Lékařka zachraňuje psy před smrtí, lidé je kvůli koronaviru prodávají řezníkům

Magazín ČTK Magazín, ČTK
20. 7. 2020 9:37
Susana Somaliová se svým týmem osvobozuje desítky psů určených na jatka. Domácí mazlíčky jejich majitelé v době pandemie covidu-19 buď opustili, nebo prodali řezníkovi. Lékařka proto založila v Jakartě velký útulek, v němž žije asi 1400 zvířat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Zvířata v Indonésii se stala obětí finančních problémů svých majitelů, kteří je byli často nuceni nechat na ulici nebo je prodat na maso, které část obyvatelstva této země konzumuje.

Lékařka Susana Somaliová se svými lidmi proto prochází ulicemi a hledá toulavé psy, navštěvuje i řezníky, když se dozví, že dostali novou dávku psů.

Lékařka, která pracuje v nemocniční laboratoři, jež testuje na nemoc covid-19, si otevřela útulek v jedné luxusní čtvrti indonéské metropole asi před deseti lety. Tehdy zachraňovala před řezníkem jednoho až dva psy týdně. V poslední době to je klidně i 25 zvířat týdně. Pětapadesátiletá matka dvou dětí musí často vyjednávat s nepřátelsky naladěnými řezníky, aby dosáhla svého, tedy aby psy propustili.

"To nejtěžší ale není zachraňovat zvířata před řezníkem, i když je to vždy riskantní. Nejtěžší je starat se o ty psy v době pandemie," řekla Somaliová, kterou cituje agentura AFP.

Lékařka a její tým třiceti lidí stále obtížněji zajišťují potravu a péči pro rostoucí počet zvířat. Darů pro útulek je totiž stále méně. Zařízení potřebuje asi 29 tisíc dolarů (zhruba 677 tisíc Kč) měsíčně, částka zahrnuje mzdy zaměstnanců a cenu za půl tuny masa, které psi za den sežerou.

V komplexu o 54 metrech čtverečních je možné vidět mnohé rasy, sibiřské husky, pitbuly či německé ovčáky.

Milion usmrcených psů

Somaliová otevřela svůj útulek v roce 2009 a psy začala zachraňovat, když viděla video zachycující porážku březí feny. "Někdo zveřejnil záběry na sociálních sítích. Viděla jsem, jak má v očích slzy. V té chvíli jsem si uvědomila, co řezníci dělají," vzpomíná.

Tento měsíc doktorka se svým týmem zachránila několik desítek štěňat určených pro korejskou restauraci. Ne vždy ale přijdou včas. "Nedávno jsem šla do jedné čtvrti, ale řekli mi, že pes už byl usmrcen. Bylo to o minutu pozdě," říká.

Sdružení na ochranu práv zvířat odhadují, že v Indonésii je každý rok usmrcen téměř milion psů. Jen v metropoli Jakartě je podle oficiálních údajů nejméně stovka restaurací, které toto maso nabízejí.

Pes je kulinářská specialita, kterou oceňují především nemuslimské menšiny. Muslimové, kteří v Indonésii tvoří zhruba 90 procent populace, zřídka chovají psa jako společníka, protože islám považuje psa za nečisté zvíře.

Aktivisté už léta žádají vládu, aby obchod se psím masem zakázala. "Aby se skoncovalo s obchodem se psím masem, tak to je zřejmě jenom sen. Ale všechno začíná snem," konstatuje Somaliová. A jak sama říká, bojovat bude dál.

Video: Záhadná smrt stovek netopýrů děsí lidi

Objev nejméně 300 zdechlin netopýrů v severoindickém státě Uttarpradéš děsí místní. Netopýři jsou označováni jako původci vzniku nového koronaviru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy