Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2018 16:50
V několika vteřinách vylezl po fasádě pařížské budovy, aby zachránil dítě, které viselo na balkoně ve čtvrtém patře: mladý Malijec bez dokladů Mamoudou Gassama se stal hrdinou neděle. Mladý přistěhovalec se dočkal pochvaly od pařížské starostky i pozvánky do Elysejského paláce, kde se s ním setkal Emmanuel Macron a udělil mu státní občanství. Otec zachráněného dítěte se údajně zdržel na nákupech, protože hrál Pokémon Go.
Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters

Vše se odehrálo o sobotním večeru, okolo osmé hodiny, kdy kolemjdoucí, kteří viděli dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře domu na severu francouzského hlavního města, upozornili hasiče.

Ti na místě zjistili, že asi čtyřletému dítěti už pomohl z nesnází mladý muž. "Naštěstí se tu vyskytl někdo, kdo byl v dobré kondici a měl odvahu pro dítě vyšplhat," řekli hasiči agentuře AFP.

Úžasnou akci natočili ohromení kolemjdoucí, kteří se shlukli u budovy. Zachycuje, jak muž s holýma rukama se během asi 30 vteřin vyšplhá přes čtyři balkóny, aby popadl dítě, visící z balkonu, a vtáhl jej do bezpečí. 

Na sociálních sítích si mezi uživateli vysloužil přezdívku komiksového hrdiny Spidermana, s připomínkou, že tentokráte jde o opravdového pavoučího muže. 

"Viděl jsem spoustu lidí, kteří křičeli, a auta houkala. Udělal jsem to, protože to bylo dítě. Vyšplhal jsem se tam a bohudíky jsem je zachránil," řekl dvaadvacetiletý Mamoudou Gassama novinářům.

Strach dostal, až když dítě bylo v bezpečí. "Když jsme vešli do obývacího pokoje, začal jsem se třást, nemohl jsem se udržet na nohou, musel jsem si sednout," dodal.

Podle prvních poznatků z vyšetřování se dítě nacházelo na balkónu samo, rodiče v té době nebyli doma. Otec šel na nákupy, při kterých se zdržel, protože údajně hrál Pokémon Go, napsala francouzská televize France Info. Matka dítěte zůstala podle informací televize na Réunionu. 

Netrvalo dlouho a přišly reakce politiků chválících odvahu mladého zachránce. "Velké bravo pro Mamoudoua Gassamu za statečnost," zareagovala na twitteru socialistická pařížská starostka Anne Hidalgová, která hrdinovi dne již poděkovala alespoň telefonicky.

"Řekl mi, že přijel před několika měsíci z Mali se snem, že si tu vybuduje život. Řekla jsem mu, že jeho hrdinský čin je příkladem pro všechny občany a že ho město Paříž určitě a rádo podpoří v úsilí usadit se ve Francii," uvedla starostka.

Mladý přistěhovalec se dočkal i pozvání do Elysejského paláce, kde mu prezident Emmanuel Macron udělil francouzské občanství. Gassama by měl podle Macrona začít v rámci takzvané občanské služby pracovat u hasičů.

Emmanuel Macron a Mamoudou Gassama
Emmanuel Macron a Mamoudou Gassama | Foto: Reuters

Krátce po dramatických událostech byl otec ohroženého dítěte podle zdrojů z francouzské justice zadržen kvůli zanechání potomka bez dozoru. O dítě se nyní stará sociální zařízení. Podle informací francouzských médií čeká otce soud pro zanedbání rodičovské péče a hrozí mu až dva roky vězení. 

Mamoudou Gassama popsal pro rádio RMC, že se do Francie dostal v roce 2013 přes Burkinu Faso, Niger, Libyi a lodí přes Středozemní moře až do Itálie. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy