Lékařka zachraňuje psy před smrtí, lidé je kvůli koronaviru prodávají řezníkům

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 7. 2020 9:37
Susana Somaliová se svým týmem osvobozuje desítky psů určených na jatka. Domácí mazlíčky jejich majitelé v době pandemie covidu-19 buď opustili, nebo prodali řezníkovi. Lékařka proto založila v Jakartě velký útulek, v němž žije asi 1400 zvířat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Zvířata v Indonésii se stala obětí finančních problémů svých majitelů, kteří je byli často nuceni nechat na ulici nebo je prodat na maso, které část obyvatelstva této země konzumuje.

Lékařka Susana Somaliová se svými lidmi proto prochází ulicemi a hledá toulavé psy, navštěvuje i řezníky, když se dozví, že dostali novou dávku psů.

Lékařka, která pracuje v nemocniční laboratoři, jež testuje na nemoc covid-19, si otevřela útulek v jedné luxusní čtvrti indonéské metropole asi před deseti lety. Tehdy zachraňovala před řezníkem jednoho až dva psy týdně. V poslední době to je klidně i 25 zvířat týdně. Pětapadesátiletá matka dvou dětí musí často vyjednávat s nepřátelsky naladěnými řezníky, aby dosáhla svého, tedy aby psy propustili.

"To nejtěžší ale není zachraňovat zvířata před řezníkem, i když je to vždy riskantní. Nejtěžší je starat se o ty psy v době pandemie," řekla Somaliová, kterou cituje agentura AFP.

Lékařka a její tým třiceti lidí stále obtížněji zajišťují potravu a péči pro rostoucí počet zvířat. Darů pro útulek je totiž stále méně. Zařízení potřebuje asi 29 tisíc dolarů (zhruba 677 tisíc Kč) měsíčně, částka zahrnuje mzdy zaměstnanců a cenu za půl tuny masa, které psi za den sežerou.

V komplexu o 54 metrech čtverečních je možné vidět mnohé rasy, sibiřské husky, pitbuly či německé ovčáky.

Milion usmrcených psů

Somaliová otevřela svůj útulek v roce 2009 a psy začala zachraňovat, když viděla video zachycující porážku březí feny. "Někdo zveřejnil záběry na sociálních sítích. Viděla jsem, jak má v očích slzy. V té chvíli jsem si uvědomila, co řezníci dělají," vzpomíná.

Tento měsíc doktorka se svým týmem zachránila několik desítek štěňat určených pro korejskou restauraci. Ne vždy ale přijdou včas. "Nedávno jsem šla do jedné čtvrti, ale řekli mi, že pes už byl usmrcen. Bylo to o minutu pozdě," říká.

Sdružení na ochranu práv zvířat odhadují, že v Indonésii je každý rok usmrcen téměř milion psů. Jen v metropoli Jakartě je podle oficiálních údajů nejméně stovka restaurací, které toto maso nabízejí.

Pes je kulinářská specialita, kterou oceňují především nemuslimské menšiny. Muslimové, kteří v Indonésii tvoří zhruba 90 procent populace, zřídka chovají psa jako společníka, protože islám považuje psa za nečisté zvíře.

Aktivisté už léta žádají vládu, aby obchod se psím masem zakázala. "Aby se skoncovalo s obchodem se psím masem, tak to je zřejmě jenom sen. Ale všechno začíná snem," konstatuje Somaliová. A jak sama říká, bojovat bude dál.

Video: Záhadná smrt stovek netopýrů děsí lidi

Objev nejméně 300 zdechlin netopýrů v severoindickém státě Uttarpradéš děsí místní. Netopýři jsou označováni jako původci vzniku nového koronaviru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila

Nehoda na železničním přejezdu v obci Sojníč na Pelhřimovsku ve středu na šest hodin zastavila provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Při srážce nákladního vlaku s osobním autem zemřela sedmašedesátiletá řidička auta, uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová. Nehodou vznikla materiální škoda asi 220 000 korun. Provoz v úseku Horní Cerekev - Počátky-Žirovnice byl obnoven ve 14:30.

Nehoda se stala krátce před 8:30 na železničním přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místě se mimo jiné zjišťovaly rozhledové poměry, které měla řidička mít, podle Drápala byly vyhovující. "Škody byly celkově vyčísleny na 220.000 korun s tím, že 100.000 je na osobním autě," řekl Drápal. Žena v autě cestovala sama.

České dráhy zavedly po nehodě v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy