Soud nařídil ženě proti její vůli chemoterapii. Uzdravuje se

jaz
3. 4. 2015 8:00
Nezletilá Američanka se stále nemůže vrátit ke své matce domů. Soud neuznal její právo odmítnout léčbu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hartford (Connecticut) – Mladá Američanka, o které zahraniční média píší jako o Cassandře C., již půl roku podstupuje soudem nařízenou chemoterapii. Léčba se podle lékařů zdá být úspěšná a je skoro u konce. Právníci proto žádají o propuštění dívky do péče matky, které byla Cassandra po útěku z domu odebrána. Soud žádost v polovině tohoto týdne zamítl, píše CNN.

Cassandře C. diagnostikovali v loňském roce rakovinu lymfatického systému (Hodgkinův lymfom). Lékaři dívce vyoperovali uzlinu, následnou chemoterapii ale odmítla s tím, že nechce mít ve svém těle jed, který by nezabíjel jen rakovinné buňky.

Matka Jackie Fortin svou dceru v rozhodnutí plně podpořila. Zakročil proto úřad na ochranu dětí, který dívku matce odebral a stal se jejím opatrovníkem. "Odmítnout toxiny ve vlastním těle je přeci její ústavní právo. Je to její volba a její rozhodnutí plně podporuji," řekla matka v rozhovoru pro Hartford Court.

Nemocnice jako vězení

Lékaři dávali Cassandře 85procentní šanci na přežití. Pokud by léčbu odmítla, zbývaly by jí pouhé dva roky života. Přesto si najala právníky a snaží se soud přesvědčit, že je dostatečně zralá na to, aby o svém životě rozhodovala sama. Právní zástupce ale selhal a Nejvyšší soud v Connecticutu nařídil dívce léčbu v dětské nemocnici v Hartfordu.

"Nemocnice je v podstatě vězení,“ řekl CNN její právník, který je ze středečního rozhodnutí soudu zklamaný. Zamítl totiž jeho žádost o propuštění Cassandry domů, přestože nařízená léčba končí a její zdravotní stav je v současné době velmi dobrý.

"Těší nás Cassandřin pokrok v uzdravení a chápeme, jak to muselo být pro ni i její rodinu těžké. Měli jsme ale důvěru v léčbu, která ji může zachránit život," řekla Joette Katz z úřadu na ochranu dětí.

Advokáti mladé Američanky i její matky teď zvažují další kroky a případné odvolání, aby sedmnáctiletou Cassandru dostali co nejdříve domů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy