Do Kambodži se po válce vracejí tygři a sloni

vk
31. 5. 2008 12:00
Divoká zvířata vytlačili Rudí Khmérové
Do Kambodži se tygři vracejí, ze Sumatry i odjinud mizí.
Do Kambodži se tygři vracejí, ze Sumatry i odjinud mizí. | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Phnompenh - Do země zničené válkou a brutálním režimem Rudých khmérů se po letech vracejí velké šelmy a sloni. Informoval o tom server NationalGeographic.com.

Stále více zvířat - včetně tygra indočínského, slonů indických a kriticky ohrožených druhů, jako je například ibis obrovský - znovu objevuje poslední zbytky suchých lesů v jihovýchodní Asii.

Před několika lety strážci parku na kameru zachytili svého prvního indočínského tygra. Teď jich tu žije mnohem víc. Do pěti let by se jejich počet mohl vyšplhat na třicet kusů.

O tygrech na Sumatře čtěte ZDE: Tygři na Sumatře jsou znovu na pokraji vyhynutí

"Je zde spousta divoce žijících zvířat, vzhledem k ničení a vybíjení, kterým si tato oblast prošla," řekl Nick Cox, který má na starosti program Mezinárodního fondu na ochranu ohrožených druhů WWF v regionu.

Mezi zvířata, která vyhnala válka, patří i sloni.
Mezi zvířata, která vyhnala válka, patří i sloni. | Foto: Zoologická zahrada Ostrava

"Všechny chráněné oblasti potřebují znát počty důležitých druhů šelem a masožravců, protože pokud neznáme stav svého bankovního konta, nemůžeme sledovat své bohatství," doplňuje Prach Pich Phirun, výzkumný koordinátor WWF.

Dříve lovili, dnes chrání

O ochranu zvířat v rezervaci se stará 70 strážců. Mnohdy to jsou bývalí lovci a pytláci.

"Teď vím, že je potřeba chránit tato zvířata pro naše děti a vnoučata," řekl vrchní strážce Lean Kha, který podle svých odhadů od roku 1979, kdy v Kambodži padl Pol Potův režim, zabil pro obživu tisíce zvířat včetně deseti tygrů.

Ani bez pytláků ale není ohromný les o rozloze kolem 400 tisíc hektarů v bezpečí.

"Žije zde mnoho chudých lidí, kteří tradičně získávali svoji obživu lovem a sběrem dřeva," řekl James MacGregor, ekonom zabývající se ochranou životního prostředí v Mezinárodním institutu pro životní prostředí a rozvoj.

Kambodžané si jen těžko zvykají na to, že by neměli lovit mnohdy ohrožené druhy zvířat pro maso. "Žádáme lidi, aby zanechali něčeho, co jim pomáhalo roky," vysvětlil MacGregor.

Více o ohrožených druzích:

 

Právě se děje

Další zprávy