Český právník vymyslel ponožkoboty. Na vynález mu lidé z celého světa přispěli přes milion korun

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 6. 2016 15:15
Petr Procházka byl právník. Jednou se ale vydal do Norska a přemýšlel, jak si přibalit náhradní boty, aniž by zdvojnásobil objem zavazadla. V hlavě mu začala zrát myšlenka na "ponožkoboty". Na crowdfundingovém webu chtěl vybrat na rozjezd produktu 10 tisíc dolarů, podařilo se mu to za pár hodin. Dnes se již plně věnuje své nové vášni. Výrobek pojmenoval Skinners a proráží s ním do světa.
Ponožkoboty Skinners
Ponožkoboty Skinners | Foto: skinners.cz

Příběh Petra Procházky zní až neuvěřitelně. Když se chystal na cestu do Norska, řešil, jak sbalit co nejmenší zavazadlo. 

"Vyzbrojen ultralehkými bundami, skladnými ručníky a dehydratovanou stravou jsem sledoval, jak druhou polovinu zavazadla zabírají rezervní boty pro 'strýčka Příhodu'," vypráví Petr.

Nápadu vytvořit kompaktní skladnou obuv pak dopomohl okamžik, kdy si jeho kamarád poranil nohu a pohyb v klasické obuvi bolel a zabraňoval hojení.

"Podnícen snahou příteli pomoci a dopřát jeho noze volný přirozený pohyb a zároveň poskytnout dostatečnou ochranu před nevyzpytatelným norským počasím jsem vzal do ruky jehlu a nit a začal tvořit."

Vznikly tak jakési ponožkoboty, tedy ponožky se speciální podrážkou, které mají při chůzi vlastnosti boty, ale dají se srolovat jako ponožky. Dal jim jméno Skinners a vydal se s nimi na weby vybrat peníze na rozjezd. To, co se dělo potom, ho zcela ohromilo. "Sbírka mě trochu přerostla," přiznává.

Podle webu refresher.cz  produkt v roce 2015 bodoval v soutěži o Nápad roku a ve své první crowdfundingové kampani na webu HitHit vybral 542 tisíc korun. Jelikož Petr žádal jen o 90 tisíc, svůj cíl splnil na 600 procent.

Když 7. června umístil tentýž produkt na světově známý web Kickstarter, rozjezd byl ještě raketovější. Během šesti hodin nasbíral 10 tisíc dolarů, tedy téměř čtvrt milionu. O dva dny později měl vybráno již 33 785 dolarů, tedy něco kolem 800 000 korun.

Zdá se, že lidi oslovil nápad, jak vyřešit nevyřešitelné - spakovat náhradní obuv, aniž by tím člověk zvětšil objem zavazadla na dvojnásobek, pobrat boty do malých tašek na kolo, nevláčet na kolečkových bruslích boty přes rameno, popřípadě jak se přepravit MHD k inline dráze.

Petr nechal právničiny a naplno se začal věnovat svým ponožkobotám. Začínal u rodičů v garáži, pak si pronajal část továrny, kde zkoušel nejnovější technologie a postupy, aby vyvinul něco, co je pohodlné jako ponožka, ale odolné jako bota. Podařilo se. "Nic podobného nikdy v obuvnictví nebylo," pochvaluje si.

Jeho filozofií je citát spisovatele Antoine de Saint-Exuperyho: "Dokonalosti je dosaženo ne tehdy, kdy už není co přidat, ale když už není co ubrat."

Nyní již má slibný produkt, know-how i peníze. Zbývá dle jeho slov jediné - podělit se o zkušenost s používáním Skinners se zbytkem světa.

Vynálezce Franky Zapata ukázal záběry ze zkušebního letu svého létajícího prkna nad francouzským jezerem v Bellegarde. | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy