Geniální mladík vyčistí oceány od odpadků. Akce začne za rok

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
4. 6. 2015 14:01
Mladík získal přes 50 milionů korun na projekt, který má za pět let zbavit světové vody odpadků. Čištění odstartuje příští rok v oblasti mezi Japonskem a Jižní Koreou.
Foto: YouTube

Delft (Nizozemsko) – Dvacetiletý student Boyan Slat z Nizozemska představil před třemi roky na konferenci TEDx studentský projekt, kterým chtěl vyčistit světové vody od odpadků. Jeho originální přednáška zaujala odborníky i veřejnost, od které na projekt vybral dva miliony dolarů (v přepočtu zhruba 50 milionů korun), píše web Gizmodo. Plošina začne sbírat odpadky a čistit oceány již příští rok.

Teprve 20letý zakladatel společnosti The Ocean Cleanup oznámil koncem května na technologické konferenci v Soulu, že brzy vypustí na hladinu speciální plošiny, které budou sbírat odpadky a čistit tak oceány. Dojde k tomu ve vodách mezi Japonskem a Jižní Koreou u souostroví Tsushima, kde se plošina ukotví a za využití podmořských proudů bude zachytávat odpad.

Celý projekt ho napadl během dovolené v Řecku, kde se potápěl se svým kamarádem. Brzy zjistil, že medúzy, které kolem něho plavaly, byly ve skutečnosti mikrotenové sáčky. Od té doby se začal zabývat tím, jak veškeré plasty dostat z vody.

"Péče o odpad ve světových oceánech je jedna z největších environmentálních výzev, kterým dnes lidstvo čelí. Nejenom že vyčištění přispěje k čistším vodám a pobřežím, ale zároveň je zásadním krokem k našemu cíli - tím je vyčištění velké tichomořské odpadkové skvrny," napsal Boyan na stránky své společnosti s tím, že se jedná o největší projekt svého druhu. Výjimečný je především využitím nekonvenčních metod, které představují již zmiňované vodní plošiny.

"Proč křižovat oceán, když oceán může proudit kolem vás? Stačí ukotvit lodě k mořskému dnu a nechat rotující proudy dělat svou práci. Ušetří se tím ohromné množství peněz, pracovní síly a emisí," řekl mladík v roce 2012 na konferenci TEDx v nizozemském Delftu.

Převratná myšlenka totiž opouští původní plány na sbírání odpadu do sítí klasických přepravních lodí, které plují oceánem, ale sází na princip samočištění. Boyan si uvědomil, že nejvíce odpadků rotuje v pěti proudech po celém světě, kterým se říká oceánské víry. Plasty v nich mají za následek ničení podmořského života a dostávají se i do potravního řetězce

Podle Boyana ničí plasty v moři život nám všem.
Podle Boyana ničí plasty v moři život nám všem. | Foto: YouTube

Plošiny ve tvaru rejnoka, které mají odolat i nepřízni počasí, využívají právě tyto proudy ve svůj prospěch. Ukotvené čisticí systémy o rozpětí ramen dva kilometry (v budoucnu se počítá s rozpětím až 100 kilometrů) tak budou lapat odpadky připlouvající blíže díky oceánským vírům.

Někteří odborníci se obávají, že ramena mohou zničit plankton, kterým se živí mořští živočichové. Boyan se svým týmem, který tvoří environmentalisté, specialisté na oceánografii, námořní právo, recyklaci i ekonomy, otestoval, že odstředivá síla, kterou budou plošiny využívat, není pro plankton nebezpečná. Navíc mořští živočichové mohou ramena podplout a nezachytí se v sítích, jak by tomu bylo v případě konvenční metody sběru odpadků.

U souostroví Tsushima bude plošina nejméně dva roky, kdy se bude vyhodnocovat její činnost, a poté se společnost The Ocean Cleanup zaměří na oblast velké tichomořské odpadkové skvrny, která se nachází mezi Havají a Kalifornií. Do pěti let pak plánuje rozmístění techniky po celém světě.

Do roku 2020 by měla být schopna sesbírat zhruba 70 milionů kilogramů plastového odpadu, což podle Boyana odpovídá váze jedné tisícovky Eiffelových věží. Finanční náročnost projektu by měla činit jen tři procenta z ceny konvenční čisticí metody a bude také daleko rychlejší.

Boyan Slat počítá s tím, že projekt nebude jen obecně prospěšný, ale plánuje využití odpadu k prodeji a dalšímu zpracování, což by mělo vynést přes 500 milionů dolarů (cca 12 miliard korun). To rázem dělá z neziskového projektu výnosný podnik. Plošiny mají být navíc soběstačné. Energii budou totiž získávat ze slunce a oceánských proudů. "Věřím tomu, když pro nás bude důležitější změna než peníze. Ty přijdou samy,“ řekl Boyan před třemi lety divákům konference TEDx.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy