Charlotte pokřtí v červenci, aby mohla královna na dovolenou

jaz
5. 6. 2015 15:30
Charlotte Elizabeth Diana se veřejnosti ukáže za měsíc během svého křtu. Obřad bude v soukromí, i tak si ale fanoušci britské monarchie přijdou na své.
princezna Charlotte Elizabeth Diana
princezna Charlotte Elizabeth Diana | Foto: Reuters

Londýn – "Vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že křest princezny Charlotte se bude konat v neděli 5. července," stojí na twitterovém účtu Kensingtonského paláce.

Princezna Charlotte se narodila 2. května na soukromé klinice londýnské nemocnice Panny Marie v Londýně, kde se také ten samý den představila novinářům a celé veřejnosti.

Další příležitost spatřit novorozené královské dítě mají Britové podle tradice až v den jeho křtu. Ten se má konat začátkem července u svaté Magdalény v Sandrighamu nedaleko Anmer Hall v hrabství Norfolk, kde od porodu pobývá královský pár se svými dětmi.

Křest bude soukromý a povede ho podle očekávání arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Fanoušci ale královskou rodinu uvidí před i po obřadu a vydány budou také oficiální fotografie.

Ještě před oznámením termínu média živě spekulovala, na který den připadne křest malé princezny, která je v pořadí čtvrtá na britský trůn. Vesměs se ale všichni shodli na začátku července, protože palác musel sladit křest s odjezdem královny Alžběty II. na dovolenou do Skotska, kam každoročně jezdí.

S ceremonií se také nesmělo otálet kvůli tradičním šatům, ve kterých byl křtěn i princeznin bratr George. Jsou přesnou replikou těch, které se v královské rodině dědily už od roku 1841, kdy v nich byla pokřtěná dcera královny Viktorie.

Současná královna ale pravé šaty nechala uložit a její dvorní švadlena vyrobila kopii, kterou na sobě měl i Charlottin a Georgův otec, princ William. Proto se musí křest načasovat tak, aby malé princezně slavností róba seděla.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy