Do okolí Opavy s golfovou holí za válečnou historií

Ilona Víchová
9. 10. 2011 13:37
Opava má Národní divadlo, a kdyby přišla třetí světová válka, místo v bunkru zbude na všechny.
Památník Hrabyně
Památník Hrabyně | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Opavský kraj se převážně chlubí velkou válečnou historií, kdy jeden den tudy proudila armáda z Německa a druhý den jej navštívili vojáci z Ruska. Široko daleko je rozeseto neuvěřitelné množství bunkrů a těsně vedle bunkrového pásma se v Kravařích rozhodli vybudovat golfové hřiště pro horních "deset tisíc".  Opavsko vzkvétá v těsné blízkosti dlouhé a náročné historie.

Vzpomínka na staré časy

Areál opevnění Hlučín - Darkovičky vznikal už v letech 1935 - 1938. Návštěvníci se zde setkají s velkou odlišností po stránce projekční i palebně-taktické. Areál od roku 1992 patří pod patronát Slezského zemského muzea. Milovníci historie se mohou pokochat lehkým opevněním vzor 37 nebo MO-S 19 Alej,  což je pěchotní srub vybudovaný v třetím stupni odolnosti s pozorovacími zvony. Jedná se o velmi kvalitně promyšlené muzeum československé fortifikace. Pravidelně se zde konají ukázky obrany pevností ve spolupráci s jednotkami Armády ČR a velmi oblíbená je Naučná stezka po zelené linii čs. opevnění na Hlučínsku. Její délka 6,5 kilometru je vhodná nejen pro turistiku, ale i cyklisté si přijdou na své, kdy po trase mohou vidět různá stavební řešení objektů se zachycením vývoje čs. fortifikace.  

Foto: Jan Langer

Připomínku dějin druhé světové války si lze užít v expozici nazvané Doba zmaru a naděje v Hrabyni. Památník II. světové války chronologicky představuje boje československých vojáků u nás a na Blízkém východě. Při prohlídce návštěvníci poznají hluboký emocionální požitek, který se prohlubuje díky osobním příběhům, různým artefaktům a celkové atmosféře, která nás dopraví přímo do centra dění druhé světové války. Výstavu doprovází autentické zvuky a dokumentární filmy. Pří prohlídce se prochází městy v troskách, dozvídáme se o zbraních a pročítáme neuvěřitelné dopisy z koncentračních táborů a příběhy vrahů z Mauthausenu. Výstava je otevřena do konce října denně do pěti hodin a od listopadu do prosince se návštěvní dny přesouvají od čtvrtka do neděle od devíti hodin a dveře památníku se zavírají ve čtyři hodiny.

Relaxace a kultura v kraji s velkou nezaměstnaností.

Pokud se rozhodneme vydat do Moravskoslezského kraje, neměli bychom své golfové bagy nechávat doma, protože v těsné blízkosti bunkrového pásma u Kravař se nachází areál Zámecký golf club. Ve městě, které v hokeji reprezentoval současný český hokejový trenér Alois Hadamczik, se nachází zámek, který dříve sloužil jako rytířské sídlo. Nyní je zámeček v majetku Českého státu a po vyhoření a následné rekonstrukci přešel roku 1990 pod správu Města Kravaře. V parku je nově vybudované golfové hřiště s 9 jamkami, které si mohou návštěvníci s nějakými zkušenostmi projít. Pro začátečníky, kteří teprve trénují odpaly, je samozřejmě vstup zakázán a je třeba podle místních pravidel být ustrojen dle golfové etikety.

Foto: Aktuálně.cz

Ti, kteří sportu pro "horních deset" tisíc neholdují, si mohou užít procházku po Opavě, městě, které je rodištěm českého básníka Petra Bezruče, které se může chlubit nádhernou památkou, Slezské divadlo. Budova, která jistě může konkurovat Národnímu divadlu, byla slavnostně otevřena roku 1883. Počátky divadelnictví v Opavě sahají opravdu hluboko do historie a tato novorenesanční architektura to jasně dává najevo. Divadlo je postaveno podle Schikanderova modelu a vyzdobeno vídeňským malířem Sacchetim. Divadelní představení jsou na velké úrovni a často velmi kvalitně a s humorem zpracována. Rozhodně by při návštěvě Opavy mělo být do programu zapojeno alespoň jedno představení v této unikátní stavbě.

Ať už navštívíme zámek Raduň, půjdeme po stopách Petra Bezruče a nebo s golfovými holemi vyrazíme na prohlídku bunkrů, určitě se není třeba bát, že v tomto kraji, v blízkosti polských hranic, bude nuda.

 

Právě se děje

Další zprávy