reklama
 
 

Veterán NASA pořádá lety balónem do vesmíru. Turisty vyjde jedna cesta na dva miliony

26. 2. 2016 7:01
Video: YouTube
Bývalý americký astronaut se stal hlavním pilotem komerčních letů balónem nad zemskou atmosféru. Klienti vesmírné společnosti si užijí skoro šestihodinový let v tlakové kapsli, ve které sice nezažijí pocit beztíže, zato uvidí zakřivení Země i temný vesmír. Za cestu zaplatí 75 tisíc dolarů za sedadlo (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).

Veterán z NASA Ron Garan se znovu podívá do vesmíru. Čtyřiapadesátiletý kosmonaut bude pilotovat obří balón, kterým dopraví klienty do výšky 30 kilometrů.

"Opustil jsem NASA před dvěma a půl lety, abych mohl na plný úvazek sdílet perspektivu naší planety z vesmíru," řekl Garan serveru Mashable.

Balón potáhne během dvouhodinového letu tlakovou kapsli do výšky 100 tisíc stop (cca 30 kilometrů). Další dvě hodiny zůstane nad zemskou atmosférou, odkud budou mít cestující jedinečný výhled na zakřivení Země i na temný vesmír.

Poté začne opět klesat a na zem přistane padákem. V kapsli nepůjde zažít stav beztíže. 

Ron Garan, který absolvoval například misi 2008 STS-124 raketoplánem Discovery a strávil šest měsíců na vesmírné stanici v roce 2011, doufá, že zájemci o lety balónem do vesmíru získají během šestihodinového výletu naprosto nový pohled na svět. Turisté za výlet zaplatí 75 tisíc dolarů (v přepočtu cca 1,8 milionu korun).

Společnost má s lety balónem řadu zkušeností, technologii mnohokrát vyzkoušela testovacími lety. První cestující si planetu Zemi prohlédne z jiné perspektivy již koncem příštího roku.

autor: jaz | 26. 2. 2016 7:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama