IKEA začne dodávat domy uprchlíkům. Musí si je sami složit

jaz
14. 4. 2015 7:50
Mobilní domy by lidé žijící v uprchlických táborech mohli dostat už letos v létě. Stojí ale dvojnásobek co stávající plátěné stany.
Foto: Better Shelter

Praha – Nábytkářská společnost IKEA uzavřela v rámci své nadace Better Shelter partnerství s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na dodávku potřebných ubikací do uprchlických táborů po celém světě.

Mobilní domek o rozloze 17 metrů čtverečních, do kterého se vejde až pět lidí, bude dodán složený v ploché krabici, jak je u výrobků švédské společnosti zvykem. Smontovatelný bude za čtyři až osm hodin ve dvou lidech, a to bez nutnosti užití jakýchkoli nástrojů.

Foto: Better Shelter

Pro snáze zvládnutelné zimy a špatné povětrnostní podmínky bude mít domek okna a odklápěcí střechu pro regulaci teploty. Bude vybavený solárními panely, USB konektory a LED žárovkami. Kromě toho se dá i zamknout, což by mělo snížit počet sexuálně motivovaných útoků.

"Můj 15letý bratr Eyad je velmi traumatizovaný z toho, co se stalo v Sýrii. Noci jsou tu pro něj mimořádně děsivé a byl by schopen rozsvěcet světlo kdykoli by uslyšel nějaký zvuk," řekl UNHCR Amer, který nyní žije v uprchlickém táboře Al Azraq v Jordánsku.

Foto: Better Shelter

UNHCR si už od IKEA objednala 30 tisíc kusů těchto mobilních domků, třetina z nich by mohla být předána už letos létě, a to v táborech v Africe a na Středním východě.

Problémem zůstává cena, která je dvojnásobná oproti tomu, co stojí plátěné stany dodávané OSN. Jeden takový montovaný domek stojí 1150 dolarů, což je v přepočtu skoro 30 tisíc korun.

Jakékoli zlepšení stávající situace v utečeneckých táborech je ale pro tamní obyvatele významné. V nepříznivých podmínkách totiž musí přežívat kruté zimy a za dešťů obývat promočené stany.

"V létě se nám to daří nějak zvládat, ale v zimě je to těžké. Někdy se nemůžeme ubránit dojmu, že jsme měli raději v Sýrii zemřít, než tohle zažívat," řekl The Washington Post začátkem roku Umm Khalil, který žije s rodinou v táboře v Zahle v Libanonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy