Lékařka zachraňuje psy před smrtí, lidé je kvůli koronaviru prodávají řezníkům

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 7. 2020 9:37
Susana Somaliová se svým týmem osvobozuje desítky psů určených na jatka. Domácí mazlíčky jejich majitelé v době pandemie covidu-19 buď opustili, nebo prodali řezníkovi. Lékařka proto založila v Jakartě velký útulek, v němž žije asi 1400 zvířat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Zvířata v Indonésii se stala obětí finančních problémů svých majitelů, kteří je byli často nuceni nechat na ulici nebo je prodat na maso, které část obyvatelstva této země konzumuje.

Lékařka Susana Somaliová se svými lidmi proto prochází ulicemi a hledá toulavé psy, navštěvuje i řezníky, když se dozví, že dostali novou dávku psů.

Lékařka, která pracuje v nemocniční laboratoři, jež testuje na nemoc covid-19, si otevřela útulek v jedné luxusní čtvrti indonéské metropole asi před deseti lety. Tehdy zachraňovala před řezníkem jednoho až dva psy týdně. V poslední době to je klidně i 25 zvířat týdně. Pětapadesátiletá matka dvou dětí musí často vyjednávat s nepřátelsky naladěnými řezníky, aby dosáhla svého, tedy aby psy propustili.

"To nejtěžší ale není zachraňovat zvířata před řezníkem, i když je to vždy riskantní. Nejtěžší je starat se o ty psy v době pandemie," řekla Somaliová, kterou cituje agentura AFP.

Lékařka a její tým třiceti lidí stále obtížněji zajišťují potravu a péči pro rostoucí počet zvířat. Darů pro útulek je totiž stále méně. Zařízení potřebuje asi 29 tisíc dolarů (zhruba 677 tisíc Kč) měsíčně, částka zahrnuje mzdy zaměstnanců a cenu za půl tuny masa, které psi za den sežerou.

V komplexu o 54 metrech čtverečních je možné vidět mnohé rasy, sibiřské husky, pitbuly či německé ovčáky.

Milion usmrcených psů

Somaliová otevřela svůj útulek v roce 2009 a psy začala zachraňovat, když viděla video zachycující porážku březí feny. "Někdo zveřejnil záběry na sociálních sítích. Viděla jsem, jak má v očích slzy. V té chvíli jsem si uvědomila, co řezníci dělají," vzpomíná.

Tento měsíc doktorka se svým týmem zachránila několik desítek štěňat určených pro korejskou restauraci. Ne vždy ale přijdou včas. "Nedávno jsem šla do jedné čtvrti, ale řekli mi, že pes už byl usmrcen. Bylo to o minutu pozdě," říká.

Sdružení na ochranu práv zvířat odhadují, že v Indonésii je každý rok usmrcen téměř milion psů. Jen v metropoli Jakartě je podle oficiálních údajů nejméně stovka restaurací, které toto maso nabízejí.

Pes je kulinářská specialita, kterou oceňují především nemuslimské menšiny. Muslimové, kteří v Indonésii tvoří zhruba 90 procent populace, zřídka chovají psa jako společníka, protože islám považuje psa za nečisté zvíře.

Aktivisté už léta žádají vládu, aby obchod se psím masem zakázala. "Aby se skoncovalo s obchodem se psím masem, tak to je zřejmě jenom sen. Ale všechno začíná snem," konstatuje Somaliová. A jak sama říká, bojovat bude dál.

Video: Záhadná smrt stovek netopýrů děsí lidi

Objev nejméně 300 zdechlin netopýrů v severoindickém státě Uttarpradéš děsí místní. Netopýři jsou označováni jako původci vzniku nového koronaviru. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy