Veterán NASA pořádá lety balónem do vesmíru. Turisty vyjde jedna cesta na dva miliony

jaz
26. 2. 2016 7:01
Bývalý americký astronaut se stal hlavním pilotem komerčních letů balónem nad zemskou atmosféru. Klienti vesmírné společnosti si užijí skoro šestihodinový let v tlakové kapsli, ve které sice nezažijí pocit beztíže, zato uvidí zakřivení Země i temný vesmír. Za cestu zaplatí 75 tisíc dolarů za sedadlo (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).
Video: YouTube

Veterán z NASA Ron Garan se znovu podívá do vesmíru. Čtyřiapadesátiletý kosmonaut bude pilotovat obří balón, kterým dopraví klienty do výšky 30 kilometrů.

"Opustil jsem NASA před dvěma a půl lety, abych mohl na plný úvazek sdílet perspektivu naší planety z vesmíru," řekl Garan serveru Mashable.

Balón potáhne během dvouhodinového letu tlakovou kapsli do výšky 100 tisíc stop (cca 30 kilometrů). Další dvě hodiny zůstane nad zemskou atmosférou, odkud budou mít cestující jedinečný výhled na zakřivení Země i na temný vesmír.

Poté začne opět klesat a na zem přistane padákem. V kapsli nepůjde zažít stav beztíže. 

tlaková kapsle společnosti World View Enterprises
tlaková kapsle společnosti World View Enterprises | Foto: World View Enterprises

Ron Garan, který absolvoval například misi 2008 STS-124 raketoplánem Discovery a strávil šest měsíců na vesmírné stanici v roce 2011, doufá, že zájemci o lety balónem do vesmíru získají během šestihodinového výletu naprosto nový pohled na svět. Turisté za výlet zaplatí 75 tisíc dolarů (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).

Společnost má s lety balónem řadu zkušeností, technologii mnohokrát vyzkoušela testovacími lety. První cestující si planetu Zemi prohlédne z jiné perspektivy již koncem příštího roku.

tlaková kapsle společnosti World View Enterprises
tlaková kapsle společnosti World View Enterprises | Foto: World View Enterprises
 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy