Firma Nike dala zaměstnancům týden placeného volna. Chce, aby byli v duševní pohodě

Magazín Magazín
31. 8. 2021 16:46
Nike vzkázal světu, že jako korporátní firma hledí na psychický stav svých zaměstnanců. Pracovníkům, kteří jsou v kancelářích na plný úvazek, dal týden placeného volna na duševní regeneraci. Světová zdravotnická organizace v roce 2019 označila vyhoření jako jeden z fenoménů zaměstnaných lidí a vůbec poprvé ho zařadila do potenciálních rizik na pracovišti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Stálí zaměstnanci jedné z největších firem na světě mají týden k dobru jako poděkování za uplynulý rok. Kanceláře zůstanou zavřené po celý týden, aby si pracovníci, včetně vedení firmy se sídlem v Beavertonu, mohli oddechnout od stresu a psychicky se zregenerovat. 

"Není to jen volno pro celý náš tým. Je to zpráva světu, že si můžeme dovolit upřednostnit psychický stav zaměstnanců a přitom zvládnout i pracovní náplň," napsal za Nike senior manager Matt Marrazzo na sociální síti LinkedIn. 

Lizz Tippettová, která se na univerzitě v Oregonu zabývá pracovním právem, si myslí, že Nike udělal krok správným směrem. "Lidé by měli mít právo vzít si volno nejen z důvodu, že jsou fyzicky unavení, ale i proto, že jim není psychicky dobře. Myslím si, že je důležité si uvědomit, jak psychika ovlivňuje zaměstnance a jejich celkovou pohodu i pracovní výkon," řekla deníku The Oregonian.

Týden volna se ale týká jen stálých zaměstnanců firmy, což jsou ti, kteří sedí v korporátních kancelářích. Obchodní řetězce, kde pracují lidé na půl nebo méně úvazku, zůstávají otevřené.

"Jestliže Nike dal volno jen stálým zaměstnancům a brigádníky nebo pracovníky na půl úvazku nahnal do práce, říká tím v podstatě i to, o jaký typ lidí stojí a do koho chce do budoucna investovat," říká Tippettová.

Světová zdravotnická organizace v roce 2019 označila vyhoření jako jeden z fenoménů zaměstnaných lidí a vůbec poprvé ho zařadila do potenciálních rizik na pracovišti. Pro zaměstnance to znamená, že mohou vyhledat lékařskou pomoc i z jiných důvodů, než je vážnější onemocnění. 

V roce 2020 a 2021 se tak řada firem rozhodla přidat zaměstnancům volno z důvodu duševní hygieny. Například Intel nabízí zaměstnancům možnost čerpat čtyřtýdenní nebo osmitýdenní pracovní volno, záleží na délce úvazku. Dny volna zaměstnancům přidala i společnost Microsoft.

Covid on-line prodeji pomohl, šli jsme lidem naproti, zájem byl o pantofle, říká Staněk

Po prvním lockdownu byla panika na trhu, lidi se báli, tam jsme zaznamenali velký pokles tržeb, říká zakladatel firmy Vasky Václav Staněk. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy