Invalida uvízl bezbranný v bytě. Život mu zachránil Facebook

Magazín Magazín
23. 7. 2015 10:31
Osmadvacetiletý invalidní veterán americké armády vděčí za záchranu života Facebooku. Dokázal si díky němu přivolat pomoc.
Chris Thomas
Chris Thomas | Foto: Facebook

Pittsburgh – "Na ten den nikdy nezapomenu," svěřil se Chris Thomas serveru Huffington Post. Popisoval tak nedávný zážitek, během kterého málem přišel o život. Spadl a zůstal zaklíněný mezi knihovnou a invalidním vozíkem. Díky Facebooku si ale dokázal přivolat pomoc.

"Všechno se to stalo kvůli mojí nešikovnosti. Jsem hrozný nemotora," vzpomíná osmadvacetiletý válečný veterán. "Chtěl jsem se dostat do koupelny, když se můj vozík zachytil za vysokou knihovnu v ložnici," popisuje nehodu, která ho málem stála život. Obrovský kus nábytku totiž spadl a omráčil ho. Nakonec pod ním zůstal i uvězněn.

Omráčený mladík, který žije v domě s pečovatelskou službou, se ale nedovolal pomoci. "Můj byt je až na konci chodby, takže mě nikdo neslyšel," vysvětluje. Vzhledem ke své omezené mobilitě nedosáhl ani na zvonek, který by mu pomohl zalarmovat ošetřující personál.

Situaci stěžoval i občasný stav bezvědomí, do kterého upadal. Nedokázal se ani vrátit na invalidní vozík. Jediné, co měl po ruce, byl mobilní telefon s otevřeným Facebookem, který okamžitě použil k tomu, aby rozeslal žádost o pomoc. Ta na sebe nenechala dlouho čekat.

"Facebook mi zachránil život. Ležel jsem na zemi zcela vyřazený z provozu. Kdyby nepřišla pomoc tak brzy, kdo ví, jak by to dopadlo," dodává.

Vloni podobně využil sociální sítě i americký profesor zeměpisu a horolezec John All. Díky zprávě, kterou zveřejnil na svém profilu po pádu do himálajské trhliny, přišla rychlá pomoc.

"Prosím, zavolejte záchranáře. John – zlomená ruka, žebra, vnitřní krvácení – Himlung, 2. výškový tábor. Prosím spěchejte,” napsal tehdy.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy