Veterán NASA pořádá lety balónem do vesmíru. Turisty vyjde jedna cesta na dva miliony

jaz
26. 2. 2016 7:01
Bývalý americký astronaut se stal hlavním pilotem komerčních letů balónem nad zemskou atmosféru. Klienti vesmírné společnosti si užijí skoro šestihodinový let v tlakové kapsli, ve které sice nezažijí pocit beztíže, zato uvidí zakřivení Země i temný vesmír. Za cestu zaplatí 75 tisíc dolarů za sedadlo (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).
Video: YouTube

Veterán z NASA Ron Garan se znovu podívá do vesmíru. Čtyřiapadesátiletý kosmonaut bude pilotovat obří balón, kterým dopraví klienty do výšky 30 kilometrů.

"Opustil jsem NASA před dvěma a půl lety, abych mohl na plný úvazek sdílet perspektivu naší planety z vesmíru," řekl Garan serveru Mashable.

Balón potáhne během dvouhodinového letu tlakovou kapsli do výšky 100 tisíc stop (cca 30 kilometrů). Další dvě hodiny zůstane nad zemskou atmosférou, odkud budou mít cestující jedinečný výhled na zakřivení Země i na temný vesmír.

Poté začne opět klesat a na zem přistane padákem. V kapsli nepůjde zažít stav beztíže. 

tlaková kapsle společnosti World View Enterprises
tlaková kapsle společnosti World View Enterprises | Foto: World View Enterprises

Ron Garan, který absolvoval například misi 2008 STS-124 raketoplánem Discovery a strávil šest měsíců na vesmírné stanici v roce 2011, doufá, že zájemci o lety balónem do vesmíru získají během šestihodinového výletu naprosto nový pohled na svět. Turisté za výlet zaplatí 75 tisíc dolarů (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).

Společnost má s lety balónem řadu zkušeností, technologii mnohokrát vyzkoušela testovacími lety. První cestující si planetu Zemi prohlédne z jiné perspektivy již koncem příštího roku.

tlaková kapsle společnosti World View Enterprises
tlaková kapsle společnosti World View Enterprises | Foto: World View Enterprises
 

Právě se děje

před 23 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 33 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy