomoc lidem s handicapem a jejich blízkým.
Eva Nemčková letos získala titul Laskavec za pomoc lidem s handicapem a jejich blízkým. | Foto: Barbora Růžičková

Loni se akci postavila do cesty pandemie, na jevišti Stavovského divadla se proto letos sejde hned 24 laskavců - dobrosrdečných lidí, kteří svou nezištnou iniciativou mění svět k lepšímu.

“Atmosféra slavnostního večera a pohled na zaplněný divadelní sál je velmi silný zážitek nejen pro laskavce. Je krásné, když celé divadlo tleská těmto neobyčejným lidem stojícím na pódiu. O to jsme je minulý rok nechtěli připravit, proto letos oceníme dva ročníky najednou,” vysvětluje ředitel Nadace Karla Janečka Tomáš Řemínek.

Slavnostním večerem provede moderátorka Daniela Drtinová a kromě projekcí laskavých příběhů a samotného ocenění, kdy všech 24 laskavců převezme skleněnou plastiku od designérského studia Dechem, čeká na publikum bohatý program. "Tak jako v předešlých ročnících jsme i letos chtěli večer udělat pro hosty co nejzajímavější. Rádi šíříme laskavé myšlenky, proto jsme oslovili skvělé řečníky z různých oblastí i oborů, kteří pohovoří o tématu laskavosti vzhledem ke svým životním zkušenostem," říká Barbora Růžičková, která v Nadaci Karla Janečka vede oblast laskavosti.

V sérii dvanáctiminutových přednášek se objeví lékař a průkopník funkční medicíny Jan Vojáček, o laskavosti a sociálních sítích promluví blogerka a influencerka Tereza Salte spolu s youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Téma laskavosti a radosti spojí otec Šebestián - františkánský kněz a zároveň jeden z oceněných laskavců uplynulých let, který se v klášteře v Moravské Třebové staral o bezdomovce, propuštěné vězně, sociálně nejslabší a ty, kteří zkrátka nikoho nemají. Herec Karel Zima a hudebník Karel Vaněk se podělí o to, jaké to je, když jeden druhému daruje ledvinu. Vystoupí také zpěvačka Marta Jandová.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

“Dobré skutky si zaslouží pozornost, uznání a poděkování. Zároveň věříme, že laskavost je nakažlivá a dokáže být opravdu silnou inspirací pro ostatní,” pokračuje Barbora Růžičková. Inspirovat a motivovat společnost k pozitivním činům je ostatně dlouhodobým cílem Nadace Karla Janečka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy