Přesčasy vás můžou zabít, varují vědci. Dlouhá pracovní doba vede k mozkové mrtvici

Magazín Magazín
25. 6. 2019 16:00
Více než desetihodinová pracovní doba po dobu minimálně 50 dní v roce podle francouzských vědců vede k vyšší pravděpodobnosti mozkové mrtvice. Výzkumníci z Anglie k tomu však podotýkají, že dlouhou pracovní dobu lze vyvážit cvičením a správnou stravou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Francouzští výzkumníci z University of Angers a Francouzského národního institutu zdraví a lékařského výzkumu zkoumali více než 143 tisíc dospělých, u nichž brali v potaz věk, pracovní dobu a jejich kuřácké návyky. 

Deset procent z nich pracovalo po dobu deseti let nadmíru, přičemž 1224 účastníků prodělalo mozkovou mrtvici.

Výsledky francouzské studie byly zveřejněny v odborném americkém časopise Stroke a vyplynulo z nich, že lidé pracující více než deset hodin denně po dobu deseti let měli až o 45 procent vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice.

Vedoucí výzkumu Alexis Descathaová k tomu pro britský zpravodajský web BBC uvedla, že takovouto souvislost mezi dlouhou pracovní dobou a četností mozkové mrtvice u lidí pod 50 let věku nečekala. Dodala však, že zjištění bude třeba zkoumat dále. 

Sama svým pacientům radí, aby pracovali méně, ale efektivněji. 

Doktor Richard Francis, který se zabývá výzkumem a osvětou o mozkové mrtvici, k výzkumu sdělil, že lidé mohou zmírnit negativní dopady dlouhé pracovní doby především dodržováním zdravého životního stylu. "Jezte zdravě, najděte si čas na cvičení, přestaňte kouřit a dodržujte dostatečné množství spánku," dodává. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy