"Malijský Spiderman", který zachránil dítě visící z balkonu, získal ve Francii legální pobyt

ČTK ČTK
29. 5. 2018 16:27
Mladý Malijec bez dokladů Mamoudou Gassama, který o víkendu zachránil dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře domu v Paříži, dostal v úterý dokument legalizující jeho pobyt ve Francii.
Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící z balkonu. Prezident Macron mu udělil státní občanství | Video: Reuters

Dokument je prvním krokem v procesu získání francouzského občanství, které mu za jeho hrdinský čin v pondělí slíbil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Dvaadvacetiletý migrant z Mali rovněž podepsal smlouvu, na jejímž základě může příštích deset měsíců vykonávat takzvanou občanskou službu u pařížského hasičského sboru, napsala agentura AFP.

Mamoudou Gassama
Mamoudou Gassama | Foto: Reuters

Zhruba čtyřletého dítěte, které v sobotu kolem osmé hodiny večer viselo z balkonu, si všimli kolemjdoucí. Malijec v několika sekundách vyšplhal po stěně budovy a dítěti zachránil život.

Akci natočili ohromení kolemjdoucí a záběry Gassamova spontánního odvážného kousku se dočkaly milionů zhlédnutí na sociálních sítích. Hrdina si mezi uživateli vysloužil přezdívku komiksového hrdiny Spidermana.

Přistěhovalec se dočkal pochvaly také od pařížské starostky i pozvánky do Elysejského paláce. Francouzský prezident Emmanuel Macron mu při pondělním setkání sdělil, že získá francouzské občanství.

Agentura AFP napsala, že Gassama, který do Francie dorazil po strastiplné cestě z Afriky v září, by měl do měsíce dostat povolení k pobytu na deset let. Do tří měsíců mu má být uděleno francouzské občanství.

Otec dítěte byl krátce po dramatických událostech zadržen kvůli tomu, že nechal potomka bez dozoru. V září předstoupí před soud. Matka dítěte nebyla v době incidentu v Paříži. O dítě se nyní stará sociální zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy