12 příběhů dobra. Rozhodněte, které z nich jsou nejlepší a měly by dostat cenu

hrz hrz
23. 3. 2019 14:43
Obnova zchátralého hradu, kapr se salátem pro maminky v nouzi, benefiční tetování i pomoc od tří kluků, kteří málem uhořeli. Projděte si dvanáct příběhů dobra, které se umístily ve finále na Cenu Via Bona 2019. Nadace Via odstartovala hlasování veřejnosti, která rozhodne o tom, jaké příběhy nakonec ocenění získají. Na stránce www.cenaviabona.cz je možné až do konce dubna dát hlasy svým favoritům ve čtyřech kategoriích - Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dárcovská výzva a Dobrá firma.
Ondřej  Šimetka
Ondřej Šimetka | Foto: HN - Jan Symon

Ondřej Šimetka: Sportující lékař vybírá statisíce na Lékaře bez hranic

Pět dní se potil na jednom z nejtěžších závodů na horských kolech na světě, a to především proto, aby prostřednictvím dárcovské výzvy vybral co nejvíc peněz pro organizaci Lékaři bez hranic. MUDr. Ondřej Šimetka je špičkový gynekolog - porodník a také dlouholetý spolupracovník Lékařů bez hranic. Před třemi lety zorganizoval první dárcovskou výzvu, v rámci níž běžel maraton v New Yorku. Pro Lékaře bez hranic se mu tenkrát podařilo vybrat 180 000 korun. Díky skvělé odezvě se rozhodl jít do podobné výzvy znovu. Tentokrát si zvolil závod na kole přes Východní Timor, šlápl do pedálů a na podporu Lékařů bez hranic vybral dalších 131 800 Kč.

Během pěti dní ujel téměř 450 km s převýšením přes 10 000 metrů při teplotách 35-40 stupňů. Průběžně zveřejňoval výsledky výzvy a fotoreportáž ze závodu na svém facebookovém profilu a motivoval lidi k dalším příspěvkům. "Závod byl docela těžký hlavně podmínkami, za kterých se jel. Kamenitý a prašný terén, velké převýšení, prudké kopce, extrémní horko, v noci zima, málo spánku, časový posun… Dojela nás méně než polovina. Ale každá minuta stála za to. Byl to úžasný zážitek," popisuje Ondřej.

Východní Timor si pro svou výzvu nevybral náhodou. Právě tam totiž v roce 1999 odjel na svoji první misi a tím odstartoval mnoholetou spolupráci s Lékaři bez hranic. Absolvoval s nimi šest misí a také několik dalších akcí s jinými organizacemi. "Celkem asi pět let života," počítá.  

Kvůli profesi i svojí rodině už Ondřej na mise nejezdí, rozhodl se proto pomáhat Lékařům bez hranic právě dárcovskými výzvami. "Jako přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě je Ondřej veřejně známá osobnost, která má možnost ovlivnit široké okolí - kolegy, pacienty i své přátele. Ty všechny svým profesním i osobním životem inspiruje k dobročinnosti, dárcovství a pomoci ostatním. Vzhledem k jeho filantropickému přístupu k životu věříme, že tato výzva nebyla jeho poslední," říká Kateřina Smolková z organizace Lékaři bez hranic.

 

Právě se děje

Další zprávy