Charlotte pokřtí v červenci, aby mohla královna na dovolenou

jaz
5. 6. 2015 15:30
Charlotte Elizabeth Diana se veřejnosti ukáže za měsíc během svého křtu. Obřad bude v soukromí, i tak si ale fanoušci britské monarchie přijdou na své.
princezna Charlotte Elizabeth Diana
princezna Charlotte Elizabeth Diana | Foto: Reuters

Londýn – "Vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že křest princezny Charlotte se bude konat v neděli 5. července," stojí na twitterovém účtu Kensingtonského paláce.

Princezna Charlotte se narodila 2. května na soukromé klinice londýnské nemocnice Panny Marie v Londýně, kde se také ten samý den představila novinářům a celé veřejnosti.

Další příležitost spatřit novorozené královské dítě mají Britové podle tradice až v den jeho křtu. Ten se má konat začátkem července u svaté Magdalény v Sandrighamu nedaleko Anmer Hall v hrabství Norfolk, kde od porodu pobývá královský pár se svými dětmi.

Křest bude soukromý a povede ho podle očekávání arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Fanoušci ale královskou rodinu uvidí před i po obřadu a vydány budou také oficiální fotografie.

Ještě před oznámením termínu média živě spekulovala, na který den připadne křest malé princezny, která je v pořadí čtvrtá na britský trůn. Vesměs se ale všichni shodli na začátku července, protože palác musel sladit křest s odjezdem královny Alžběty II. na dovolenou do Skotska, kam každoročně jezdí.

S ceremonií se také nesmělo otálet kvůli tradičním šatům, ve kterých byl křtěn i princeznin bratr George. Jsou přesnou replikou těch, které se v královské rodině dědily už od roku 1841, kdy v nich byla pokřtěná dcera královny Viktorie.

Současná královna ale pravé šaty nechala uložit a její dvorní švadlena vyrobila kopii, kterou na sobě měl i Charlottin a Georgův otec, princ William. Proto se musí křest načasovat tak, aby malé princezně slavností róba seděla.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy