Když Zuckerberg vyzve Gatese. Celý Facebook se polévá ledem

jaz
18. 8. 2014 12:13
Polévání studenou vodou má za cíl vybrat finance na boj proti Lou Gehrigově chorobě.
Video: YouTube

BostonFacebookem se šíří nová výzva. Po pití piva na ex se celá Amerika polévá studenou vodou, a pomáhá tak nadaci bojující proti Lou Gehrigově nemoci (ALS). Do akce se zapojili například Bill Gates, Justin Timberlake či Mark Zuckerberg.

Ice Bucket Challenge vznikla nenápadně. Na sociálních sítích se objevovala různá videa, ve kterých se lidé polévali studenou vodou a nominovali další přátele. Když ale ledová volba padla i na devětadvacetiletého Petea Fratese, dostala výzva nový rozměr.

Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku
Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku | Video: YouTube

"Ledová voda a ALS nejdou dohromady", napsal Pete na Facebook, když ho vyzval kamarád k tomu, aby se ke hře připojil. Petovi v roce 2012 diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, onemocnění známé jako Lou Gehrigova choroba.

Od té chvíle se změnily pravidla. Vyzvaný člověk se musel do 24 hodin polít studenou vodou nebo přispět 100 dolary (cca dva tisíce korun) charitativní organizaci ALS. Výzva Ice Bucket Challenge se začala masově šířit a na dobrou věc přispívali lidé, kteří se hry vůbec neúčastnili. Asociace ALS oznámila, že díky této internetové výzvě získala dary v hodnotě 13 milionů dolarů (cca 271 milionů korun). Pro srovnání, za loňské období obdržela pouze dva miliony.

Zapojily se i celebrity

Povědomí o nemoci se rozhodl zvýšit i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který nominoval Billa Gatese, jehož video s politím ledovou vodou vidělo pět milionů lidí. Do výzvy se zapojila i zpěvačka Taylor Swift, zpěvák Justin Timberlake nebo basketbalista LeBron James.

Po svém výzvu pojal také herec Charlie Sheen, který místo vody na sebe z hrnce vysypal dolarové bankovky. Na videu pak vysvětlil, že místo obvyklých 100 dolarů hodlá na nemoc ALS přispět celými 10 tisíci dolary, což je v přepočtu cca 200 tisíc korun.

Pete Frates se svou diagnózu dozvěděl v roce 2012, a stal se tak jedním z 30 tisíc Američanů, kteří touto nemocí trpí. ALS postihuje mozek a vede k ochrnutí svalstva, přestože mozkové funkce zůstávají nezměněny. Nemocní lidé se dožívají dvou až pěti let od zjištění diagnózy.

Jak informovala CNN, před pár dny zemřel Petův přítel Corey Griffin, který trpěl onemocněním ALS. Sedmadvacetiletý mladík, jenž se věnoval profesionálně baseballu, zemřel na následky hlubinného potápění.

Sám Pete nyní komunikuje jen pohyby očí, své poslední roky se snaží užívat naplno. V loňském roce se oženil s přítelkyní Julií, se kterou v září čeká prvního potomka.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy