Soud nařídil ženě proti její vůli chemoterapii. Uzdravuje se

jaz
3. 4. 2015 8:00
Nezletilá Američanka se stále nemůže vrátit ke své matce domů. Soud neuznal její právo odmítnout léčbu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hartford (Connecticut) – Mladá Američanka, o které zahraniční média píší jako o Cassandře C., již půl roku podstupuje soudem nařízenou chemoterapii. Léčba se podle lékařů zdá být úspěšná a je skoro u konce. Právníci proto žádají o propuštění dívky do péče matky, které byla Cassandra po útěku z domu odebrána. Soud žádost v polovině tohoto týdne zamítl, píše CNN.

Cassandře C. diagnostikovali v loňském roce rakovinu lymfatického systému (Hodgkinův lymfom). Lékaři dívce vyoperovali uzlinu, následnou chemoterapii ale odmítla s tím, že nechce mít ve svém těle jed, který by nezabíjel jen rakovinné buňky.

Matka Jackie Fortin svou dceru v rozhodnutí plně podpořila. Zakročil proto úřad na ochranu dětí, který dívku matce odebral a stal se jejím opatrovníkem. "Odmítnout toxiny ve vlastním těle je přeci její ústavní právo. Je to její volba a její rozhodnutí plně podporuji," řekla matka v rozhovoru pro Hartford Court.

Nemocnice jako vězení

Lékaři dávali Cassandře 85procentní šanci na přežití. Pokud by léčbu odmítla, zbývaly by jí pouhé dva roky života. Přesto si najala právníky a snaží se soud přesvědčit, že je dostatečně zralá na to, aby o svém životě rozhodovala sama. Právní zástupce ale selhal a Nejvyšší soud v Connecticutu nařídil dívce léčbu v dětské nemocnici v Hartfordu.

"Nemocnice je v podstatě vězení,“ řekl CNN její právník, který je ze středečního rozhodnutí soudu zklamaný. Zamítl totiž jeho žádost o propuštění Cassandry domů, přestože nařízená léčba končí a její zdravotní stav je v současné době velmi dobrý.

"Těší nás Cassandřin pokrok v uzdravení a chápeme, jak to muselo být pro ni i její rodinu těžké. Měli jsme ale důvěru v léčbu, která ji může zachránit život," řekla Joette Katz z úřadu na ochranu dětí.

Advokáti mladé Američanky i její matky teď zvažují další kroky a případné odvolání, aby sedmnáctiletou Cassandru dostali co nejdříve domů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy