Když Zuckerberg vyzve Gatese. Celý Facebook se polévá ledem

jaz
18. 8. 2014 12:13
Polévání studenou vodou má za cíl vybrat finance na boj proti Lou Gehrigově chorobě.
Video: YouTube

BostonFacebookem se šíří nová výzva. Po pití piva na ex se celá Amerika polévá studenou vodou, a pomáhá tak nadaci bojující proti Lou Gehrigově nemoci (ALS). Do akce se zapojili například Bill Gates, Justin Timberlake či Mark Zuckerberg.

Ice Bucket Challenge vznikla nenápadně. Na sociálních sítích se objevovala různá videa, ve kterých se lidé polévali studenou vodou a nominovali další přátele. Když ale ledová volba padla i na devětadvacetiletého Petea Fratese, dostala výzva nový rozměr.

Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku
Do výzvy se zapojil i zakladatel Facebooku | Video: YouTube

"Ledová voda a ALS nejdou dohromady", napsal Pete na Facebook, když ho vyzval kamarád k tomu, aby se ke hře připojil. Petovi v roce 2012 diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, onemocnění známé jako Lou Gehrigova choroba.

Od té chvíle se změnily pravidla. Vyzvaný člověk se musel do 24 hodin polít studenou vodou nebo přispět 100 dolary (cca dva tisíce korun) charitativní organizaci ALS. Výzva Ice Bucket Challenge se začala masově šířit a na dobrou věc přispívali lidé, kteří se hry vůbec neúčastnili. Asociace ALS oznámila, že díky této internetové výzvě získala dary v hodnotě 13 milionů dolarů (cca 271 milionů korun). Pro srovnání, za loňské období obdržela pouze dva miliony.

Zapojily se i celebrity

Povědomí o nemoci se rozhodl zvýšit i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který nominoval Billa Gatese, jehož video s politím ledovou vodou vidělo pět milionů lidí. Do výzvy se zapojila i zpěvačka Taylor Swift, zpěvák Justin Timberlake nebo basketbalista LeBron James.

Po svém výzvu pojal také herec Charlie Sheen, který místo vody na sebe z hrnce vysypal dolarové bankovky. Na videu pak vysvětlil, že místo obvyklých 100 dolarů hodlá na nemoc ALS přispět celými 10 tisíci dolary, což je v přepočtu cca 200 tisíc korun.

Pete Frates se svou diagnózu dozvěděl v roce 2012, a stal se tak jedním z 30 tisíc Američanů, kteří touto nemocí trpí. ALS postihuje mozek a vede k ochrnutí svalstva, přestože mozkové funkce zůstávají nezměněny. Nemocní lidé se dožívají dvou až pěti let od zjištění diagnózy.

Jak informovala CNN, před pár dny zemřel Petův přítel Corey Griffin, který trpěl onemocněním ALS. Sedmadvacetiletý mladík, jenž se věnoval profesionálně baseballu, zemřel na následky hlubinného potápění.

Sám Pete nyní komunikuje jen pohyby očí, své poslední roky se snaží užívat naplno. V loňském roce se oženil s přítelkyní Julií, se kterou v září čeká prvního potomka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Babiš: Když Fiala neodvolá Rakušana kvůli Mlejnkovi, chce ANO hlasovat o nedůvěře

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila dnešní Mladá fronta DNES. ANO při vypuknutí kauzy údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr před letními prázdninami nechtěla hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná a vyžaduje rázné řešení.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Epidemie covidu dál ustupuje, v pátek přibylo zhruba 2200 nových případů

Letní vlna epidemie covidu-19, která začala v Česku zpomalovat na konci července, dál slábne. Za pátek přibylo v zemi 2194 nových případů koronaviru, to je o 212 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily uplynulý den 880 podezření na opakovanou nákazu, minulý pátek jich bylo o 89 víc. O dvě stovky se v mezitýdenním srovnání snížil počet hospitalizovaných s covidem, kterých je nyní 1025. Počet pacientů ve vážném stavu se výrazně nemění, před tímto víkendem jich bylo v nemocnicích 33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

Další zprávy