Unikátní úspěch českých astronomů. Díky jejich výpočtu našli meteorit starý 4,5 miliardy let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 4. 2016 14:00
Čeští astronomové patří k absolutní světové špičce ve vypočítávání dráhy padajících meteorů. Díky jejich výpočtům pak lze určit, kde by se mohly nacházet úlomky těchto kosmických těles, zvaných meteority. Takto přesně, jako v případě bolidu, který v březnu proletěl nad Horním Rakouskem, to však ještě nikdo nevypočítal. Hledači pak už mohli jít najisto, v dubnu se jim podařilo nalézt meteorit s úctyhodnou hmotností 1320 gramů, starý je jako samotná sluneční soustava. Objev je unikátní i díky tomu, že se Čechům podařilo vypočítat, odkud z vesmíru toto těleso přiletělo.
Detailní pohled na největší nalezený meteorit Stubenberg (1320 g) ze čtyř různých stran.
Detailní pohled na největší nalezený meteorit Stubenberg (1320 g) ze čtyř různých stran. | Foto: Pavel Spurný

V neděli 6. března večer proletěl nad Horním Rakouskem velmi jasný meteor - bolid, který svými světelnými a zvukovými projevy upoutal pozornost velkého počtu obyvatel střední Evropy a který skončil pádem meteoritů na území ležícím převážně v Bavorsku severně od řeky Inn. Pozoruhodné je, že nešlo o nahodilý jev. Čechům se totiž podařilo průlet bolidu předpovědět, zaznamenat a pádovou oblast meteoritů zcela přesně vypočítat.

Slovníček pojmů
Autor fotografie: Pavel Spurný

Slovníček pojmů

  • Menším tělesům, která obíhají ve sluneční soustavě a pocházejí především z pásma planetek mezi Marsem a Jupiterem, se říká meteoroidy.
  • Pokud meteoroid vletí do zemské atmosféry, zpravidla v ní vlivem tření shoří a zazáří. Tento světelný jev se nazývá meteor. Když hoří hodně viditelně a je jasnější než Venuše, říká se mu bolid.
  • Výjimečně mohou malé zbytky tělesa dopadnou až na povrch Země. Pak se jim říká meteority.

Digitální bolidové kamery Čechů, jež jsou součástí Evropské bolidové sítě, patří k nejmodernějším na světě. Díky záznamům kamer na šesti stanicích, na nichž bylo v době přeletu aspoň částečně jasno, bylo možné tento velmi jasný meteor podrobně a přesně popsat a mimo jiné i předpovědět místo pádu meteoritů.

"Krátce po tom, co jsme oznámili polohu pádové oblasti našim německým kolegům, což bylo již druhý den po přeletu bolidu, začaly první pokusy o nalezení meteoritu. Podle naší předpovědi jsou menší úlomky ve východní a jižní části předpovězené pádové oblasti a jejich hmotnost vzrůstá směrem na západ až severozápad, podle toho, z jaké výšky k pádu jednotlivých meteoritů došlo," popisuje dr. Pavel Spurný, vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu a koordinátor Evropské bolidové sítě.

Úsilí hledačů bylo velmi rychle korunováno úspěchem, když necelý týden po průletu meteoru byly nalezeny první úlomky. Poté však hledači postoupili do oblasti, ve které by se měly nacházet meteority, které pochází z koncové fáze letu. Jejich hmotnost může být proto větší jak jeden kilogram, avšak jejich počet je významně menší.

Jednalo se o velmi obtížně prohledatelnou oblast členitého lesního porostu. Díky pečlivosti dvou německých profesionálních hledačů a díky přesně vypočítané pádové oblasti českými astronomy bylo jejich celkem čtyři sta hodin dlouhé pročesávání terénu odměněno nálezem 1320 gramů těžkého meteoritu, který se nacházel 15 centimetrů pod povrchem země. Stalo se tak 1. dubna, 12. dubna předali Němci meteorit Pavlu Spurnému se slovy: "To je váš úspěch."

"Tento nález je velmi důležitý. Především velmi dobře potvrzuje naše výpočty a scénář, který jsme pro tento případ navrhli. Rovněž i meteorit na první pohled vypadá velmi zajímavě a věříme, že to potvrdí i jeho analýzy, které budou probíhat na různých pracovištích," pochvaluje si Pavel Spurný.

Podle něj jde o jeden z nejpřesněji určených a popsaných pádů meteoritů v historii. A to navzdory tomu, že Češi celý jev pozorovali za velmi obtížných meteorologických podmínek a poměrně daleko mimo území České republiky.

"Takto přesně předpovědět pád meteoritu, se podařilo pouze v jednotkách případů ve světové historii. Navíc máme k meteoritu takzvaný rodokmen, víme tedy, odkud z vesmíru pochází. Takhle velký a přesně určený materiál se podařilo z vesmíru přivézt leda z Měsíce," líčí Spurný a dodává, že meteorit je tak starý jako sluneční soustava, tedy asi 4,5 miliardy let. "Žádný pozemský materiál tak starý není," dodává.

Tak byl nalezen unikátní meteorit: Češi přesně vypočítali jeho pádovou oblast, dva němečtí hledači ho našli - v lese a pod zemí. | Video: Časopis Vesmír
 

Právě se děje

Další zprávy