Do knihy rekordů se zapsal 102letý Stanislav Bělík, nejstarší vystavující malíř

ČTK ČTK
8. 5. 2022 17:46
Stanislav Bělík se ve věku 102 let zapsal jako nejstarší vystavující malíř v zemi do České knihy rekordů. Obrazy inspirované krajinou kolem Svratky vystavil v Počátkách na Pelhřimovsku. Do knihy rekordů se dostal již podruhé. Poprvé to bylo nedávno, když se tam objevili s manželkou Vlastou jako nejstarší manželský pár v Česku, dohromady je jim 202 let.
Malíř Stanislav Bělík.
Malíř Stanislav Bělík. | Foto: ČTK

"Na svůj věk je v úžasné kondici. Trošku hůř slyší a jinak se s ním dá normálně mluvit. Když jsme u něj byli v lednu, vyprávěl nám příběhy, jak se seznámil se svou manželkou. Bylo to moc fajn, úsměvné," řekl Miroslav Marek z pelhřimovské Agentury Dobrý den, jež spravuje databázi českých rekordů.

Do knihy rekordů zanesli organizátoři nedělní událost jako výstavu českého malíře vystavujícího v nejvyšším věku. Před časem Bělíkovi a jeho ženě pracovníci agentury Dobrý den předali certifikát jako nejstaršímu manželskému páru v zemi. Vlastě Bělíkové bylo před pár dny 100 let, její muž bude mít v říjnu 103. narozeniny.

Bělík, jehož výstava v Galerii Herčíka potrvá do 18. června, maluje téměř celý život místa kolem Svratky. "Je to naprostý realismus, krajinomalba, žádná abstrakce. Když to řeknu poeticky, je celoživotně zamilovaný do krajiny kolem Svratky. Spousta malířů dělá zimní krajinu tak, že si najde místo, udělá skicu nebo si ho vyfotí a obraz vytvoří v ateliéru. On šel cestou absolutní poctivosti, vystál to tam, vytvořil všechno na místě. Říkal mi, kolikrát byl zmrzlý na kost, ale nesnížil by se k tomu dělat to jinak," řekl Marek.

Dnes je Bělíkovi 102 let, šest měsíců a devět dní. Jako dárek mu pracovníci agentury předali upravenou Českou knihu rekordů. Ta totiž vychází jednou za tři roky, sedmé vydání z loňského listopadu obsahuje 1596 údajů, přes 2200 fotografií a 390 QR kódů s přístupem k videím z rekordních pokusů. Zástupci agentury mu do ní vpravili zmenšený certifikát, aby nemusel čekat přes dva roky, než kniha znovu vyjde "Bude mít jedno vydání se svým aktuálním počinem," řekl Marek.

Rekordmanů s přívlastkem 'nejstarší' eviduje Agentura Dobrý den víc. Třeba nejstarší, stále ordinující obvodní lékařce bylo 97 let. "Paní Irma Němečková v některých případech léčila dokonce pravnuky svých někdejších pacientů a ještě v 92 letech řídila automobil," uvedl Marek. Nejstarší české skokance do vody bylo 90 let, čtyři měsíce a 28 dnů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy