Žijí spolu 80 let. Lék na šťastný vztah? Se vším souhlasit

30. 8. 2014 8:00
Vzali se jako teenageři v předválečném Londýně a dnes spolu slaví 80. let manželství. Oběma je přes 100 let a tvrdí, že znají recept na dlouhý a spokojený vztah.
Foto: YouTube

Bournmouth – Maurice a Helen Kaye se poprvé potkali v roce 1929. Šestnáctiletá Helen pracovala v rodinném obchodě v Londýně a sedmnáctiletý Maurice byl obchodní cestující. Vzali se v roce 1934, prožili dlouhý a spokojený život a nyní oslavili 80. výročí.

Ne vždy šlo všechno hladce. Maurice sloužil během 2. světové války v britské armádě, v roce 1944 pak byl jejich londýnský obchod vybombardován a oni i s rodinou museli utéct do Bournmouthu. Měli spolu čtyři děti, ale dosud žijí pouze dvě. Syn Anthony ve čtyřech letech umřel na zánět slepého střeva a dcera Lesley podlehla rakovině mozku, když jí bylo 30 let.

Maurice a Helen se vzali ještě před válkou.
Maurice a Helen se vzali ještě před válkou. | Video: YouTube

"Bylo to nádherné manželství. Tvrdá práce a ne bez tragédií, ale měli jsme spolu hodně dobrých chvil," řekla Daily Mail Helen, která svoje štěstí vidí v tom, jaký dokázali s Mauricem být tým. Jsou k sobě tolerantní, mají stejný smysl pro humor a pořád stejně se milují.

Maurice ale jejich společný život vidí trošku jinak. "Nejdůležitější je, že dokud s ní souhlasím, jsem v bezpečí." Maurice také přiznal, že sice věděl, že jejich vztah nebude jen na týden, ale netušil, že jim vydrží celých 80 let.

Helen, které je 101 let, a o rok starší Maurice žijí stále ve svém domě, kde je navštěvuje pečovatel a také rodina. Syn Larry, dcera Tina, sedm vnoučat a šest pravnoučat.

Ti si jejich letité manželství i úctyhodný věk vysvětlují tím, že si dostatečně užívají své rodiny. "Chtěli vidět vnoučata a teď chtějí vidět, jak rostou jejich pravnuci," řekl šestašedesátiletý syn Larry.

Ve Velké Británii patří jejich 80leté manželství k těm nejdéle trvajícím. Prvenství jim ale bere pár původem z Indie. Karam a Katari Chand z Bradfordu se totiž vzali už v roce 1925 a jsou tedy spolu celých 89 let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy