Desetiletý chlapec sestrojil přístroj, který má zabránit úmrtí dětí v přehřátých autech

Magazín Magazín
21. 6. 2017 9:20
Malá červená krabička by v budoucnu mohla zachránit ročně desítky životů dětem, které rodiče nechají v rozpáleném autě. Přístroj vynalezl desetiletý chlapec z Texasu, peníze na patent a výrobu vybral jeho otec přes internet.
Bishop Curry
Bishop Curry | Foto: archiv Bishopa Curryho

Desetiletý Bishop Curry z amerického Texasu je od dětství kutil. Vymyslel domácí katapult, sestrojil kanon na pingpongové míčky nebo řešil, jak odstranit sníh ze silnic, aniž by je silničáři museli solit. A teď vynalezl Oázu.

Malá červená krabička je chytré zařízení, které by mohlo zabránit tragickým událostem v přehřátých autech, v nichž ročně zemřou kvůli nedbalosti rodičů desítky dětí. 

Chytrý přístroj je přimontovaný na sedačce a monitoruje teplotu uvnitř vozu. Když horko v autě dosáhne kritických hodnot, začne z něj proudit chladný vzduch a přes zabudovanou anténu upozorní bezpečnostní složky i rodiče. Původně chtěl žák páté třídy instalovat na sedačku tři větráčky, v budoucnu by rád vymyslel sedačku, která by při kritické teplotě spustila ve voze klimatizaci.

Bishopa k sestrojení přístroje vedla tragická zkušenost, když se dozvěděl o smrti šestiměsíčního mimina ze sousedství, které zemřelo v přehřátém voze, kde zůstalo čtyři hodiny. 

Otec mladého vynálezce založil na internetu veřejnou sbírku, ve které se mu podařilo vybrat 24 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 560 tisíc korun. Finance teď použije na vývoj synova zařízení a pokrytí poplatků za patent, který stojí 20 tisíc dolarů. Získat by ho měl během letošního roku. 

Bishopův otec pracuje v automobilce Toyota, kde vynález svého syna představil vedení. Mladý vynálezce už absolvoval řadu hovorů s výrobci dětských sedaček, se kterými řešil možnosti, jak zabránit tragickým událostem. 

"Na Bishopových nápadech je super, že využívá technologie, které už existují," říká jeho otec. "Máme upozornění v telefonu, klimatizaci ve voze, detekci váhy i teploty. Nic z toho není nové. On prostě tyhle věci jen kombinuje dohromady, je to celé rychlejší, než kdyby se musela vyvíjet zcela nová technologie."

Jen ve Spojených státech amerických zemřelo za posledních 19 let na následky přehřátí organismu ve voze přes 700 dětí.

Podívejte se: Tak Česko čelí tropickým vedrům.

Česko čelí obrovským vedrům. Natáčeli jsme na pražských koupalištích. | Video: Economia
 

Právě se děje

před 30 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy