Jedna z nejstarších Češek oslavila 107. narozeniny. Celý život cvičím jógu, prozradila recept

27. 1. 2017 20:15
Květoslava Hranošová oslavila ve čtvrtek 107. narozeniny a figuruje mezi trojicí nejstarších Češek. Informaci dnes ČTK potvrdila sociální pracovnice Eliška Pokorná z Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6, kde jubilantka žije. Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku na konci prosince 491 žen a 76 mužů, kterým bylo přes sto let. Dvě nejstarší obyvatelky republiky oslavily loni 108. narozeniny, nejstarší muž se narodil v roce 1910.
Foto: Shutterstock

Stosedmiletá Květoslava Hranošová se vzhledem ke svému věku těší dobré psychické i fyzické kondici.

"Paní Hranošová celý život cvičila jógu, což zřejmě přispělo jejímu dobrému stavu," uvedla sociální pracovnice. Pohyb už ženě sice dělá potíže, nejčastěji se vozí na invalidním vozíčku, mentálně je ale velice čilá. "Je vášnivou čtenářkou knih a miluje křížovky," doplnila ošetřovatelka. Podporou je i rozvětvená rodina, která ji často navštěvuje.

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo v Česku na konci prosince 491 žen a 76 mužů, kterým bylo přes sto let. Nejvíc stoletých lidí bydlelo v Praze, a to 103. V Jihomoravském kraji žilo 87 a ve Středočeském 53 stoletých a starších osob.

Nejstarší obyvatelka republiky je právě z jihu Moravy. Nejstarším člověkem světa se loni v prosinci stala Italka Emma Moranová, která oslavila 117. narozeniny.

Nejvíc lidí s "deseti křížky" evidovala sociální správa za posledních pět let v jednotlivých čtvrtletích na konci roku 2014. Bylo jich tehdy 707. Od té doby počet postupně klesal. Důvodem může být to, že se tohoto vysokého věku dožívají slabé ročníky, které přišly na svět za první světové války. Tehdy narozených dětí výrazně ubylo.

Zatímco před rokem 1910 se podle údajů Českého statistického úřadu v českých zemích rodilo přes 300 000 dětí ročně, ve válečných letech to nebyla ani polovina.

Přibývání lidí ve velmi vysokém věku bude podle expertů nejvýraznější demografickou změnou v příštích desetiletích.

V polovině století by podle nejmírnějších propočtů statistiků mohlo v Česku být zhruba 9500 stoletých, podle těch nejvyšších údajů pak kolem 20.000. Převládat by měly ženy. Muži by měli tvořit zhruba čtvrtinu dlouhověkých.

Video: youtube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy