Dva argentinští stařečci tančí tango už 70 let. Na soutěže trénují pětkrát týdně

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 9. 2017 18:46
Devadesátiletý Oscar a dvaaosmdesátiletá Nina tančí tango již od 40. let minulého století. Poznali se teprve před patnácti lety, své původní partnery již dávno pohřbili. Když se Oscara lidé ptají, kde bere sílu ještě v devadesáti letech tančit, odpovídá: "Tango je pro mě jako jídlo. Když nejíme, zemřeme. A zrovna tak když bychom netančili, tak zemřeme. Tango zkrátka potřebujeme k životu."
Klobouk dolů. Tanečníkovi je 90 let, partnerka je o osm let mladší. Stále soutěží v tangu. | Video:

Tango již tančí od 40. let minulého století. Devadesátiletý Oscar Brusco a dvaaosmdesátiletá Nina Chudobová se v srpnu společně zúčastnili světového mistrovství v tangu v argentinské metropoli Buenos Aires. Pro oba je tango smyslem života a také elixírem mládí. Ačkoliv tančí už téměř 70 let, poznali se teprve před 15 lety, a to právě díky tangu.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

"Spatřil jsem ji a okouzlila mě. Vyzval jsem ji k tanci a od toho dne tančíme spolu," vzpomíná Oscar Brusco. "Po patnácti metrech tanga jsem jí řekl, že jsem se do ní zamiloval. Ona mi řekla, že jsem blázen," dodává na videu agentury AFP.

Oba již pochovali své životní partnery. Tančí čtyřikrát až pětkrát týdně, i když je jim dohromady 172 let a někdy se už necítí dobře. Když se Oscara lidé ptají, kde bere sílu ještě v devadesáti letech tančit, odpovídá: "Tango je pro mě jako jídlo. Když nejíme, zemřeme. A zrovna tak když bychom netančili, tak zemřeme. Tango zkrátka potřebujeme k životu."

Oscar, elegantní a rovný jako mladík, se naučil tančit v Parque Patricios v Buenos Aires, kde se muži a ženy cvičí v tangu odděleně a pak teprve vstupují do tanečních sálů zvaných milongas.

"Dýcháme v rytmu tanga, při tanci jsme se do sebe zamilovali a při tangu pláčeme a smějeme se," říká Nina Chudobová, která je dcerou emigrantů z Polska. "Člověk nemůže tančit tango dobře, pakliže ho nemiluje," dodává Oscar.

Na světovém mistrovství nezvítězili, ale na scéně Luna Parku, prestižního koncertního sálu argentinské metropole, kde se zúčastnili soutěže se čtyřicítkou dalších párů ve věku jejich vnoučat, se jim dostalo vřelých ovací.

"Naše tango je jiné: je to tango bez náročných figur," vysvětluje Oscar. Vždy v pátek spolu chodí do milongy La Baldosa ve čtvrti Flores, kde vyrůstal papež František, poznamenala agentura AFP.

Týden před světovým mistrovstvím v tangu se do tohoto historického místa sjely špičky tanga z Ruska, Maďarska, Japonska, Indonésie, Chile i Rumunska. Všichni se fotografovali s Ninou a Oscarem a žádali je o rady.

"Jsou to mistři, vytvořili si svůj styl. V jejich způsobu tance není nic strojeného," soudí třicetiletá tanečnice Adriana.

Oscar si obléká svůj kostým, upravuje uzel kravaty a vstupuje na parket spolu s Ninou oblečenou do šatů z červeného sametu a obutou do střevíčků na vysokém podpatku stejné barvy.

"Tango je spojení těla a duše," zdůrazňuje Nina. V padesáti letech překonala rakovinu, pak jí zemřel její manžel. To vše překonala díky tangu, které se pro ni stalo životním stylem. Kromě toho pracuje ještě jako švadlena.

Oba zažili zlatý věk tanga ve 40. letech, tehdy ho tančili skoro všichni Argentinci. Dnes už tomu tak dávno není. Vyumělkovaná představení jsou určena pro turisty. Přežívá tu nicméně několik klubů, kde se tango tančí.

"Tančím od roku 1945, jsou za mnou kilometry tanga," směje se Oscar, který se již v necelých sedmnácti letech účastnil vystoupení. Pro Ninu je tango vzpomínkou na mládí, na přátele, lásky, na všechno, co činí člověka šťastným. "Tango mi dalo všechno, lásku, vášeň, i děti, které mám, jsou plodem tanga," říká.

Podívejte se, jak české seniorky z Horní Lhoty tančí Labutí jezero:

Labutí jezero v podání Mažoretek z Horní Lhoty. Starší verze, ještě bez patřičné baletní průpravy. | Video: Mažoretky Horní Lhota
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy