Na počest Václava Havla si vyhrnuli kalhoty Čtvrtníček i velvyslanci USA či Kanady

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2015 14:09
Češi i mezinárodní osobnosti si 18. prosince připomínají čtvrté výročí úmrtí Václava Havla. Pro toto datum se začíná vžívat označení "Kalhotový den". Příznivci prvního českého prezidenta mu totiž vzdávají hold vyhrnutím nohavic. Letos tak učinili například velvyslanci USA, Kanady či Švédska, rektor Karlovy univerzity a řada umělců. "Chceme tím symbolicky ukázat, že Havlovy hodnoty a ideály pořád žijí, že neodešly s ním," říká Tomáš Pikola, předseda spolku Krátké kalhoty pro VH.
České i světové osobnosti se snaží (pokud možno) jedním slovem vystihnout osobnost Václava Havla. | Video: denvaclavahavla.cz/ Lucie Pflimpfelová, Milan Poboček

Praha - Na pátek 18. prosince připadá čtvrté výročí úmrtí Václava Havla. Pro toto datum se pomalu vžívá označení "Den Václava Havla" nebo také "Kalhotový den".

Tak se ke vzpomínkové akci "Krátké kalhoty pro Václava Havla" připojila celá americká ambasáda v čele s velvyslancem Schapirem. | Video: U.S. Embassy Prague

Příznivci mu každoročně vzdávají hold výrazným ohrnutím či povytažením nohavic svých kalhot. Toto gesto podle organizátorů připomíná nejen osobnost Václava Havla, ale i jeho smysl pro humor a nadhled.

Iniciátory před třemi lety inspiroval "Ručníkový den" Douglase Adamse. Každý rok se k jeho památce hlásí tisíce lidí po celém světě, kteří s sebou nosí celý den ručník, jenž byl symbolem jeho nejznámější knihy Stopařův průvodce po galaxii. V odkazu Václava Havla proto hledali podobně výrazný prvek. Našli ho při jeho inauguraci v prosinci 1989, kdy absolvoval vojenskou přehlídku ve viditelně povytažených kalhotách.

Krátké kalhoty zvolili organizátoři jako jednoduše proveditelné a lehce rozpoznatelné gesto, které odkazuje na Havlův první den v prezidentském úřadě. Nechtějí pořádat nějaké hromadné akce v konkrétním místě a čase. "Chceme hlavně vytvořit možnost pro lidi kdykoliv a kdekoliv se připojit; ohrnout si kalhoty bez velkých příprav můžou třeba i po cestě do práce nebo do školy," vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tomáš Pikola, předseda spolku Krátké kalhoty pro VH, povoláním ekonom.

Pro účastníky, kteří loni litovali, že se nemohli potkat s dalšími lidmi s ohrnutými nohavicemi, spolek připravil novinku. "Dali jsme na web interaktivní mapu, do ní lze zadat čas a místo, kde se tito příznivci pohybují. Zájemci si mohou najít, kdo v blízkém okolí se akce zúčastní, a mohou se neformálně potkat."

Každoroční vzpomínkové akce v den Havlova úmrtí mají podle jejich organizátorů i symbolický význam. "Chceme tím ukázat, že Havlovy hodnoty a ideály pořád žijí, že neodešly s ním," říká Tomáš Pikola.

Iniciativu podporuje celá řada osobností, včetně těch z nejbližšího prezidentova okolí, třeba hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, zpěvačka a někdejší mluvčí Charty 77 Marta Kubišová, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, Havlův ekonomický poradce Tomáš Sedláček, bývalý politik Jan Ruml nebo Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

"Nevím, zda si kalhoty vyhrnou, každopádně nám většina z nich dala nějakou vzpomínku na Václava Havla. Natočili jsme s několika osobnostmi i videorozhovory a tam si všichni kalhoty vyhrnuli." Na videu tak učiní kromě Žantovského, Špačka či Sedláčka třeba i Jiří Lábus, Milan Cais, Dan Bárta či Petr Čtvrtníček.

Takto pojal Kalhotový den 2015 rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Kalhoty si neohrnul, nýbrž po vzoru Václava Havla povytáhl v pase.
Takto pojal Kalhotový den 2015 rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Kalhoty si neohrnul, nýbrž po vzoru Václava Havla povytáhl v pase. | Foto: Facebook/Univerzita Karlova Praha

Akci hned 18. prosince dopoledne podpořili vyhrnutím kalhot americký velvyslanec Andrew Schapiro s celou americkou ambasádou v Praze, kanadský velvyslanec Otto Jelinek nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, jenž na Facebooku vyjádřil stesk po době, kdy krátké nohavice započaly svůj příběh - prosinec 1989.

"Od onoho dne uplynulo více než čtvrt století. Nejen étos oněch dní, ale ani Václav Havel už není, bohužel, mezi námi. Vzpomínka na jeho krátké kalhoty nicméně zůstává, i s ohledem na dnešní stav věcí veřejných v naší zemi, stále živá. V některých okamžicích je dokonce tak živá, že se mi, nestydím se to napsat, po oněch komicky krátkých kalhotách a po jejich majiteli stýská. Víc, než bych kdy řekl."

Britská velvyslankyně si ohrnula nohavice a spustila lavinu

Ke vzpomínce se každoročně připojují také velvyslanci Velké Británie, USA, Kanady, Nizozemí, Norska, Rakouska, Švédska, letos se přidali zástupci Francie, Izraele a Dánska.

"Vzniklo to naprosto spontánně. Nejdříve nám přišla kalhotová fotka od paní Jan Thompson, velvyslankyně Velké Británie. Po ní poslal fotku s krátkými kalhotami americký velvyslanec Andrew Schapiro. Dozvěděli se o tom další velvyslanci a začali si kalhoty rovněž vyhrnovat, třeba kanadský velvyslanec Otto Jelinek a rakouský velvyslanec Trauttmansdorff nám posílali fotky, jak chodí 18. prosince v ohrnutých kalhotách a vzpomínají na svá setkání s Václavem Havlem," líčí popularitu kalhotového dne jeho spoluorganizátor Tomáš Pikola.

Na Hradě chybí srdce

Ke krátkým kalhotám se letos připojila také akce Srdce na Hrad. Účastníci si připomenou život a hodnoty Václava Havla tím, že přinesou z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí k Pražskému hradu ručně vyrobené srdce. Smyslem akce je symbolicky ukázat, že na Hradě je srdce potřeba a že jim tam chybí.

"Rozhodli jsme se to ještě jednou zkusit po dobrém, nejen z úcty k památce Václava Havla. Proto to nepovažujeme za protest proti něčemu, ale průvod pro něco. Proto jsme zvolili jako hlavní symbol srdce," tvrdí organizátoři.

Stejný postoj deklarují také iniciátoři Kalhotového dne. "Snažíme se, aby naše iniciativa zůstala nepolitická a aby to nebyla kritika současné situace, aby to opravdu byla vzpomínka na Václava Havla," říká předseda spolku.

Lidem podle něj Václav Havel chybí nejen jako člověk, ale i jako morální autorita. "Současné politické prostředí je zkrátka takové, že se to projevuje čím dál intenzivněji. Lidé také cítí, že to pomyslné srdce na Hradě chybí."

Pozoruhodné je také sledovat, jak se lidi dokážou uprostřed předvánočního shonu na chvíli zastavit a udělat si již čtvrtým rokem čas na aktivní vzpomínku věnovanou českému exprezidentovi. "Máme z toho samozřejmě velkou radost, že i kdy toho lidé mají před koncem roku hodně, zastaví se, zavzpomínají s přáteli, účastní se nějaké akce, jdou na náměstí, zapálí svíčku. I to je vlastně součást odkazu - nežít jen konzumně, ale i třeba přemýšlet a debatovat s kamarády o aktuální situaci nebo o životě obecně," dodává Pikola.

České i světové osobnosti se snaží (pokud možno) jedním slovem vystihnout osobnost Václava Havla. | Video: denvaclavahavla.cz/ Lucie Pflimpfelová, Milan Poboček
 

Právě se děje

Další zprávy