Mladý doktor buduje armádu lékařů, chce bojovat proti zdravotním bludům na Instagramu

Magazín Magazín
5. 6. 2019 9:02
Americký lékař se rozhodl bojovat proti zdravotním polopravdám a nesmyslům na sociálních sítích. Založil si proto účty na Instagramu či Facebooku a vyzývá další kolegy z oboru, aby se k němu přidali.
Austin Chiang bojuje na sociálních sítích proti lživým informacím o zdraví, které se šíří na internetu.
Austin Chiang bojuje na sociálních sítích proti lživým informacím o zdraví, které se šíří na internetu. | Foto: Austin Chiang/Facebook

Několikrát do týdne se Austin Chiang vyfotí při práci v nemocnici a nahraje své selfie na sociální sítě. K fotce připojí pár základních faktů a informací z aktuálních studií, konferencí anebo debat s experty.

Pacientům radí s jejich problémy, upozorňuje na lživé informace a vyzývá odborníky, aby se do osvěty na sociálních sítích sami zapojili. 

Na Instagramu má přezdívku GI Doctor a sleduje ho 20 tisíc lidí, aktivní je ale i na dalších sociálních sítích (Twitter, LinkedIn, Facebook či Pinterest), čímž se řadí mezi jedny z nejvlivnějších osobností v oboru. 

Chiang ale chápe, že oproti některým serverům o zdraví je sám jako jehla v kupce sena. Vyzývá proto další kolegy, aby s ním vytvořili armádu zdravotních profesionálů, kteří budou vyvracet fake news o nemocech.

Nejčastějším předmětem dezinformací jsou témata týkající se psychiky, diet, očkování a cukrovky. "Je to jedna z největších krizí, které v medicíně máme. Specialisté by měli spojit síly a šířit osvětu," říká Chiang pro ekonomický server CNBC.

Podle Chianga nemají doktoři k sociálním sítím důvěru. Většina z jeho kolegů říká, že je to ztráta času. Někteří se obávají, že jejich informace někdo zneužije a dostanou se tak do střetu se svým zaměstnavatelem. Jiní zase argumentují tím, že závěry studií pravidelně píšou do odborných časopisů.

Jak ale Chiang upozorňuje, široká veřejnost tyto časopisy vůbec nečte. Doktoři a specialisté by proto měli najít způsob, jak se s veřejností spojit. A cesta podle Chianga vede právě přes sociální sítě.

Expert teď usilovně pracuje na tom, aby vytvořil armádu specialistů. Psychiatři, chirurgové i sestřičky by podle něj měli spojit síly a pomoct mu v šíření osvěty. Pro tyto účely založil Asociaci pro zdraví na sociálních sítích, která bude diskusním fórem a médiem pro všechny odborníky. 

Podívejte se také na video: Jarní detox vám může ublížit. Je to extrém a jde jen o byznys, tvrdí Šindelář

Naše tělo se nepotřebuje detoxikovat šťávou z celeru nebo kokosovou vodou, přirozeně se detoxikuje 24 hodin denně, upozorňuje Miloslav Šindelář. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy