Svobodné ženy bez dětí jsou šťastnější než jejich provdané vrstevnice, tvrdí expert

Magazín Magazín
27. 5. 2019 11:49
Ženy, které se nikdy nevdaly a nemají dítě, jsou podle studie šťastnější než jejich provdané vrstevnice. Podle experta na štěstí z London School of Economics mají bezdětné ženy pozitivní přístup k životu a jsou v lepší fyzické kondici.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Už od dob dávného středověku lidé věřili, že měřítkem šťastné ženy jsou schopný manžel a zdravé děti. Psycholog z londýnské univerzity teď ale přišel s překvapivým zjištěním. Ve své studii, která zkoumala několik zadaných i nezadaných žen, zjistil, že neprovdané ženy jsou šťastnější než ty vdané, tvrdí deník The Guardian.

Expert na štěstí a behaviorální psycholog Paul Dolan tvrdí, že vdané ženy jsou úzkostnější, nemají-li v blízkosti svého manžela. "Vdané ženy jsou šťastnější než ostatní část populace, ale jen v případě, když je jejich protějšek v těsné blízkosti. Jakmile jsou odděleni, jsou ve velké většině nešťastné," říká expert.

Oproti tomu nezadané ženy byly optimističtější, zdravější a v lepší fyzické kondici. Stejné výsledky měla studie také v porovnání bezdětných žen a těch, které už měly několik dětí. "Nemáme bohužel data, která by výsledky potvrdila v širším kontextu a delší časové etapě, ale chystám se na to připravit obrovský výzkum, který vyvrátí tradiční smýšlení o úloze a štěstí ženy," dodává Paul Dolan.

Dolan zkoumal aspekty štěstí už v minulosti. Ve své poslední knize Šťastně až do smrti srovnával míru spokojenosti u provdaných a neprovdaných, rozvedených a ovdovělých párů a už tehdy přišel se zjištěním, že manželé jsou šťastnější než ostatní lidé, ale jen v případě, mají-li vedle sebe svůj protějšek.

Podle Dolana obecně platí, že muži jsou ve sňatku šťastni, a dokonce i žijí déle, než když jsou single. Oproti tomu ženy, jak zjistil ve své nové studii, mají zpravidla kratší život než jejich bezdětné a neprovdané vrstevnice. Manželkám dokonce nepomáhá ani finanční a emoční jistota, kterou jim partner dává. Ve svazku jsou náchylnější k depresím a úzkostem.

Přes všechny "výhody" být single a bez dětí jsou pro ženy frustrující tradiční hodnoty, které jim nastavuje společnost. Manželství a děti jsou největším měřítkem úspěchu, štěstí a zdraví.Toto stigma může podle experta vést k tomu, že se nezadané a bezdětné ženy budou cítit ve společnosti nešťastné.

"Znáte ženu, které je přes 40 a není vdaná ani nemá děti, a řeknete si: 'To je neštěstí, že? Možná jednoho dne potká toho správného muže a ten všechno změní.' A třeba potká muže, který ji učiní méně šťastnou a ona kvůli němu dříve umře," uzavírá s nadsázkou Paul Dolan.

Podívejte se také na video: Sexuální násilí se tutlá, kdyby se ozvali muži, ženy by to taky smetlo, říká expertka

Slovo ženy nemá větší váhu, než slovo muže, ale díky emancipaci má větší váhu než před dvaceti lety. Hnutí MeToo nebude mít dalekosáhlý účinek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy