Jedna z nejstarších Češek oslavila 107. narozeniny. Celý život cvičím jógu, prozradila recept

27. 1. 2017 20:15
Květoslava Hranošová oslavila ve čtvrtek 107. narozeniny a figuruje mezi trojicí nejstarších Češek. Informaci dnes ČTK potvrdila sociální pracovnice Eliška Pokorná z Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6, kde jubilantka žije. Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku na konci prosince 491 žen a 76 mužů, kterým bylo přes sto let. Dvě nejstarší obyvatelky republiky oslavily loni 108. narozeniny, nejstarší muž se narodil v roce 1910.
Foto: Shutterstock

Stosedmiletá Květoslava Hranošová se vzhledem ke svému věku těší dobré psychické i fyzické kondici.

"Paní Hranošová celý život cvičila jógu, což zřejmě přispělo jejímu dobrému stavu," uvedla sociální pracovnice. Pohyb už ženě sice dělá potíže, nejčastěji se vozí na invalidním vozíčku, mentálně je ale velice čilá. "Je vášnivou čtenářkou knih a miluje křížovky," doplnila ošetřovatelka. Podporou je i rozvětvená rodina, která ji často navštěvuje.

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku na konci prosince 491 žen a 76 mužů, kterým bylo přes sto let. Nejvíc stoletých lidí bydlelo v Praze, a to 103. V Jihomoravském kraji žilo 87 a ve Středočeském 53 stoletých a starších osob.

Nejstarší obyvatelka republiky je právě z jihu Moravy. Nejstarším člověkem světa se loni v prosinci stala Italka Emma Moranová, která oslavila 117. narozeniny.

Nejvíc lidí s "deseti křížky" evidovala sociální správa za posledních pět let v jednotlivých čtvrtletích na konci roku 2014. Bylo jich tehdy 707. Od té doby počet postupně klesal. Důvodem může být to, že se tohoto vysokého věku dožívají slabé ročníky, které přišly na svět za první světové války. Tehdy narozených dětí výrazně ubylo.

Zatímco před rokem 1910 se podle údajů Českého statistického úřadu v českých zemích rodilo přes 300 000 dětí ročně, ve válečných letech to nebyla ani polovina.

Přibývání lidí ve velmi vysokém věku bude podle expertů nejvýraznější demografickou změnou v příštích desetiletích.

V polovině století by podle nejmírnějších propočtů statistiků mohlo v Česku být zhruba 9500 stoletých, podle těch nejvyšších údajů pak kolem 20.000. Převládat by měly ženy. Muži by měli tvořit zhruba čtvrtinu dlouhověkých.

Video: youtube
 

Právě se děje

před 45 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy