Přesčasy vás můžou zabít, varují vědci. Dlouhá pracovní doba vede k mozkové mrtvici

Magazín Magazín
25. 6. 2019 16:00
Více než desetihodinová pracovní doba po dobu minimálně 50 dní v roce podle francouzských vědců vede k vyšší pravděpodobnosti mozkové mrtvice. Výzkumníci z Anglie k tomu však podotýkají, že dlouhou pracovní dobu lze vyvážit cvičením a správnou stravou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Francouzští výzkumníci z University of Angers a Francouzského národního institutu zdraví a lékařského výzkumu zkoumali více než 143 tisíc dospělých, u nichž brali v potaz věk, pracovní dobu a jejich kuřácké návyky. 

Deset procent z nich pracovalo po dobu deseti let nadmíru, přičemž 1224 účastníků prodělalo mozkovou mrtvici.

Výsledky francouzské studie byly zveřejněny v odborném americkém časopise Stroke a vyplynulo z nich, že lidé pracující více než deset hodin denně po dobu deseti let měli až o 45 procent vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice.

Vedoucí výzkumu Alexis Descathaová k tomu pro britský zpravodajský web BBC uvedla, že takovouto souvislost mezi dlouhou pracovní dobou a četností mozkové mrtvice u lidí pod 50 let věku nečekala. Dodala však, že zjištění bude třeba zkoumat dále. 

Sama svým pacientům radí, aby pracovali méně, ale efektivněji. 

Doktor Richard Francis, který se zabývá výzkumem a osvětou o mozkové mrtvici, k výzkumu sdělil, že lidé mohou zmírnit negativní dopady dlouhé pracovní doby především dodržováním zdravého životního stylu. "Jezte zdravě, najděte si čas na cvičení, přestaňte kouřit a dodržujte dostatečné množství spánku," dodává. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy