Proslavil ji jediný polibek na konci války. Žena z ikonického snímku zemřela, bylo jí 92 let

pej
12. 9. 2016 17:45
Zemřela Greta Friedmanová, která se zapsala do dějin jako dívka na snímku, kde se líbá s americkým námořníkem. Bylo jí 92 let. "Moje maminka měla desítky zkušeností a její život byl spojený s mnoha podobnými příběhy. Tato fotografie je tedy pouze jedním z nich," řekl její syn.
Greta Friedman a George Mendosa v roce 1945 na Times Square.
Greta Friedman a George Mendosa v roce 1945 na Times Square. | Foto: Profimedia.cz

Greta Friedmanová, kterou proslavila černobílá fotografie líbajícího se páru na Times Square ze 14. srpna 1945, zemřela ve věku 92 let. Informaci o její smrti potvrdil webu CNN její syn. 

"Moje maminka měla desítky zážitků a životních příběhů. Tato fotografie je tedy pouze jedním z nich," řekl Joshua Friedman. 

Fotografie jednadvacetileté zdravotní sestry v objetí amerického námořníka zachycuje atmosféru okamžiku, kdy byla na billboardech ohlášena kapitulace Japonska. Stala se jedním z ikonických snímků konce druhé světové války. Poprvé byla publikována pár dní po svém vzniku v časopise Life. 

"Zničehonic mě popadl neznámý námořník. V tu chvíli nešlo o polibek, ale spíš o sílu okamžiku. Byla to krásná náhoda. Sešel se muž v námořnické uniformě a žena v bílých šatech, kteří byli v ten správný moment zachyceni skvělým fotografem," uvedla v roce 2005 Friedmanová. 

A jak sám potvrdil autor snímku, americký fotograf Alfred Eisenstaedt, kdyby měla dívka na sobě tmavé šaty, fotka by s největší pravděpodobností nikdy nevznikla. 

"Ke všem zdravotním sestrám cítil velký vděk, proto se vrhl na někoho, kdo mu je připomínal," přiblížila před lety Friedmanová.

Identita lidí na snímku byla neznámá až do roku 1980. Tehdy časopis Life vyzval neznámou dvojici, aby se přihlásila. Námořníkem byl George Mendosa, který měl se svojí nastávající ženou slavit konec války. Jak sám potvrdil, Friedmanová nebyla jedinou dívkou, kterou ten den políbil. 

 

Právě se děje

Další zprávy