Bezdomovec našel originál Disneyho kresby Bambiho. Obchodník mu věnoval desítky tisíc

Magazín Magazín
25. 11. 2018 10:29
Kanadský bezdomovec Adam Gillian našel jednoho dne u kontejneru pohozený ušmudlaný obrázek kolouška Bambiho, jedné ze slavných postav amerického animátora Walta Disneyho. Už dříve měl ve zvyku podobné kousky nosit starožitníkovi Alexanderu Archboldovi, a tak do jeho krámu ve městě Edmonton zamířil i tentokrát. Nečekal však, že za kresbu dostane v přepočtu desítky tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Walt Disney

Starožitník obvykle býval schopný cenu předmětu odhadnout během pár okamžiků. S věcičkou, kterou mu muž bez domova tentokrát donesl, to však bylo jiné. Archbold si nejprve myslel, že v rukou drží repliku jednoho z okének animace, která mohlo vzniknout asi v 80. či 90. letech.

Domníval se, že kdyby se mu povedlo odstranit poškozený rámeček a obrázek vyčistit, mohl by na něm vydělat tak 80 až 100 kanadských dolarů, což dělá zhruba 1370 až 1700 korun. Bezdomovci tak dal za jeho nález 20 kanadských dolarů (asi 350 korun).

Později ovšem starožitník vytáhl obrázek z rámečku a na zadní straně kromě certifikátu pravosti našel ještě další překvapivý detail: dataci uvádějící rok 1937. Protože film o Bambim dobyl kinosály až v roce 1942, znamenalo to, že Gillian našel na ulici původní ručně kreslený celuloidový list s daleko vyšší cenou, než Archbold nejdřív předpokládal.

"Když mi došlo, že ilustraci prodám za mnohem větší částku, řekl jsem si, že není správné, abych si celý zisk nechal pro sebe," řekl Archbold americké televizní stanici CNN. Na internetové aukční síni eBay zaplatil za Disneyho originál jeden zájemce 3700 kanadských dolarů (přes 60 tisíc korun) a Archbold se rozhodl, že Gillianovi půlku z toho věnuje.

Nejdřív však musel bezdomovce najít, což nebyl snadný úkol, protože muž neměl žádnou stálou adresu. Starožitník tak dlouho jezdil ulicemi Edmontonu a zastavoval pokaždé, když zahlédl skupinku bezdomovců. Po nějaké době konečně narazil na někoho, kdo Gilliana znal, a požádal ho, aby nálezci vzkázal, ať se zastaví v jeho obchodě.

Když se dvojice konečně znovu sešla, Gillian obdržel svůj podíl a Archbold ho pak ještě pozval na oběd. "To je úžasné, nemám slov," reagoval podle CNN překvapený bezdomovec. Starožitník se televiznímu kanálu svěřil, že má s lidmi bez domova zvláštní soucit, protože v mládí také žil nějakou dobu na ulici, kde sám hledal zajímavé věci, které někdo vyhodil.

S blížící se zimou Archbolda napadlo založit crowdfundingovou kampaň, v níž by dobrovolníci mohli Gillianovi přispět na přechodné ubytování v hotelu. Vybraná suma rychle převýšila požadovaných deset tisíc dolarů.

V polovině listopadu se navíc o celém příběhu ze zpráv doslechla Gillianova rodina, která se s ním po dlouhém odloučení spojila. Archbold mu pomohl vyřídit si cestovní průkaz a bezdomovec se vrátil do svého domovského Ontaria.

Starožitník je přesvědčený, že má Gillian talent na hledání cenných předmětů, a tak mu na dlouhou cestu kromě svačiny od své manželky přibalil také kontakty na potenciální zaměstnavatele v Ontariu. "Je to moc hodný a pokorný muž a jsem si jistý, že nebude mít problém najít si práci," dodal Archbold pro CNN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy