Proslavil ji jediný polibek na konci války. Žena z ikonického snímku zemřela, bylo jí 92 let

pej
12. 9. 2016 17:45
Zemřela Greta Friedmanová, která se zapsala do dějin jako dívka na snímku, kde se líbá s americkým námořníkem. Bylo jí 92 let. "Moje maminka měla desítky zkušeností a její život byl spojený s mnoha podobnými příběhy. Tato fotografie je tedy pouze jedním z nich," řekl její syn.
Greta Friedman a George Mendosa v roce 1945 na Times Square.
Greta Friedman a George Mendosa v roce 1945 na Times Square. | Foto: Profimedia.cz

Greta Friedmanová, kterou proslavila černobílá fotografie líbajícího se páru na Times Square ze 14. srpna 1945, zemřela ve věku 92 let. Informaci o její smrti potvrdil webu CNN její syn. 

"Moje maminka měla desítky zážitků a životních příběhů. Tato fotografie je tedy pouze jedním z nich," řekl Joshua Friedman. 

Fotografie jednadvacetileté zdravotní sestry v objetí amerického námořníka zachycuje atmosféru okamžiku, kdy byla na billboardech ohlášena kapitulace Japonska. Stala se jedním z ikonických snímků konce druhé světové války. Poprvé byla publikována pár dní po svém vzniku v časopise Life. 

"Zničehonic mě popadl neznámý námořník. V tu chvíli nešlo o polibek, ale spíš o sílu okamžiku. Byla to krásná náhoda. Sešel se muž v námořnické uniformě a žena v bílých šatech, kteří byli v ten správný moment zachyceni skvělým fotografem," uvedla v roce 2005 Friedmanová. 

A jak sám potvrdil autor snímku, americký fotograf Alfred Eisenstaedt, kdyby měla dívka na sobě tmavé šaty, fotka by s největší pravděpodobností nikdy nevznikla. 

"Ke všem zdravotním sestrám cítil velký vděk, proto se vrhl na někoho, kdo mu je připomínal," přiblížila před lety Friedmanová.

Identita lidí na snímku byla neznámá až do roku 1980. Tehdy časopis Life vyzval neznámou dvojici, aby se přihlásila. Námořníkem byl George Mendosa, který měl se svojí nastávající ženou slavit konec války. Jak sám potvrdil, Friedmanová nebyla jedinou dívkou, kterou ten den políbil. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy