Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Do čeho by měl investovat začátečník - návod krok za krokem

komerční obsah
16. 9. 2021 9:20
Proč nechávat peníze jen tak ležet na účtě, když existuje tolik možností, jak je chytře zhodnotit? Ve finančním světě se dobře připraveným investorům nabízí spoustu příležitostí a úspěchu se může dočkat skutečně kdokoliv. Jak se na poli investic jako začátečník neztratit, jak při investování postupovat a do čeho je rozumné vložit své prostředky?
Do čeho by měl investovat začátečník - návod krok za krokem
Do čeho by měl investovat začátečník - návod krok za krokem | Foto: Unsplash.com

Investování představuje skvělý způsob, jak znásobit svoje bohatství anebo si zkrátka jen přivydělat něco málo navíc. Díky pasivnímu příjmu z investic je také možné stát se rentiérem.

Mimoto představují investice nezbytnost pro ty, kdo si nepřejí, aby byly jejich finanční prostředky znehodnocovány inflací - ta se v České republice stabilně pohybuje okolo tří procent.

Investorům se nabízí široká škála aktiv, do nichž mohou vložit svůj kapitál. V tomto článku jsou ve zkratce uvedeny ty nejdůležitější - bližší informace o investičních možnostech nabízí např. portál Vpenize.cz.

Dluhopisy

Dluhopisy jsou cenné papíry, na základě kterých si společnosti půjčují peníze od věřitelů. Když si investor kupuje dluhopis, předem ví, na kdy je stanoveno datum splatnosti a s jakým výnosem může počítat.

Populární kategorií jsou pak státní dluhopisy. Ty se těší oblibě zejména pro svou důvěryhodnost a záruku bezpečného zhodnocení peněz.

Na investování nejsou potřeba velké peníze - začít lze klidně s pár stovkami korun.
Na investování nejsou potřeba velké peníze - začít lze klidně s pár stovkami korun. | Foto: Unsplash.com

Podílové fondy

Tyto fondy jsou ve správě investičních společností, které skrze ně nakupují různorodá podkladová aktiva. Nejčastěji se jedná o akcie, avšak najdou si i výjimky jako například realitní fondy.

Podílové fondy, s nimiž se investor setká nejčastěji, se nacházejí v nabídce bankovních domů. Právě do banky tedy budou směřovat první kroky toho, kdo se rozhodne vložit své finance do těchto prostředků.

Kryptoměny

Virtuální měny představují alternativu klasických měn, která se za dekádu své existence setkala s obrovským zájmem investorů. Mezi základní vlastnosti kryptoměn patří především decentralizace, anonymita, transparentnost a bezpečnost.

Investoři mohou zakoupit proslulý buď proslulý bitcoin nebo některý z mnoha altcoinů, jako je například ethereum, litecoin či zcash.

Nákup kryptoměn není nic složitého - probíhá nejčastěji přes specializované burzy a je možné využít také kryptoměnové směnárny či takzvané bitcoinmaty.

Investice do kryptoměn je vesměs považována za poměrně rizikovou, nicméně má potenciál zajistit pohádkové zhodnocení kapitálu.

Akcie

Skvělým prostředkem pro všechny typy investorů od začátečníků až po profesionály jsou bezpochyby akcie. Koupí těchto cenných papírů je možné vlastnit část burzovně obchodovaných firem, a vydělávat tak na růstu jejich hodnoty.

S nástupem internetu se burzy otevřely i malým investorům, a začít svou akciovou kariéru tak může skutečně každý - prostřednictvím online brokera z pohodlí domova.

Obecně platí, že riskantnější investice mívají potenciál vyššího zisku.
Obecně platí, že riskantnější investice mívají potenciál vyššího zisku. | Foto: Unsplash.com

Nemovitosti

Pro ty, kdo mají k dispozici větší finanční částku, se investování do nemovitosti jeví jako velmi rozumná možnost.

Nemovitosti jsou výnosné hned dvojím způsobem: jednak lze vydělávat na jejich pronájmu a jednak jejich hodnota v České republice stále roste, takže je možné je po nějaké době výhodně prodat.

Je ovšem třeba počítat s náklady, které může nemovitost vyžadovat. Jedná se zejména o pravidelné investice do oprav a údržby.

Komodity

Obchodování s komoditami a zejména pak s cennými kovy, jako je zlato a stříbro, se těší vysoké oblibě již po mnoho desítek let. Jedná se o konzervativní investici sloužící především k ochraně před inflací - o zlatu se tradičně mluví jako o uchovateli hodnoty.

ETF fondy

V neposlední řadě je na místě zmínit burzovně obchodované fondy. Ty fungují na podobném principu podkladových aktiv jako výše zmíněné podílové fondy.

Rozdíl mezi podílovými a ETF fondy tkví v tom, že ETF vyžadují takřka minimální správu, jelikož v podstatě jen kopírují zavedené burzovní indexy. To se příznivě odráží v jejich pořizovací ceně - ETF tak dozajista představují velmi výhodnou investici.

 

Právě se děje

Další zprávy